My, polskie dzieci dla Niepodległej

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro- Ojczyznę. Dlatego 9 listopada br. społeczność szkolna oraz lokalna spotkała się w hali widowiskowo-sportowej, aby wspólnie oddać hołd ważnym wydarzeniom naszej historii, a tańcem, pieśnią i słowami wielkich Polaków wyrazić radość z posiadanej wolności. Wiedząc przy tym, że 100-lecie Odzyskania Niepodległości, to czas niezwykły, przypominający piękną historię naszego państwa, narodu.

Świętowanie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole rozpoczęło się o 11:11  wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego – w ramach przyłączenia się szkoły do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Następnie głos zabrała Agata Adamska – dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu, nawiązując do wydarzeń sprzed stu lat. Dokonała także podsumowania konkursów związanych ze świętem, po czym oddała głos uczniom szkoły.

Część artystyczna rozpoczęła się tańcem z flagą, mającym symbolizować nasze przywiązanie i szacunek do barw narodowych, następnie  zaśpiewaliśmy wybrane pieśni patriotyczne. Pamiętając, że przez wieki pieśń dodawała odwagi, podtrzymywała nadzieję, dziś zaś wyraża radość i dumę z suwerennej Polski. Bez niej świętowanie 100-lecia Niepodległości byłoby jak husaria bez skrzydeł! A także, że patriotyczne utwory nie są tylko melodiami i zwrotkami tekstu, ale fascynującą lekcją historii.

Po wspólnym koncercie  panie Dyrektor oraz wybrane klasy VIII a i VI b  wraz z opiekunami udały się w okolice stadionu sportowego, by wspólnie posadzić lipę w alei lip z okazji doniosłego święta w ramach akcji  – 100 drzew na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę 1918-2018. Uroczystego poświęcenia drzew dokonał ksiądz dziekan Józef Dudek w asyście księdza Radosława Sokołowskiego. Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny rocznicy, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.