11 marca  2024 uczniowie klas  6a i 7b uczestniczyli w wycieczce klasowej do Rzeszowa. W programie wycieczki było wyjście do Multikina na seans filmowy „Cudowny chłopak biały ptak” oraz zajęcia rekreacyjne w parku trampolin FlyPark.

Wycieczka klas: III a, V a, V b 

7 marca 2024 r. uczniowie klas: III a, V a, V b,  wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu oraz kształtowanie poczucia tolerancji, akceptacji i zrozumienia dla drugiego człowieka.

Pierwszym punktem wycieczki był FlyPark, na terenie którego  znajdują się trampoliny, basen z gąbkami, ścieżki akrobatyczne, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe. Przez półtorej godziny dzieci pod okiem instruktorów i opiekunów korzystały z różnorodnych form atrakcji. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy  i pozytywna energia, nie opuszczała ich nawet na chwilę.  Kolejnym punktem programu było kino, w którym uczniowie obejrzeli niezwykle wzruszający i wciągający film  „Cudowny chłopak. Biały ptak.”  Jest  to niezwykła opowieść  o potrzebie akceptacji, heroizmie, miłości i niezłomnej walce o przetrwanie. Wrażeń po obejrzeniu filmu było wiele, gdyż poruszył on dużo ważnych wątków i działał silnie na emocje każdego widza.  Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na posiłek  do McDonalda.

Wycieczka bardzo podobała się wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekają na kolejną.

 

POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

19 stycznia odbyła się wycieczka klasy I a wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Oleszycach do Szkółki Leśnej ,”Kolonia” – Nadleśnictwo Oleszyce.
Celem wycieczki było przede wszystkim uwrażliwienie uczniów na potrzeby dokarmiania
ptaków zimą.
Nie od dziś wiadomo, że zima to trudny czas dla ptaków oraz zwierząt. W okresie
zimowym bardzo trudno ptakom znaleźć pożywienie, dlatego uczniowie klasy I postanowili
zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpili do działania, dowiedzieli się
jak mądrze dokarmiać ptaki zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy.
Uczniowie pod okiem pani leśnik przygotowali dla ptaków pożywienie w postaci
zawieszek wykonanych z ziaren i tłuszczu. Część zawieszek została zawieszona na terenie
naszej szkoły.
Dzieci miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące ochrony przyrody,
gospodarki leśnej, zwierząt i roślin uczestnicząc w leśnych kalamburach.
Po krótkiej, ale bardzo ciekawej lekcji na małych miłośników przyrody czekała
niespodzianka – pieczone kiełbaski.
Uczniowie w nagrodę za aktywny udział w zajęciach przyrodniczych otrzymali
kolorowanki i kredki.
Dokarmiając ptaki uczniowie uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele
ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to doskonała okazja
do kształtowania u uczniów poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy
zwierząt. Kontakt ze zwierzętami uczy pomagać, rozwijać empatię i troskę o dobro
innych.

zdjęcia

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 15, 16, 17 grudnia 2023 roku nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego. Wszyscy musieli wcześnie wstać, ponieważ wyjazd był o 4:00, po przyjeździe na miejsce zakwaterowania i zjedzeniu dobrego obiadku, małym odpoczynku wyruszyliśmy na stok narciarski  Małe Ciche , gdzie pod czujnym okiem instruktorów większość z uczestników stawiała pierwsze kroki w jeździe na nartach. Po dwugodzinnych zajęciach z instruktorami praktycznie wszyscy dobrze radzili sobie na stoku, każdy z uczestników otrzymał swój karnet na zjazdy z mniejszego – łagodniejszego stoku, a bardziej zaawansowani uczestnicy zjeżdżali z większego stoku.

16 grudnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Zakopanego próbować swoich sił na lodowisku, gdzie spędziliśmy 2,5 godziny, a następnie udaliśmy się głównym deptakiem – Krupówkami do Muzeum Figur Woskowych. Po obiedzie, krótkim odpoczynku przygotowaliśmy się na wyjazd do Term Zakopiańskich, gdzie była przednia zabawa w wodzie, niektórzy skorzystali także z Groty Solnej.

17 grudnia po śniadaniu nasze kroki zmierzały w stronę Gubałówki, z której rozciąga się przepiękna panorama Tatr, po dwu godzinnym pobycie, udaliśmy się pod Wielką Krokiew na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Wrażenia były nie do opisania, stojąc na samej górze można był odczuć namiastkę adrenaliny naszych skoczków narciarskich. Po zjedzonym obiadku nasza wycieczka wyruszyła w drogę powrotną do domu i oczywiście nie odbyło się bez słynnych korków na zakopiance – gdzie przez godzinę czasu przejechaliśmy 15 km. 

W Oleszycach byliśmy po godzinie 22, gdzie  czekali na nas rodzice.

zdjęcia

Wycieczka do Jarosławia

13 grudnia br. uczniowie klas IVa oraz IVb wraz z opiekunami: P. B. Brzyską, P. Lucyną Tomczak i P. J. Gryniewiczem pojechali na wycieczkę do Jarosławia. Główną atrakcją było zwiedzanie Podziemnego Przejścia Turystycznego. To nowoczesna atrakcja, znajduje się pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Podczas zwiedzania przemierza się 186 metrów podziemnych korytarzy, na które składa się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal. Ta nowatorska atrakcja łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami. Wraz z zejściem pod powierzchnię rynku wkracza się w niezwykły świat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia – miasta wielkich jarmarków.
Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wyposażenie podziemi, które pokazuje życie mieszczan w tamtych czasach, chętnie korzystali z multimediów. Po krótkiej lekcji historii udaliśmy się do kina na film animowany „Trolle 3” . To barwna komedia, która jest przepełniona tańcem i muzyką. Motywem przewodnim są przygody małych stworków – Trolli, które są głównymi bohaterami kultowej animacji. Aktorzy dubbingowi swoim głosem świetnie wcielają się w rolę postaci. Animacja przedstawia ważne wartości życiowe takie jak: rodzina, przyjaźń, wsparcie i marzenia, które pokazane są w ich zwariowanym, a zarazem pełnym przeciwności świecie. 
Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do McDonald`s na małe conieco
Celem wycieczki było wdrażanie do kulturalnego spędzania czasu wolnego, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.  To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia  więzi koleżeńskiej.

Wycieczka w Bieszczady

W dniach 25 i 26 września 2023r. Uczniowie klas : VI a, VI b, VII b i VII a wraz z opiekunami:  Anną Czajkowską, Danutą Harasymowicz, Piotrem Białym oraz Waldemarem Rokoszem uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Celem wycieczki było rozwijanie wiedzy o kraju i regionie; upowszechnianie aktywnych form wypoczynku; integracja uczniów; kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. 

Pierwszym punktem było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie uczniowie poznali historię tego miejsca oraz zobaczyli proces tworzenia szkła na żywo.    Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale wykonane ręcznie przez kolegów i koleżanki. 

Następnie udaliśmy się do zamku Kamieniec, poznając historię kłótni pomiędzy rodami Skotnickich i Firlejów zamieszkującymi niegdyś zamek. Uczniowie w sali tortur mogli wypróbować niektóre eksponaty np. klatkę hańby, dyby, maski hańby, pręgierz i koło egzekucyjne ? łamanie kołem i dowiedzieć się jak karano w średniowieczu kobiety
i mężczyzn zajmujących się ziołolecznictwem. 

Z kolei spacer po Rezerwacie Prządki przyrody nieożywionej, którego celem jest ochrona widowiskowych, osiągających czasem ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców wywołał  wśród wszystkich zapał do poznania przyrody. Noszą one nazwy Prządka Matka, Prządka Baba i inne

W dniu następnym, pełnym słońca i pogody ducha wszyscy mogli podziwiać piękne widoki na góry i szczyty Bieszczad, w tym Tarnicę. W drodze powrotnej zaciekawienie budziły żubry w Mucznem. 

 Na zakończenie w Ustrzykach Dolnych wszystkim bez wyjątku smakował posiłek w restauracji Niedźwiadek. 

 Pełni wrażeń , wspomnień i niezapomnianych widoków wróciliśmy do domu z nadzieją, że jeszcze kiedyś powrócimy na bieszczadzkie połoniny i szczyty. 

zdjęcia

Wycieczka klas VIII

W dniach 6-7 października br. uczniowie klas VIII a i VIII b ora kilkoro uczniów z innych klas, wraz z Paniami: Magdaleną Stupak, Anną Jabłońską-Kurdziel, Anną Hamułką-Bosak oraz Panem Tymoteuszem Furgałą uczestniczyli w wycieczce trasą Wieliczka – Auschwitz – Birkenau – Kraków.
Celem wycieczki była integracja uczniów obu klas, wzmocnienie więzi koleżeńskich,  kształtowanie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań historią naszego państwa oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie uczniowie mogli podziwiać kunszt inżynierski polskich żupników w dawnych czasach oraz piękno samej kopalni wpisanej na Światową Listę Zabytków UNESCO.
Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zakupu różnorodnych pamiątek.

Następnym punktem programu było zwiedzanie byłego Niemieckiego Obozu  Koncentracyjnego i Zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Zwiedzając to wstrząsające miejsce pamięci pod opieką przewodnika uczniowie mieli możliwość obejrzenia i kontaktu z historią zorganizowanego ludobójstwa na ludności polskiej i żydowskiej przez władze III Rzeszy w trakcie II wojny światowej. Była to niezwykła lekcja o tym, że jak zabraknie tolerancji i szacunku do innego człowieka, to taka przerażająca historia znów może się powtórzyć.

W dniu następnym odbył się spacer po królewskim mieście –  Krakowie. Uczniowie obejrzeli i zwiedzili Pomnik Smoka Wawelskiego, Wawel, Rynek, Sukiennice, Bramę Floriańską oraz  Barbakan. Wszędzie mieli możliwość usłyszeć co nieco o historii danego obiektu i zabytku, zrobić zdjęcia, zakupić pamiątki, jak i różnego rodzaju przekąski.

Posiłki (obiadokolację oraz śniadanie) uczestnicy wycieczki spożywali w miejscu noclegowym. Był to dobry czas, aby wzmocnić więzi koleżeńskie.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zjedli obiad przy autostradzie A4, w trakcie którego uczniowie mieli okazję wymienić się na gorąco wrażeniami z wycieczki.

Wszyscy, pełni wrażeń i wspomnień, zadowoleni ze wspólnego wyjazdu, czekają na kolejną niezwykłą i pełną wrażeń wycieczkę!

zdjęcia

Leśna Szkoła

Wycieczka do lasu to zawsze okazja aby z bliska przyjrzeć się tajemniczemu życiu drzew i przyrody. 27 września br.  klasa IVa i IVb wraz z opiekunami P. B. Brzyską, P A. Jabłońską – Kurdziel, P. L. Tomczak i P. J. Gryniewiczem odwiedziły Szkółkę Leśną w Leśnictwie Kolonia. Celem wycieczki wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach. Podczas ciekawej prelekcji  dzieciaki dowiedziały się, że las nie sieje się sam i potrzebuje pomocy człowieka. Następnie  oglądały małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne drzewa. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Spacerując po plantacji leśnej dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając roślin. Poznały fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki. Po fascynującym spacerze dzieci miały okazję sprawdzić swoje możliwości podczas zajęć manualnych. Każdy uczestnik mógł wykonać i ozdobić, według własnego pomysłu, eko – magnez na lodówkę, ułożyć drewniane puzzle oraz obejrzeć i poznać właściwości rożnego rodzaju drewna. Po krótkiej, ale bardzo ciekawej lekcji przyrody, małych miłośników przyrody czekała niespodzianka – pieczone kiełbaski.      
Pobyt w Szkółce Leśnej wzbogacił wiedzę dzieci o lesie, leśnictwie i ochronie przyrody. Pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

zdjęcia

27 września dzieci z naszego oddziału przedszkolnego „0” wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości Panów Strażaków przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną,
 a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998. Z wycieczki przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci.

zobacz zdjęcia

Piękne Roztocze – spływ kajakowy 

21 czerwca 2023 roku wraz z wychowawcą P. Januszem Gryniewiczem oraz opiekunami P. Anną Gryniewicz, P. Waldemarem Rokoszem i P. Piotrem Białym wybraliśmy się na naszą ostatnią wspólną wycieczkę. Był to spływ kajakowy rzeką Wieprz, trasą: Obrocz – Zwierzyniec(zalew Rudka). Pogoda bardzo nam dopisywała. Było słonecznie i ciepło. Kajakami płynęło się bardzo przyjemnie.
Cały odcinek to rzeka o spokojnym nurcie w otoczeniu pięknej przyrody.

Wszyscy spisywali się na medal, dzielnie walczyli wiosłami z ewentualnymi przeszkodami na drodze spływu, zdarzały się parkowania w pobliskich zaroślach lub na piaszczystych wysepkach, jednak te przygody sprawiły, że spływ był pełen atrakcji. Było pluskanie w wodzie, miła atmosfera i dobre humory, które nie opuszczały nas na krok. Wszystko to  sprawiło, że spływ ten okazał się świetną zabawą dla całej klasy. Po pokonaniu większej części trasy zrobiliśmy przerwę na posiłek. Musieliśmy trochę odpocząć i uzupełnić utracone kalorie. Po smacznym jedzonku i krótkim odpoczynku wszyscy szczęśliwie dopłynęli do celu.

Zabawa była wyjątkowa i niewątpliwie zapamiętamy tą wycieczkę na długo czerpiąc ze wspomnień jak najwięcej.

Klasa VIIIb

zdjęcia

Wycieczka w Bieszczady

W dniach 26-27 maja br. uczniowie klas VII a i VII b ora kilkoro uczniów z innych klas,
wraz z Paniami: Magdaleną Stupak, Anną Jabłońską-Kurdziel oraz Panem Tymoteuszem Furgałą uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. Celem wycieczki była integracja uczniów obu klas, wzmocnienie więzi koleżeńskich, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej
i zręcznościowej, kształtowanie i rozbudzanie zainteresowań historią naszego województwa, zapoznanie się z przyrodą Bieszczad oraz kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Pierwszym punktem wycieczki był pobyt na Zaporze w Myczkowcach, gdzie uczniowie mogli podziwiać kunszt inżynierski polskich budowniczych, a następnie na Zaporze
w Solinie. Uczniowie mogli tam zakupić różnorodne pamiątki.

Następnie odbył się przejazd gondolami nad tamą. W trakcie przejazdu uczniowie mogli podziwiać piękno przyrody polskich Bieszczad.

W dniu następnym odbył się rejs statkiem pod jeziorze solińskim, po czym wszyscy uczestnicy udali się do Uherców Mineralnych na przejazd drezynami kolejowymi. Uczniowie mogli w ten sposób, pod okiem instruktorów, doskonalić sprawność ruchową oraz własną kondycję.

Posiłki uczestnicy wycieczki spożywali w miejscu noclegowym. Tam też odbyło się ognisko, przy którym każdy mógł upiec sobie kiełbasę. Był to dobry czas, aby wzmocnić więzi koleżeńskie.    

W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wstąpili do Krasiczyna, gdzie w obecności przewodnika mieli możliwość zwiedzić piękną posiadłość magnacką, zapoznać się z jego historią oraz  historią rodów panujących w tym Zamku.

Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w Macdonalds w Przemyślu, przy którym uczniowie mieli okazję wymienić się wrażeniami z wycieczki.

Wszyscy, pełni wrażeń i wspomnień, są bardzo zadowoleni ze wspólnego wyjazdu!

zdjęcia

Warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych i stroików świątecznych

Nasza szkoła przywiązuje ogromną wagę do kultywowania tradycji. Z tego też powodu 29 kwietnia, tuż przed niedzielą palmową, uczniowie klasy 2 a wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych.

Celem zajęć było przybliżenie
tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie
poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Do warsztatów przyłączyli się
również uczniowie z klasy 8a, którzy pomagali młodszych koleżankom i kolegom
skręcać przyniesiony bukszpan, wierzbowe bazie, kłosy zbóż, forsycję i kolorowe
kwiatki. Było bardzo miło patrzeć na tak radosną, zorganizowaną i pracującą grupę.
4 kwietnia uczniowie ponownie wzięli udział w warsztatach, tym razem robienia
stroików świątecznych, prowadzonych przez Panią Renatę Purgal w Gminnej
Bibliotece Publicznej w Oleszycach. Dzięki cennym wskazówkom Pani Reni,
powstały niepowtarzalne stroiki, które będą pięknie prezentowały się na
świątecznym stole.

zdjęcia

22 marca 2023 roku w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbyły się finały
eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

„Młodzież Zapobiega Pożarom”,
którego organizatorem był Zarząd Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Oleszycach oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu
popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii,
ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i
młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru,
praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat
techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Naszą szkołę ww. turnieju w kategorii klas I -IV reprezentowało 3 uczniów, klas V – VIII – 5. Uczeń
Paweł Janowski  zajął pierwsze miejsce
w kategorii klas V-VIII.

Natomiast uczennice Oliwia Gancarz i
Dominika Jarmuż zajęły kolejno I i II miejsce

w kategorii klas I-IV.  

Zgodnie z regulaminem OTWP w
eliminacjach powiatowych naszą gminę będą reprezentować uczniowie dwóch pierwszych miejsc. 
Będą to zatem ww. uczniowie. Wszystkim uczestnikom turnieju bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a
zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zespół taneczny na koncercie karnawałowo – walentynkowym

W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach 12. lutego 2023r. 

odbył się karnawałowo- walentynkowy koncert Zespołu „Cztery pory roku”

podczas koncertu uczniowie naszej szkoły 

z zespołów „Dzieci Oleszyc” i „Perełki”

zaprezentowały układ walca angielskiego i cha-chy. 

Zabawa karnawałowa

Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Klasy wyglądały inaczej niż zwykle
– zamieniły się w prawdziwe sale balowe. Udekorowane kolorowymi balonami, serpentynami,
kokardami zachęcały do szalonej zabawy w rytmie ulubionych piosenek.
Uczniowie z najmłodszych klas swój bal karnawałowy rozpoczęli od prezentacji strojów. Na
wybiegu pojawili się: Spiderman policjant, kot w butach, diabeł, Schrek … Były księżniczki,
koty, pielęgniarki, Pocahantas, motyle i różne inne stwory i dziwadła… Niektórzy byli nie do
poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Jury miało ciężki orzech do
zgryzienia, ponieważ spośród wielu barwnych postaci, musiało wybrać króla i królową balu.
Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak
i dyrekcji. Były konkursy z balonami, krzesłami i tańcem na gazecie. Po burzliwych
konkursach uczniowie wrócili do klas, gdzie czekał na nich smaczny poczęstunek
przygotowany przez rodziców. Tegoroczna zabawa karnawałowa w naszej szkole należała do
udanych. Było bardzo wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy. Wspólna zabawa przyniosła
wiele radości i dostarczyła wielu emocji.

zdjęcia

Św. Mikołaj

Dzień świętego Mikołaja wprowadza nas w radosny nastrój, pozwala poczuć zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W radiu coraz częściej słychać dzwoneczki, spływają świetliste sople z dachu oleszyckiego Ratusza a w okna zagląda gość w czerwonym kożuszku z długa białą brodą. Takie mikołajkowe spotkania prowokują świąteczną krzątaninę. Jak tę w bibliotece, w której uczestniczyli uczniowie klasy IIa wraz  z wychowawcą Marią Żaczek. Do ozdobienia było stadko piernikowych reniferów, kilka domków Baby Jagi, dzwoneczki, choinki i podobne wypieki Reni Purgal- bibliotekarki z MGBP w Oleszycach. Była ciężka praca i mnóstwo zabawy. A kiedy schły pierniczki mali goście zajęli się czytaniem książek. Tak zrealizowali multidyscyplinarną lekcję świątecznych tradycji i ciepłych, społecznych relacji. Biblioteka zaprasza.

zdjęcia

„Pada śnieg, pada śnieg,
dzwonią dzwonki sań…”

Odwiedziny świętego Mikołaja w naszej szkole!

6 grudnia do naszej szkoły zawitał bardzo zacny gość – święty Mikołaj! Jak co roku pamiętał o naszych
dzieciach i nagrodził je uroczymi upominkami za dobre zachowanie i wspaniałe wyniki w nauce. Mikołaj podziękował także społeczności szkolnej za dzielenie się dobrem i wielkie zaangażowanie w akcje charytatywne, jakie przeprowadzono od jego ostatniej wizyty.
W pierwszej kolejności Mikołaj spotkał się z najmłodszymi dziećmi, które oczekiwały jego wizyty od kilku
dni. Każda klasa z wielkim entuzjazmem powitała Mikołaja – był śpiew, wierszyki i dużo uśmiechu. Mikołaj życzył wszystkim dzieciom i ich rodzinom wspaniałych świąt Bożego Narodzenia oraz obiecał, że za rok także przybędzie z wizytą.

Do zobaczenia św. Mikołaju!

zdjęcia


Pasowanie klas I

Jak co roku uczniowie klas pierwszych z wielkim zapałem rozpoczęli naukę w naszej szkole.

W dniu 4 listopada 2022 odbyło się pasowanie na ucznia.

Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas I a i I b, którzy przygotowywali się do tej uroczystości pod czujnym okiem wychowawczyń pani Barbary Zawitkowskiej oraz Renaty Sikory. W tym roku  uroczystość odbyła się przy  udziale  rodziców, którzy brawami nagradzali występy swoich pociech.
Pasowanie  to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.
Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. 
Pani wicedyrektor szkoły Dorota Czajkowska – Guszta poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym piórem  ramienia każdego dziecka  zamieniała go w prawdziwego ucznia.  Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a dumni rodzice wręczyli swoim  pociechom kuferki z niespodziankami.
To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

zobacz zdjęcia


Klasa VIII b na wycieczce

Klasa VIIIb waz z wychowawcą p. Januszem Gryniewiczem, P. Anną Gryniewicz, P. Piotrem Biały wybrała się na wycieczkę do wsi Markowa, gdzie uczniowie poznali poruszającą historię rodziny Ulmów. Historia została im dokładnie przedstawiona w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzięki obfitemu w wiedzę historyczną wykładowi opowiedzianego przez przewodnika muzeum mogli w szczegółach dowiedzieć się o niesamowitym czynie, którego dokonała rodzina na rzecz potrzebujących ludzi pochodzenia żydowskiego. Młodzież dodatkowo miała możliwość poznania wszystkich miejscowości, w których dochodziło do podobnych bohaterskich wyczynów, a także poznać biografię tych ludzi, którzy narażali własne życie niosąc pomoc innym. Po tych, dających do myślenia faktach uczniowie wybrali się do kina w Rzeszowie, gdzie oglądnęli film i spędzili wspólnie czas. Po pełnym wrażeń południu nadszedł czas powrotu do domu. Młodzież, która wróciła z bagażem nowej wiedzy ma nadzieję, że następna taka wycieczka będzie już wkrótce.

Uczniowie klasy VIII b

zobacz zdjęcia


24 września uczniowie klasy VIIIa wybrali się na wycieczkę do Obozu Zagłady w Bełżcu.


Wycieczka do Rzeszowa

W dniu 24 września uczniowie klasy VII a i VII b wraz z Paniami: Danutą Mulińską i  Magdaleną Stupak oraz Panem Tymoteuszem Furgałą uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa. Celem wycieczki była integracja uczniów obu klas, wzmocnienie więzi koleżeńskich, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej i zręcznościowej, kształtowanie i rozbudzanie zainteresowań historią naszego regionu oraz kształtowanie nawyków  kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. 

Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Fly Parku, gdzie uczniowie mogli, pod okiem instruktorów, ?wyszumieć? się, ale również, poprzez wspaniale spędzony czas, doskonalić sprawność ruchową oraz koordynację. 

Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do restauracji, gdzie przy ożywionej dyskusji, spowodowanej wrażeniami z Fly Parku, spożyli wzmacniający posiłek.   

Kolejnym punktem programu było wejście na rynek miasta oraz do otwartych „Rzeszowskich Podziemi”. W trakcie ich zwiedzania przewodnicy przybliżyli uczniom miejscowe legendy oraz historię regionu i miasta Rzeszowa, zapoznali z wybitnymi przedstawicielami znaczących magnackich rodów związanych z Rzeszowem (np. ród Lubomirskich). Uczniowie mieli okazję zapoznania się z dawną bronią „białą” oraz palną. Hitem okazała się degustacja  regionalnych potraw. Przewodnicy przybliżyli wszystkim dawne obyczaje oraz zapoznali
z dniem codziennym dawnych mieszkańców miasta. W trakcie zwiedzania został  zaprezentowany film, jak również chętni uczniowie mogli zagrać w gry zręcznościowe
i  dydaktyczne. Wszyscy z zapałem korzystali z takiej możliwości. 

Na zakończenie zwiedzania „Rzeszowskich Podziemi” uczniowie mogli zabawić się
w prawdziwych kapitanów liniowych samolotów odrzutowych. Mogli nimi wystartować oraz wylądować, gdyż mieli możliwość manewrowania pracą takiego silnika. Wszyscy skorzystali z takiej możliwości.

Wszyscy uczniowie, choć zmęczeni, ale pełni wrażeń, są bardzo zadowoleni z wycieczki!

zobacz zdjęcia


Wycieczka

W dniu 19 września uczniowie klasy IV a i IV b wraz z panią Danutą Mulińską, Martą Wnęk i Anną Jabłońską-Kurdziel wybrali się na wycieczkę do Baszni Dolnej oraz do miejscowości Tymce. Celem wycieczki była integracja uczniów klas IV i pogłębienie wiedzy z układu słonecznego i astronomii.

Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie edukacyjne w mobilnym planetarium Centrum Nauki Kopernik w Baszni Dolnej.  W nowoczesnym namiocie w kształcie kopuły odbyły się pokazy astronomiczne prowadzone przez edukatorów.  Uczniowie obejrzeli obrazy nocnego nieba, poznali najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.

W Tymcach uczniowie jako jedni z pierwszych mogli zwiedzić jedno z najnowocześniejszych obserwatoriów w Polsce. Obserwatorium Astronomiczne powstało w kolejowej wieży ciśnień, w którym znajduje się punkt widokowy, sala szkoleniowa oraz nowoczesny sprzęt astronomiczny. Oprócz zwiedzania obiektu uczniowie mogli skorzystać z zewnętrznych urządzeń edukacyjnych z zakresu optyki i żyroskopu.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Galerii Kolejnictwa- Stacja Basznia. Uczniowie poznali historię linii kolejowej  Jarosław – Sokal, a także dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach tego przejazdu. Dużą atrakcją był także przejazd kolejką i zwiedzanie parowozu,  wagonów pasażerskich i towarowych.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z wyjazdu i już planują kolejne!

zobacz zdjęcia


Z wizytą w bibliotece

W dniu 9 września uczniowie klasy IV b i 12 września  klasy IV a  na języku polskim wraz z panią Martą Wnęk, Bernadetą Brzyską i Dorotą Czajkowską-Gusztą wybrali się do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleszycach. Dyrektor biblioteki – pani Irena Janiszkiewicz oprowadziła uczniów po pomieszczeniach biblioteki i  opowiedziała o zgromadzonych księgozbiorach. Zapoznała wszystkich z rolą biblioteki i zasadami korzystania z jej zasobów. Zwróciła także uwagę na pozytywne wyrabianie stosunku do książki i szanowanie wypożyczonych egzemplarzy.

zobacz zdjęcia


Wycieczka do Muzeum Kresów i PSP w Lubaczowie

10.09.2022r uczniowie klas V a i V b wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Muzeum Kresów oraz Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. Strażacy zapoznali uczniów z ich codzienną pracą oraz sprzętem przez nich wykorzystywanym.

W muzeum przewodnik zapoznał uczestników z historią wielu kultur, religii i narodów, które zamieszkiwały nasze ziemie. Uczniowie zobaczyli między innymi jak żyli nasi przodkowie i jakie narzędzia były wykorzystywane w życiu codziennym mieszczan lub chłopów.

zobacz zdjęcia


EKO-festiwal „Wspólnie dla klimatu”

W piątek 16.09.2022r. uczniowie z klasy V a i V b wspólnie z opiekunami uczestniczyli w kolejnej edycji powiatowego EKO-festiwalu „Wspólnie dla klimatu”.  Uczniowie oddali posegregowane surowce (makulaturę, butelki szklane, puszki, baterie oraz elektrośmieci), otrzymując w zamian sadzonki drzewek leśnych. W czasie wydarzenia brali udział w konkursach, zabawach animacyjnych i warsztatach. Uczniowie zapoznali się z licznymi wystawami
i mogli spróbować regionalnych przysmaków. 

zobacz zdjęcia


Wycieczka do Jarosławia

Wzbogacając doświadczenia uczniów  w wiedzę o miastach naszego regionu 07.06.2022 r. uczniowie z klas  IV uczestniczyli w wyciecze do Jarosławia. Zapoznały się z następującymi zabytkami i atrakcjami miasta: 

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich 

  • Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu, renesansowa świątynia – najstarszy jezuicki kościół na ziemiach polskich 
  • Cerkiew Przemienia Pańskiego 
  • Opactwo Benedyktynek – punkt widokowy 
  • Klasztor Dominikanów

Przewodnik naszej wycieczki pan Lucjan Mularz w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawił historię miasta. Zadowoleni i zmęczeni uczniowie wrócili z nowymi planami na wyjazdy oraz opiekunami do domu.

zobacz zdjęcia


1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie  klasy 7b wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do Leśnictwa w Zabiałej. Aby aktywnie spędzić ten dzień, na miejsce dotarli, pokonując trasę rowerami. Na miejscu czekało na nich przygotowane ognisko, na którym z radością mogli upiec  kiełbaski, chleb bądź inne frykasy. Po jedzeniu czekała na nich kolejna wyprawa rowerowa wzdłuż rowerowej ścieżki przyrodniczej, która liczy 12km i jest uformowana w kształcie pętli. Po zakończonej wycieczce wróciliśmy do miejsca parkingowego, gdzie czas wypełniły rozgrywki w badmintona oraz piłkę nożną i siatkową. Oprócz relaksu była także chwila poświęcona edukacji. Na terenie obiektu zlokalizowane są obiekty edukacyjne, przybliżające dzieciom i młodzieży zasady gospodarki leśnej, nauki o przyrodzie, roślinach i zwierzętach. Po mile spędzonym czasie w gronie rówieśników, przy dźwiękach muzyki wróciliśmy  do szkoły. Po tak mile spędzonym dniu na pewno nie będzie to ostatnia wycieczka rowerowa.

zobacz zdjęcia


W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi,
22 kwietnia 2022 roku uczniowie  z klasy IV a i IV b wspólnie
z nauczycielami włączyli się do III edycji ogólnopolskiej akcji

„SPRZĄTAMY DLA POLSKI”

Uczniowie zostali poinstruowani odnośnie bezpieczeństwa podczas sprzątania wyznaczonych miejsc. Każde dziecko zaopatrzone w rękawice z wielką energią przystąpiło do sprzątania. Wszystkie znalezione papierki, butelki i inne śmieci na wyścigi zostały wrzucone do worka. W przyszłym roku znowu ruszymy do akcji.

zobacz zdjęcia


Majowe spotkania z wiedzą

Nie przypadkowo rozkład materiału w przedszkolu zbiegł się z dniami, jakie obchodziła nasza
biblioteka. Idąc za tropami wiedzy, którą można zdobywać poprzez czytanie czy modne tak w
dzisiejszych czasach aplikacje, wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, podczas której dostrzegliśmy
nie tylko piękno otaczającej nas przyrody, ale ciężką pracę leśników. Ich wkład włożony w to, co
mogliśmy dotknąć zobaczyć od samej podszewki, dało nam do zrozumienia, jak bardzo są
potrzebne tego typu placówki i jak wiele dostarczają nam wrażeń zmysłowych. Poprzez wzrok,
dotyk, słuch, a nawet smak, bo właśnie wiele z nas dowiedziało się, że nasiona buka są jadalne,
mogliśmy doświadczyć to, czego nie można pokosztować czytając książkę, a jedynie sobie
wyobrazić. Wiedzę z obserwacji i doświadczeń dzieci zaniosły do biblioteki, gdzie podzieliły się
doświadczeniami zdobytymi podczas wycieczki, a przy tej okazji w odświętnych strojach przekazały
wierszem i piosenką wiedzę o wartościach rodzinnych, w które tak głęboko wierzył Nasz Patron Jan
Paweł II. Zbliżająca się rocznica nadania szkole jego imieniem pozwoliła po raz kolejny zaświecić
majowemu słońcu, abyśmy mogli przyjść tutaj, aby podziękować za wszystko to, co otrzymujemy.
Na zakończenie tej niezwykłej przygody z wiedzą, dokonaliśmy wraz z obecną Dyrekcją Szkoły
wpisu do prowadzonej przez pracowników biblioteki kroniki, który na pewno pozostanie w pamięci

odwiedzających ten niezwykły przystanek mądrości.

Niech to majowe słońce zaświeci nam znowu, abyśmy mogli
przyjść do Was, aby podziękować wszystkim Rodzicom za dar życia,
jaki otrzymaliśmy.

zobacz zdjęcia


Dzień Babci i Dziadka w Bibliotece

Pal mi się, ogieńku! Pal mi się wesoło!
Wy, złote iskierki, sypcie mi się wkoło!
Maria Konopnicka

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy i w tym roku  uczcić Dzień Babci i Dziadka. Chociaż ciężko było nam dojść do miejsca gdzie odbyło się całe zdarzenie, bo ślisko i prószył śnieg w oczy to i tak wszystko się udało. Dzieci, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a dokładnie przedszkolaki po raz pierwszy zobaczyły nową Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleszycach, która mieści się w nowym miejscu, mianowicie w starym zabytkowym Ratuszu. Gdy dotarliśmy na miejsce nie mogliśmy oderwać oczu od świeżo wyremontowanych pomieszczeń, które oddały historię naszego miasta. Pracownicy biblioteki wskazali nam miejsce gdzie dzieci mogły się przebrać w uroczyste stroje, bo i wydarzenie nie byle, jakie. Podczas tej wizyty upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu, tak  więc oddaliśmy cześć wszystkim dziadkom najlepiej jak umieliśmy, a obecna na przedstawieniu Dyrekcja Naszej Szkoły była zachwycona iskierką, która zapaliła się podczas recytacji wiersza Marii Konopnickiej pt.”Dziadek przyjdzie”. Całe to przedsięwzięcie odbyło się w sali pełnej dziecięcych bajek, które po występie przeniosły nas w świat wyobraźni, oczywiście umożliwiła nam to Pani Jadzia czytając  piękne opowiadania. Po tak długim i wyczerpującym wydarzeniu, chociaż zmęczeni to i tak pełni animuszu udaliśmy się do szkoły, będąc ciągle w świecie polatujących gdzieś iskierek, które zapewne będą powracały, kiedy pomyślimy o tym miejscu.

Elżbieta Ozimek

zobacz zdjęcia


Święta tuż, tuż…

Święta to czas, na który czekamy cały rok. Są dla nas i dla naszych bliskich chwilą, w której możemy się spotkać i porozmawiać, powspominać przeszłość. Świat ciągle pędzi, nie czeka i tylko takie momenty jak wspólna wigilia w gronie najbliższych pamiętając o wolnym miejscu przy stole umożliwi nam docenić jak ważna jest w dzisiejszym świecie wspólnota, którą i my tworzymy w naszym przedszkolu i szkole corocznie. Pielęgnując tradycję zawsze na ternie szkoły wystawiane są Jasełka i tym razem udało się nam przekazać poprzez występ wiele życzliwości zatrzymując się chociażby na chwilę, aby zrozumieć, jak bardzo ważny jest symbol małego dzieciątka. Dlatego też tym jasełkowym akcentem, życzymy wszystkim Wesołych Świąt. 

Elżbieta Ozimek

zdjęcia


mikołaj

Święty Mikołaj w przedszkolu

Chociaż dzieci zobaczyły Mikołaja z bardzo daleka to i tak były szczęśliwe, ponieważ Święty nie pozostawił ich bez tak długo oczekiwanych prezentów, które elfy podrzuciły pod przedszkolne drzwi.  W dowód wdzięczności za okazany hojny dar można, by powiedzieć zrzucony z samego nieba dzieci odwdzięczyły się tym, czego nauczyły się w czasie zajęć recytując wiersze, śpiewając piosenki. Będąc tak zaangażowanym nie myślały o tym, że nie mogą go nawet dotknąć ani zrobić sobie z nim zdjęcie, ponieważ w dobie dzisiejszej pandemii wszyscy musimy dbać o zdrowie nasze i naszych rodzin. Do zobaczenia za rok Mikołaju.

Elżbieta Ozimek

zdjęcia

Spotkanie z malarzem- Panem Tomaszem Potuczko

W październiku uczniowie naszej szkoły, w ramach poznawania  twórczości artystów w obrębie „Małej Ojczyzny” zwiedzali wystawę malarstwa Pana Tomasza Potuczko – artysty  mieszkającego i  tworzącego w naszej gminie. Wystawa miała miejsce w MGOK w Oleszycach. Pan Tomasz Potuczko ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego  w Jarosławiu . Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju  i za granicą. 2 listopada uczniowie klasy 4 a uczestniczyli w spotkaniu z malarzem. Artysta opowiadał o swojej twórczości, jej początkach, inspiracjach, technikach malowania. Starał się zaspokoić ciekawość uczniów, odpowiadając  na liczne pytania . Spotkanie było tym ciekawsze, że odbywało się w otoczeniu dzieł artysty. Wydarzenie  to dało dzieciom sposobność obcowania ze sztuką współczesną, poznania cenionego twórcy oraz zdobycia ciekawych informacji na temat bycia artystą.

                                                                               Renata Kisała

zdjęcia


PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH

29 października 2021r.w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.Całość rozpoczęto wniesieniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Dzieci z dwóch klas pierwszych przystrojone w piękne, galowe stroje i nieco poważne miny wspólnie zaprezentowały krótki program artystyczny przygotowany wraz z wychowawczyniami P. M. Żaczek i P. A. Wójciak. Oczywiście nie obyło się bez gromkich braw ze strony dumnych rodziców. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Pani dyrektor Agata Adamska dokonała pasowania białym piórem, a Pani wicedyrektor Dorota Czajkowska – Guszta wręczyła pamiątkowe dyplomy. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w  Oleszycach.Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce oraz jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

zobacz zdjęcia


„A kuku, jak to z garnkiem było”

Przedszkolaki wraz z kl. VI odbyły wycieczkę do Muzeum Kresów w Lubaczowie.  Zdobywanie wiedzy poprzez zmysły: wzrok, dotyk ma bardzo ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka. Każdy z nas posiada w sobie wrażliwość, którą trzeba pielęgnować i rozwijać właśnie przez takiego typu działania. Dla szóstoklasistów zorganizowano warsztaty garncarskie. Oj działo się!!! Uczniowie byli zafascynowani tym, że z bezkształtnego kawałka gliny można coś stworzyć. Każdy mógł zabrać ze sobą dzieło swoich rąk. Z efektów pracy uczniów była zachwycona wychowawczyni i dyrekcja. Przedszkolaki zaś zostali zaproszeni do dawnej Oficyny  zamkowej i znaleźli się w magicznym świecie ilustracji książkowej. PEEK-A-BOO( z ang.), co oznacza A KUKU mamy świat idealnie stworzony dla waszych dzieci, gdzie przekaz informacji jest dostosowany do wieku. Było bardzo ciekawie. Całe wnętrze budynku i każda najdrobniejsza część ekspozycji, budziła ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających. Z uwagi na to, że w muzeum jest remont pomieszczeń, przedszkolaki jak i uczniowie zwiedzili tylko jedną salę. Pani przewodnik uświadomiła nam jak ważna jest historia naszego regionu: budynki, przodkowie, ceramika, wystrój wnętrz to tylko namiastka tego, co może znaleźć się w historycznych książkach, które opisują dzieje naszego regionu. Ogromne podziękowania  dla wszystkich, którzy umożliwili nam zobaczenie tego, czego być może nie dostrzegamy, na co dzień.

Elżbieta Ozimek

zobacz zdjęcia



Wycieczka do Przemyśla

23 września 2021 r. uczniowie klas 4a, 4b, 5a i 5b wraz w nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Przemyśla z okazji Święta 5 – go Batalionu Strzelców Podhalańskich.  Uczniowie zapoznali się z codziennym życiem żołnierzy, służbą wojskową a także sprzętem i uzbrojeniem w formie zabaw i gier. Wszyscy z apetytem próbowali grochówki wojskowej.

zobacz zdjęcia


Wycieczka klasowa – Leśnictwo Zabiała

28 września 2021 r. w piękny jesienny dzień uczniowie klasy 3 a i 3 b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Leśnictwa Zabiała.

Po przyjeździe wyruszyliśmy do lasu, zaopatrzeni w torby ekologiczne.

Przewodnikiem była pani Marta Szmul- Pukacz. W  trakcie spaceru po lesie, pani leśniczy ciekawie opowiadała o warstwach lasu – szczególnie o roślinach i zwierzętach w poszczególnych partiach.  Podczas spaceru zbieraliśmy materiał przyrodniczy – szyszki, korę, mech, liście , żołędzie.

Następnie uczestniczyliśmy w interesujących warsztatach edukacyjnych   pt. „Budowanie hoteli dla owadów” oraz ozdabianie „Korony pani lasu”.

Piekliśmy kiełbaski oraz zajadaliśmy się przepysznymi babeczkami – dziełem kulinarnym pani Marty i naszej uczennicy Kalinki.

Na koniec zostaliśmy obdarowani wspaniałymi gadżetami. Wycieczka była bardzo udana.

zobacz zdjęcia


GÓRA GROSZA 2021

Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach, przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. W tym roku to już XXI edycja. Cała zebrana kwota została przekazana Towarzystwu „Nasz Dom” na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Priorytetem jest umożliwienie dzieciom godnego dorastania.

Akcja pozwala uświadomić dzieciom i młodzieży, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej. 

Łącząc wspólne siły, uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Anny Hamułka-Bosak
i pani Aurelii Szyk mogli po raz kolejny czynnie zaangażować się i całym sercem wspierać tę inicjatywę. Zebrano 47.69 kg monet (544,56 zł). Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane serce.

Najbardziej zaangażowani w akcję „Góra Grosza” byli uczniowie klasy I b, wspierani przez wychowawcę panią Elżbietę Nawrot oraz panią Dorotę Kornagę.

W szkole zorganizowano 2 konkursy. Na najcięższą górę grosza oraz na najwyższą kwotę.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria kilogramy

I miejsce Jagoda Zawitkowska (14.700 kg)

II miejsce Wiktor Wawreńczuk (13.705 kg)

III miejsce Urszula Zawitkowska (5.935 kg)

Kategoria kwota

I miejsce Wiktor Wawreńczuk (167, 52 zł)

II miejsce Urszula Zawitkowska (127 zł)

III miejsce Jagoda Zawitkowska (89,40 zł)

Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy VII A (Maja Stupak, Julia Tarnawska, Antoni Tabin, Daniej Szałaj, Konrad Szałaj, Filip Kornaga), którzy segregowali, liczyli, pakowali oraz zajęli się wysyłką zebranych groszy.

Zapraszamy do następnej edycji akcji charytatywnej „Góra Grosza” w roku szkolnym 2021/2022. 

zobacz zdjęcia


Podskocz raz szczęście złap.
Nie płacz już, uśmiech złóż.
Smutki zaraz miną, łezki gdzieś odpłyną

Elżbieta Ozimek

Niech żyje bal…

Jak bal to i uczta… Ostatki u przedszkolaków były huczne, i obfite w słodkości, jakie przygotowali dla dzieci rodzice. Realizując w oddziale przedszkolnym program profilaktyczno-wychowawczy w tym kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych myślę, że spożycie tak dużej ilości słodyczy tego  dnia nie wpłynęło negatywnie na ich zdrowie, bo to tylko jeden taki dzień w roku, gdzie można najeść się słodyczy do syta. Dyrekcja również częstowała wszystkich pracowników pączkami, nikomu nie zabrakło kremówek, które uwielbiał sam Karol Wojtyła, o czym wspomniał podczas spotkania z mieszkańcami Wadowic. Myślę, że na tym balu cała społeczność szkolna włączyła się w pielęgnowanie tradycji Naszej Szkoły.

Elżbieta Ozimek

zobacz zdjęcia


Nagrody i wyróżnienie

w KONKURSIE WALENTYNKOWYM

W organizowanym przez MDK w Lubaczowie Powiatowym Konkursie Walentynkowym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.

Kartki były oceniane w 3 kategoriach wiekowych i w każdej z nich mamy nagrodzonych.

W kategorii klas 1 – 3:

I miejsce zajęła Julia Janczura z klasy  I b

W kategorii klas 4 – 6:

Wyróżniono pracę Pawła Janowskiego z klasy 4b

W kategorii klas 7 – 8;

III miejsce zajął Rafał Paryniak z klasy 7b


Niech nam żyją nasze Babcie i Dziadkowie też,

Bo bez nich jest świat markotny, o czym dobrze wiesz.

Dzień Babci i Dziadka zorganizowały dzieci z oddziału przedszkolnego w szkole Podstawowej im. Jana Pawła II. Trochę spóźnieni, bo 3 lutego, ale na życzenia nigdy nie jest za późno tym bardziej, jeżeli są od serca. Dzieci przygotowały na tę wyjątkową okazję przedstawienie pt.,, Kot w butach”.  Jak zawsze nie mogło zabraknąć elementu ludowości, nawet myszy śpiewały piosenkę w rytm melodii ludowej, a góralska zabawa, która odbyła się na zakończenie w czasie wesela Jasia z Księżniczką przypomniała wszystkim o pięknie naszej górskiej ojczystej przyrody, którą ukochał Nasz Patron Jan Paweł II. Ten wspaniały czas, jaki przeżyliśmy wraz z obecną na przedstawieniu dyrekcją na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Dlatego też składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom placówki tj. dyrekcji, nauczycielom, paniom z obsługi szkoły, a także rodzicom za pomoc w dokonaniu tego czynu.

Elżbieta Ozimek

zobacz zdjęcia


Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach już są pełnoprawnymi uczniami.

30 października br. odbyło się pasowanie na ucznia.
To był niezapomniany dzień. Pani dyrektor Agata Adamska bardzo serdecznie przywitała dzieci z klasy I a i klasy I b.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez pierwszoklasistów pod kierunkiem wychowawczyni pani Elżbiety Grad i pani Elżbiety Nawrot.
Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie ślubowania. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem.
Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, plakietki i drobne upominki przygotowane przez rodziców.

zobacz zdjęcia


Niezmiernie jest nam miło poinformować, że w Powiatowym Konkursie „Kresowe wspomnienia”, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Lubaczów, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie i Powiatowe Centrum Kultury, nasza uczennica Angelika Wójcik (klasa VIII b) zajęła II miejsce.

Andżelika wykonała pracę pt:

W jeden dzień straciłem szczęśliwe dzieciństwo i rodzinny kraj

Opiekunem merytorycznym uczestniczki konkursu był Pan Tymoteusz Furgała.

Serdecznie gratulujemy sukcesu.


O sowieckim „raju”

W piątek 28 lutego klasa VI b wraz z wychowawczynią p. Danutą Mulińską i p. Bernadetą Brzyską udała się do Muzeum Kresów w Lubaczowie na wystawę zatytułowaną  W sowieckim „raju”.

 Tematem przewodnim wystawy, którą mogliśmy obejrzeć, są  losy mieszkańców powiatu lubaczowskiego pod okupacją sowiecką. Pan Dariusz  Sałek- nasz przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam historię mieszkańców z naszych terenów w latach 1939-1941. Obejrzeliśmy fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, mapy, a także wysłuchaliśmy wspomnień, tych którzy doświadczyli sowieckiego „raju”.

To była dla nas ciekawa lekcja historii. Polecamy wszystkim odwiedzenie muzeum i obejrzenie wystawy.

zobacz zdjęcia


„Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”
19 lutego 2020 r. uczniowie klasy II a, II b i III b wraz z opiekunami, uczestniczyli w
spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Kierownika Miejsko – Gminnej Biblioteki
Publicznej Panią Irenę Janiszkiewicz. „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”-to tytuł książki
Zbigniewa Kołby, który gościł w naszej bibliotece. To również zachęta do szukania na mapie
miast o ciekawych nazwach (Pieczarki, Kokoszka, Bąki, Całowanie) i uczenia się czytania
mapy poprzez zabawę. Autor książki w zabawny, aktywizujący sposób proponował uczniom
obcowanie z mapą ale też starał się opowiedzieć o zasadach higienicznego trybu życia.
Książka może być bardzo ciekawą alternatywą dla pochłaniającej młode pokolenie
elektroniki, trzeba tylko umiejętnie ją zareklamować. Nieoceniona jest jej wartość
dydaktyczna oraz nieograniczone możliwości przebywania w różnych rzeczywistościach,
które hamować może jedynie wyobraźnia.
Spotkanie autorskie odbyło się w Ratuszu, gdzie będzie mieścić się biblioteka. Było to
pierwsze wydarzenie w tych wyremontowanych pomieszczeniach.


Dzień Babci i Dziadka

29 stycznia w  przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji ,, Dnia Babci i Dziadka”. Dzieci wspólnie ze swoją wychowawczynią   przygotowały dla nich przedstawienie pt. ,,Trzy Świnki?, ponadto  recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

zobacz zdjęcia


Bartosz Bosak stypendystą VIII Edycji Programu Stypendialnego

We wtorek, 10 grudnia 2019 roku, podczas uroczystej Galii Programu Stypendialnego, która odbyła się w Banku Spółdzielczym w Lubaczowie, dziewięcioro uzdolnionych uczniów powiatu lubaczowskiego otrzymało stypendia w wysokości 1500 zł.

Stypendium w kategorii artysta, za osiągnięcia plastyczne, teatralne, wokalne oraz bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał uczeń klasy V a Bartosz Bosak, który w roku szkolnym 2018/2019 zdobył: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat”, III miejsce w 42. Wojewódzkim Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych pt. „Tropem Jasia i Małgosi” oraz wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym „My Town”.

Bartosz brał również udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Najpierw była książka- bohaterowie popularnych animacji”,  w  Szkolnych Prezentacjach Artystycznych w Horyńcu-Zdroju oraz w Wewnątrzszkolnym Konkursie Mistrz Pięknego Czytania. Bartek uczęszcza na zajęcia teatralne dziecięcego teatrzyku Wesoła Gromadka przy MGOK w Oleszycach, na zajęcia chóru Canzone przy MDK w Lubaczowie, a także jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie, gdzie uczy sie gry na klarnecie.

Program stypendialny organizowany jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji działające przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie oraz Fundację Banku Spółdzielczego.

Bartkowi gratulujemy, trzymamy kciuki za dalsze jego sukcesy zarówno w szkole jak i poza nią.

zobacz zdjęcia


6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie!

6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez wszystkich dzień w roku, w którym panuje radosna atmosfera, a uśmiechy goszczą na twarzach małych i dużych. Podobnie było dzisiaj w naszej szkole. Od pierwszego dzwonka wszystkie dzieci z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi wejściowe,  nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków.

Święty Mikołaj jak to ma w zwyczaju nie kazał na siebie długo czekać. Z samego rana przekroczył próg naszej placówki, trzymając wielki worek wypełniony prezentami. Towarzyszyły Mu urocze śnieżynki 😉

Nasz wyjątkowy Gość obdarował upominkami wszystkie dzieci przebywające w klasach. Dobroduszny Staruszek pomimo natłoku obowiązków nie zapomniał również o dzieciach, które przybyły do naszej szkoły na zawody w Unihokeja.

Następnie Święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami udał się w dalszą drogę. Przed opuszczeniem szkoły Święty uroczyście zadeklarował swoje przybycie już za rok, czym uszczęśliwił całą szkolną społeczność.

                                                                 DO ZOBACZENIA ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

zobacz zdjęcia


Podziemne Przejście Turystyczne – wycieczka klasowa

11.12.2019 klasa Vb wraz z wychowawcami – p. D. Harasymowicz,   p. W. Rokoszem oraz p. J. Gryniewiczem wybrała się na wycieczkę do Jarosławia. Celem naszej podróży było zwiedzenie podziemnej trasy w Jarosławiu – miasta zwanego Perłą Podkarpacia. Wchodząc do Podziemnego Przejścia Turystycznego wkroczyliśmy się w niezwykły świat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia ? miasta wielkich jarmarków. Pani przewodnik oprowadziła nas po podziemnym labiryncie – podziwialiśmy ekspozycje archeologiczno-historyczne, atrakcją była wirtualna podróż łodzią, nawiązująca do XVI-wiecznych podróży handlowych, odbywanych Wisłą czy Sanem. Zapoznaliśmy się z zwyczajami i trybem życia mieszkańców miasta w czasach jego świetności. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Kina na Biegunach w galerii Stara Ujeżdżalnia gdzie oglądnęliśmy piękny film ?Śnieżna paczka?. Zadowoleni i uśmiechnięci, w godzinach popołudniowych, wróciliśmy do domu.

zobacz zdjęcia


Andrzejki

Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole, jak co roku, odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Sala gimnastyczna była wypełniona uśmiechniętymi buziami naszych uczniów, którzy tańczyli w rytm muzyki młodzieżowej,  Na każdego uczestnika zabawy czekał w sali słodki poczęstunek przygotowany przez  rodziców.

zobacz zdjęcia


KOLEJNY SUKCES NASZYCH RECYTATORÓW

13 listopada w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie  odbyły się eliminacje wstępne  konkursu  ”Literatura i dzieci – W świecie wyobraźni”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę w kategorii – recytacja  klas O-II   reprezentowali: Milena Wit i Filip Birnbach z klasy II a (opiekun P. Maria Żaczek), w kategorii III – V a Helena Kowalczyk z klasy V a (opiekun P. Dorota Czajkowska Guszta), natomiast w kategorii VI – VIII Gabriel Gryniewicz z klasy VI c (opiekun P. D. Czajkowska- Guszta). Wszyscy reprezentanci naszej szkoły otrzymali nominacje do etapu rejonowego, który odbędzie się 20 listopada 2019 roku w Przemyślu. Wszystkim gratulujemy i trzymam kciuki podczas kolejnych etapów.

zobacz zdjęcia


FLYPARK oraz COCO DE MER w Rzeszowie

W czwartek, 24 października b.r., odbyła się wycieczka integracyjna klas V b i V a.

FlyPark w Rzeszowie był pierwszym punktem naszej wycieczki. Na samym początku instruktor poprowadził krótką rozgrzewkę. Potem mogliśmy przez godzinę korzystać ze wszystkich atrakcji FlyParku, oczywiście pamiętając o bezpieczeństwie. Pierwszą z nich był basen wypełniony gąbkami, w którym można było wspinać się na ściance zamontowanej nad nim, albo skoczyć wprost do basenu z kilku trampolin. Kolejną atrakcją było boisko piłkarskie z olbrzymiastą piłką i oczywiście – rodeo byk. Wszyscy świetnie się tam bawiliśmy i na pewno będziemy miło wspominać pobyt we FlyParku. Będziemy też polecać to miejsce naszym koleżankom i kolegom.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Fabryce Czekolady „Coco De Mer” w Rzeszowie. Na miejscu uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których każdy samodzielnie odlewał i ozdabiał tabliczkę czekolady oraz malował czekoladą po szablonie za pomocą pędzelka. Następnie dzieci poznały etapy powstawania czekolady i specyfikę pracy cukiernika. Po części warsztatowej na uczniów czekały kolejne atrakcje – zabawy w Kulkolandzie. Na końcu pobytu w Fabryce Czekolady dzieci otrzymały fartuchy i czapki cukiernicze, dyplomy, zrobione przez siebie tabliczki czekolady oraz czekoladowe malunki.

Opiekunowie: p. Renata Kisała, p. Waldemar Rokosz oraz p. Janusz Gryniewicz

zobacz zdjęcia


Wycieczka do Leśnictwa Zabiała

Dnia 24.10.2019r . odbyła się wycieczka do Leśnictwa Zabiała w której uczestniczyli uczniowie klasy IV  i dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z  opiekunami: p. Anną Hamułką Bosak, Magdaleną Stupak , Elżbietą Ozimek. Na miejscu uczestnicy wycieczki spotkali się  z  p. podleśniczy leśnictwa Stare Sioło Martą Szmul – Pukacz i wraz z nią wybrali się na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Następnie nazbierały   „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa). Po zebraniu Darów Jesieni wszyscy udali się do nowej wiaty leśnej gdzie odbyły się warsztaty przeprowadzone przez p. podleśniczy M. Szmul- Pukacz. Dzieci wykonały Matkę-Naturę oraz wianuszki na głowę z zebranych liści za co dostały nagrodę.  Na zakończenie spotkania Komendant Straży Leśnej p. Jan Woroniak   rozpalił ognisko, abyśmy się mogli wszyscy ogrzać. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt.  Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami przedszkolaki i uczniowie wrócili do szkoły.

zobacz zdjęcia


Wyjazd do Jarosławia

W sobotę 26 października klasa VI b wraz z wychowawczynią panią Danutą Mulińską i panią Bernadetą Brzyską uczestniczyła w wyjeździe do Jarosławia.

            Zwiedziliśmy jedną z najnowocześniejszych atrakcji na Podkarpaciu- Podziemne Przejście Turystyczne. To pełna wrażeń przygoda, podróż w czasie i wspaniała zabawa. Mogliśmy wirtualnie wypalić gliniane naczynia, poznać bogactwo siedemnastowiecznej kuchni, spotkać kupców z różnych stron świata i popłynąć w dół Sanu i Wisły.

 Po zwiedzeniu trasy udaliśmy się do kina, aby obejrzeć film ” Czarownica 2 „. Przenieśliśmy się na wrzosowiska, w których żyje magiczne stworzenie i zagłębiliśmy się w relację między Diaboliną i Aurorą, które zawierały sojusze i stanęły w obliczu silnych przeciwników. To kolejna bohaterka Disney`a, która wywarła na nas ogromne wrażenie.

zobacz zdjęcia


Pasowanie na ucznia

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach już są pełnoprawnymi uczniami. 18 października   br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. Pani dyrektor Agata Adamska , która w swym przemówieniu  do uczniów i rodziców serdecznie ich witając – zwróciła szczególną uwagę na rolę rodzica w edukacji i wychowaniu dziecka oraz szkoły, która jest instytucją wspierającą rodzica w jego działaniach. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez pierwszoklasistów pod czujnym okiem p. K. Sopel i p. R. Sikory.  To dzięki nim pierwszoklasiści zrozumieli, że nasza szkoła to nie tylko miejsce w którym będą się uczyć, to również miejsce, w którym będą rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty. Po krótkim sprawdzianie wiadomości o funkcjonowaniu naszej szkoły, który pierwszakom, przeprowadziły starsze koleżanki ? Martyna, Karolina i Joasia.  Przyszła kolej na część oficjalną uroczystości – ślubowanie. Po odczytaniu jego treści uczniowie  złożyli przysięgę na sztandar szkoły – obiecując uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem. Po uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki i udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

zobacz zdjęcia


„Mediacja ma moc”

17 października 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom  I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: ?Mediacja ma moc? dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Na konkurs wpłynęło łącznie 176 prac plastycznych (w tym 81 z kl. I-IV szkół podstawowych).  Jury doceniło pracę Michała Stupaka ucznia klasy II a ( opiekun P. Maria Żaczek), który otrzymał wyróżnienie. Sukces jest tym większy, że praca Michała, została opublikowana w kalendarzu na 2020 r. wydanym przez organizatorów konkursu.

Michałowi gratulujemy sukcesu.

zobacz zdjęcia


„Z wizytą w bibliotece”

 7 października klasa IV a wraz z nauczycielami panią Bernadetą Brzyską
i panią Aurelią Szyk wybrała się do Miejsko – Gminnej Biblioteki w Oleszycach. Pani dyrektor Irena Janiszkiewicz w ciekawy sposób opowiedziała uczniom o swojej pracy. Omówiła zasady korzystania z biblioteki. Przedstawiła księgozbiór biblioteczny
i opowiedziała o jego działach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Podczas wizyty dzieci opowiedziały o swoich zainteresowaniach czytelniczych,
a potem poszukiwały książki dla siebie. Każdy uczeń wybrał coś ciekawego dla siebie.

Uczniowie obejrzeli również film pt. „Ptyś i Bill”.

            Zadowoleni podziękowali pani Irenie za miłe spotkanie. Z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły. Wizyta w bibliotece była dla uczniów dobrą lekcją. Poszerzyli oni swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznali wartości książki i zalety czytania. Młodzi czytelnicy zapewnili, że będą częściej odwiedzać bibliotekę i korzystać z jej bogatego księgozbioru.

Wrażenia uczniów:

Jakub

Według mnie wizyta w Miejsko – Gminnej Bibliotece była bardzo fajna. Na początku, kiedy poszliśmy do działu dla dzieci spodobały mi się książki takie jak: „Kapitan Ameryka” i „Star Wars – przebudzenie mocy”. Później oglądaliśmy film o nazwie „Ptyś i Bill”. Był on bardzo śmieszny, ale zawierał też smutne momenty. Biblioteka publiczna jest bardzo ciekawa.

Michał

Według mnie w Miejsko – Gminnej Bibliotece w Oleszycach było bardzo fajnie. Zaciekawiły mnie dwie książki: „Magiczne drzewo” i „Star Wars”. Bardzo podobał mi się też film. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz pójdziemy z klasą do tej biblioteki.

Nadia

Biblioteka to bardzo fajne miejsce. Każdy znajdzie coś dla siebie na jesienny wieczór.
W bibliotece możemy znaleźć spokój i ciszę potrzebną nam do dobrego przygotowania się do lekcji.

Mateusz

Bardzo spodobała mi się wizyta w bibliotece. Lubię czytać książki, gdyż wprowadzają mnie w cudowny świat, rozwijają moje myślenie, słownictwo oraz dostarczają mi wielu wspaniałych przeżyć.

zobacz zdjęcia


” Ludzie ludziom zgotowali ten los”

                                 Zofia Nałkowska

15 października 2019 r. klasa VIII a wraz z panią Bernadetą Brzyską  uczestniczyła w dwugodzinnych warsztatach na zaproszenie pani Ireny Janiszkiewicz, dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki w Oleszycach.  Warsztaty dotyczyły byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Żydów w Bełżcu. Prowadziła je pani Ewelina Szumilak, pracownik muzeum.

Muzeum- Miejsce Pamięci w Bełżcu , upamiętnia  ok. 450 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942- 1943.

Pani Ewelina w ciekawy sposób opowiedziała o historii tego miejsca, losach ludzi, więźniów, którym przyszło wtedy żyć. Zaznaczyła, iż obóz w Bełżcu powstał jako pierwszy spośród trzech tego typu ośrodków, gdzie naziści testowali różne metody masowego zabijania.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ulotkami antysemickimi, które miały na celu wzbudzić w Polakach nienawiść do ludności  żydowskiej. Ponadto wykonali plakaty przedstawiające wstrząsające  historie,  nawiązujące do tematu spotkania. Wszyscy podeszli do zadania solidnie i bardzo dobrze wywiązali się z poleceń , prezentując swoje prace i wnioski.

Prowadząca warsztaty na koniec spotkania zaprezentowała krótki filmik, który miał na celu uświadomić wszystkim, że w czasach współczesnych, mimo że  żyjemy  w pokoju, nie ma obozów zagłady, niejednokrotnie „hejtujemy”,  manipulujemy  ludźmi nie zdając sobie sprawy, że takie zachowania krzywdzą człowieka, zwłaszcza młodych, którzy nie zawsze potrafią z tym żyć i funkcjonować w rodzinie, społeczeństwie, szkole

zobacz zdjęcia


W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do odchodów IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

W akcji  wzięły udział aż 5862 szkoły z 33 krajów na całym świecie.

Cała akcja edukacyjna w naszej szkole składała się z kilku części.

Już od 30 września uczniowie wraz z Koordynatorami Światowych Dni Tabliczki Mnożenia – Magdaleną Żaczek, Danutą Mulińską oraz Januszem Gryniewiczem rozpoczęli przygotowania, które polegały na akcji informacyjnej. Wykonaliśmy w szkole 3 gazetki ścienne, na schodach zostały umieszczone plakaty z zadaniami z tabliczki mnożenia, uczniowie klas III otrzymali specjalne listy do rodziców informujące o odbywającym się w szkole IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, wszyscy chodząc po korytarzach szkolnych mogliśmy ćwiczyć tabliczkę mnożenia.

Uczniowie klas IV -VI brali udział w klasowych konkursach tabliczki mnożenia (tabliczka mnożenia na czas) przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli matematyki. Poziom wiedzy uczniów był bardzo wysoki i wszystkim uczestnikom należą się duże słowa uznania. Jednak jak to jest w konkursach musiano wybrać tych najlepszych. Zwycięzcy konkursów w poszczególnych klasach zostali Egzaminatorami Tabliczki Mnożenia i pracowali w Komisjach Egzaminacyjnych i Patrolach Egzaminacyjnych a byli to:

Klasa IV a

  • Julia Żrałka – kl. IV a
  • Joanna Wyrwa- kl. IV a
  • Michał Śliwa- kl. IV a

Klasa IV b

  • Jakub Ozimek
  • Piotr Kuryj
  • Klaudia Kantor

Klasa V a

  • Jakub Czura – kl V a
  • Helena Kowalczyk- kl V a
  • Radosław Pomykała- kl V a

Klasa V b

  • Aleksandra Władyka – kl. V b
  • Szymon Ozimek – kl. V b
  • Kacper Młodowiec – V b

Klasa VI a

  • Patryk Guzy – kl. VI a
  • Maja Stupak- kl .VI a
  • Jakub Mazur- kl. VI a

Klasa VI b

  • Jakub Czerniak- kl.VI b
  • Anna Wasieńko- kl.VI b
  • Gabriela Salach- kl.VI b

Klasa VI c

  • Jakub Lorenc – kl. VI c
  • Alan Romaniszyn- kl. VI c
  • Gabriel Gryniewicz- kl. VI c

Asystentami Koordynatorów akcji byli: Oliwia Petranik, Mikołaj Młodowiec i Natalia Trzebińczyk.

W piątek 4 października odbył się finał akcji: Egzamin z Tabliczki Mnożenia, który oficjalnie otworzyła Pani Dyrektor Agata Adamska i jako pierwsza przystąpiła do egzaminu (czy zdała, zobaczcie na zdjęciach). Następnie przez cały dzień egzamin zdawali uczniowie od klasy III do VIII, nauczyciele i pracownicy szkoły, pracownicy przedszkola, rodzice oraz mieszkańcy Oleszyc.

Akcja miała miejsce również poza szkołą. Patrole Egzaminacyjne udały się do Miejskiego Domu Kultury, do Centrum Usług Wspólnych, Salonu Fryzjerskiego, Delikatesów Centrum a także na oleszycki rynek, gdzie z tabliczki mnożenia przepytali mieszkańców Oleszyc
i pracowników zakładów pracy.

Każdy, kto podczas egzaminu podał wszystkie poprawne odpowiedzi zdobywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz otrzymywał certyfikat z gratulacjami i odznakę „EKSPERT TABLICZKI MNOŻENIA”.

Tytuł taki otrzymało 192 uczniów z 210, którzy przystąpili do egzaminu oraz 72 osoby dorosłe.

Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością mnożenia.

Dziękujemy wszystkim uczniom pracującym w Komisjach i Patrolach Egzaminacyjnych, a wszystkim, którzy zdobyli certyfikat z tabliczki mnożenia jeszcze raz gratulujemy.

Magdalena Żaczek

zobacz zdjęcia

 


#sprzątaMY las

          20 września uczniowie kl. VII b naszej szkoły wraz z nauczycielami
p. Anną Mazurkiewicz i p. Piotrem Białym uczestniczyli w akcji  „#sprzątaMY las”.

          Zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice pod przewodnictwem leśników sprzątaliśmy wyznaczone tereny lasu leśnictwa Futory. Akcji sprzątania sprzyjała słoneczna pogoda i pozytywne nastawienie do pracy. Worki szybko zapełniały się papierem, plastikiem i szkłem. Była to świetna lekcja ucząca młodych ludzi dbałości o środowisko, o czystość otoczenia.

          Na zakończenie sprzątania czekała na nas miła niespodzianka – ognisko, przygotowane przez leśników, na którym upiekliśmy kiełbaski.

          W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły.

zobacz zdjęcia


Narodowe Czytanie 2019

Na ósme Narodowe Czytanie, które odbyło się 7 września 2019r. , para prezydencka wybrała osiem lektur. Znalazły się wśród nich: „Dobra pani ” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej,”Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą ” Bruno Schulza,” Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.
W odpowiedzi na zaproszenie dyrektor MGBP w Oleszycach, uczniowie naszej szkoły z klas VI – VIII: Agata Posobkiewicz, Jakub Czerniak, Kacper Cich, Aleksandra Rubacha, Alicja Mazur i Justyna Sopel pod opieką p. Lidii Paryniak – spotkali się na oleszyckim rynku, gdzie odczytali „Sachem” H. Sienkiewicza. Było to jedno z ponad 3 tysięcy miejsc, w którym głośno rozbrzmiewały wersy polskich nowel.

zobacz zdjęcia:

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,8AB4FDC87F3740BB75ED5E4C944A74A58C468FA7#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,03B81F131FABED9D707E474910B8D0B0946E694D#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,494064B68671EF3B1490D3E30686C7023E6B01B4#/


„A rzeka nadal płynie”

4 września 2019r. przedstawiciele  uczniów klas szóstych wraz z panią Bernadetą Brzyską  uczestniczyli w spotkaniu w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach  z panią Orą Regev- autorką książki „A rzeka nadal płynie”.  Spotkanie zorganizowała pani dyrektor biblioteki- Irena Janiszkiewicz.

Ora Regev – córka żydowskich emigrantów z Polski, urodziła się i wychowała w Izraelu. W wieku osiemnastu lat wstąpiła do CaHaL-u, a po odbyciu dwuletniej służby wojskowej rozpoczęła studia na Wydziale Statystyki i Socjologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Po ich ukończeniu podjęła pracę w statystyce medycznej. W 1980 roku wyjechała razem z mężem do Bazylei. Tam urodziła troje dzieci. W 1994 roku wróciła z rodziną do Izraela, gdzie kontynuowała pracę naukową w dziedzinie medycyny.

  Bohaterka spotkania   niezwykle ciekawie opowiedziała o swojej podróży sentymentalnej do Polski w 2007 roku , kiedy po raz pierwszy szukała swoich korzeni. Przez wiele lat zbierała informacje , głównie dotyczące swojej matki i tak w końcu powstała  pełna osobistych  wspomnień relacja o życiu w  czasach, o których niełatwo było mówić autorce.

Dla wszystkich zebranych, zwłaszcza dla młodych uczestników spotkania,  to ważna lekcja historii i  refleksja, że mamy szczęście żyć w czasach pokoju.

zobacz zdjęcia


Spływ kajakowy – Susiec 2019

8 czerwca 2019 roku klasa IV b odbyła wycieczkę do Suśca na spływ kajakowy. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 10.00 na placu naprzeciw ratusza. Wszyscy uczestnicy przyszli punktualnie. Kierownik wycieczki sprawdził obecność po czym uczniowie zajęli miejsca w autokarze. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godzinie 11.00 grupa była już na miejscu .Na miejscu zostały dostarczone kajaki i rozdane kamizelki. Uczniowie parami kolejno siadali do kajaków i ruszali wzdłuż nurtu rzeki. Mimo ciężkich początków wszyscy dopłynęli do wyznaczonej mety trasy. Po skończonej trasie zostało zorganizowane ognisko gdzie zmęczeni podróżnicy mogli upiec i zjeść kiełbasę. Zmęczeni ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do Oleszyc i rozeszli się do domu.

zobacz zdjęcia

 


„80. rocznica rozpoczęcia II wojny Światowej”

Nigdy więcej wojny!

Podsumowanie wewnątrzszkolnego konkursu historycznego
?80. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej? 

1 września bieżącego roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, która zapisała się w pamięci Polaków jako wielki i tragiczny koszmar minionego wieku. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został wewnątrzszkolny konkurs historyczny, w którym biorący w nim udział uczestnicy (startujący w różnych kategoriach wiekowych) mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną związana z tematyką konkursu. 17 maja jury, w składzie: Pan Tymoteusz Furgała, Pani Danuta Harasymowicz
i Pan Lucjan Mularz, ogłosiło wyniki konkursu.

Uczestników biorących udział w konkursie było 24. Wszyscy za udział otrzymali cząstkowe oceny z przedmiotu historia oraz wpis do dziennika, zaś laureaci pierwszych miejsc dodatkowo otrzymają dyplomy.

Lista laureatów i uczestników konkursu:

Kategoria I (kl. IV – V) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

  1. Bosak Bartosz – IV a, Wajs Amelia – V a
  2. Stupak Maja – V a
  3. Hałucha Judyta – V c, Zawitkowska Urszula – V c

????????????? (pozostali uczestnicy nagrodzeni stopniem z przedmiotu)
(Żurawel Zuzanna – V a, Hulak Amelia – V a, Tarnawska Julia – V a,
Bosak Mateusz – V a, Bosak Michał – V a, Czerniak Jakub – V b)

Kategoria II (kl. VI – VII) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

  1. Harasymowicz Anna – VI b
  2. Wawreńczuk Patryk -VII b
  3. Bednarz Ksawery – VII b

Kategoria III (kl. VIII i III gimnazjum) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

  1. Mazur Klaudia – III c, Janczura Aleksandra – III c
  2. Grabiec Emilia – III b, Mróz Natalia – III a
  3. Kowal Stanisława – III a

(pozostali uczestnicy nagrodzeni stopniem z przedmiotu)
(Harasymowicz Joanna – III c, Hanczakowska Patrycja – III c, Poziemska Katarzyna – VIII b,
Maciąg Julia – III a, Stec Marcin – III b)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wykonaną pracę,
a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

II wojna światowa 1939-1945 prezentacja Klaudii Mazur

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vS4y8R26P4iJOtnNd1MmQqgIeT5btR89B6CcxY5nbYaLi4LAn1xJ9VBgJf88dy-v1EnNx5A2DoNjjmx/pub?start=true&loop=true&delayms=10000


Sukces plastyczny

Uczeń klasy V b RAFAŁ PARYNIAK zdobył nagrodę w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Wesołego Alleluja”. Nagrodzoną kartkę wielkanocną wykonał w technice rysunkowej.
Na konkurs wpłynęło 1009 prac świątecznych ze 158 szkół z Polski a także z zagranicy.
Gratulujemy!


Czerwone korale”

laureatami Szkolnych Prezentacji Artystycznych

    XV Przegląd Scenicznej Twórczości Dziecięcej „Szkolne Prezentacje Artystyczne” jak co roku przebiegał w trzech etapach i w trzech kategoriach: śpiew, taniec i teatr.

     Naszą szkołę w kategorii śpiewu na etapie powiatowych w Horyńcu-Zdroju 2 kwietnia 2019r. reprezentowali: Aleksandra Wojtak, Maja Karczmarz, Zuzanna Bogusz i Bartosz Bosak. W kategorii taniec: zespoły taneczne „Perełki”, „Dzieci Oleszyc” i „Czerwone korale”.  

    Nominacje do etapu regionalnego otrzymały „Czerwone korale”, które w Przemyślu na koncercie finałowym 25 kwietnia 2019r. wytańczyły wyróżnienie. Wieczorem w Centrum Kulturalnym tego samego dnia dziewczyny jeszcze raz wykonały taniec „Barwy Karpat”, który ostatecznie przyniósł im tytuł laureata.  

          Tancerkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

ZDJĘCIA


Podium jest nasze

6 maja 2019 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbył się VIII Gminny Konkurs Recytatorski w parach z podziałem na role, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Miasta i Gminy Oleszyce. Przesłuchania konkursowe odbywały się w II kategoriach: klasy I – III , IV-VIII i gimnazjum.

Jury w składzie: Tomasz Róg – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
Irena Janiszkiewicz – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleszycach
Edyta Panek – animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie, po wysłuchaniu 19 prezentacji, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, postanowiło przyznać:

Kategoria klas I – III

I miejsce: ex aequo Milena Wit i Filip Birnbach,  a także Wiktoria Wawreńczuk i Wojciech Walicki  – opiekun p. Maria Żaczek

II miejsce: Karolina Kawalczuk i Wojciech Kubala  – opiekun p. Alicja Wójciak

III miejsce: brak

Kategoria klas IV-VIII

I miejsce: Helena Kowalczyk i Gabriel Gryniewicz: opiekun p. Dorota Czajkowska – Guszta

II miejsce: Gabriela Salach i Agata Posobkiewicz: opiekun p. Bernadetta Brzyska

III miejsce: Nikola Birnbach i Weronika Żaczek – opiekun p. Teresa Pruchnik

Wyróżnienie: Kacper Młodowiec i Aleksandra Władyka – opiekun  p. Teresa Pruchnik.

Każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem i pamiątkową książką.

Wszystkim recytatorom i ich opiekunom gratulujemy wspaniałych występów.


Bartosz Bosak WYRÓŻNIONY w III Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym „My Town”. Uczeń klasy IV a, Bartosz Bosak, zdobył wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym „My Town”, organizowanym przez Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkołę Podstawową nr 25 w Lublinie.
Na konkurs wpłynęło 115 prac z 65 szkół podstawowych w Polsce oraz z 7 szkół zagranicznych. Zadaniem uczestników było wykonanie albumu

prezentującego swoje miasto wraz z opisami w języku angielskim. Bartek w swojej pracy przedstawił najciekawsze miejsca w Oleszycach. Jego album składał się z tekstów w języku angielskim oraz prac plastycznych.

Bartoszowi GRATULUJEMY oraz życzymy dalszych sukcesów!


Święta tuż tuż …

Magiczny okres w klasie I a

 

 

 

 

 

 


OKOLICZNOŚCIOWE WYSTĘPY TANECZNE 

     Młodzież i dzieci z zespołów tanecznych istniejących przy szkole uświetniają nie tylko uroczystości szkolne, ale także występują gościnnie na innych okolicznościowych imprezach. Starsza grupa taneczna „Dzieci Oleszyc” wystąpiła 27.10.2018 roku podczas koncertu „Piosenka przypomni Ci”, a także wraz z  zespołem tanecznym „Czerwone korale” w Koncercie Patriotycznym 11.11.2018 r. Koncerty miały miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.   

    Zespoły zaprezentowały się również podczas otwarcia XX Indywidualnych Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Seniorów w Warcabach, który miał miejsce w Zespole Szkół w Oleszycach 23.11.2018 r.

 zobacz zdjęcia


Sukcesy uczniów  na

I Ogólnopolskim Konkursie

o bł. Karolinie Kózce i św. Stanisławie Kostce

    W Zamościu 19 listopada 2018 r. odbył się ogólnopolski finał konkursu wiedzy o bł. Karolinie Kózce i św. Stanisławie Kostce naszą szkołę reprezentowała Izabela Maciąg. Godzinny test wielokrotnego wyboru zawierał szczegółowe zagadnienia z życia i kultu patronów młodzieży. Nasza uczennica uzyskała tytuł finalisty.

     Tego samego dnia wręczono narody uczestnikom konkursu plastycznego i poetyckiego. W każdej kategorii, prace uczniów naszej szkoły zostały zauważone i nagrodzone. W konkursie na najładniejszy wiersz Kacper Matyaszek zdobył  II miejsce, a Mikołaj Młodowiec  wyróżnienie. W kategorii praca plastyczna otrzymaliśmy dwa wyróżnienia w klasach młodszych Michał Sitarz, a w klasach starszych Michalina Czajkowska.

Uczniom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

zobacz zdjęcia


WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ PSP

W LUBACZOWIE

21 listopada 2018r. uczniowie klasy IV b wraz z opiekunem p. T. Pruchnik oraz wychowawcą p. J. Gryniewiczem  byli na wycieczce w KP PSP w Lubaczowie. Na miejscu uczniowie zapoznali się  obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy, centrum zarządzania na wypadek alarmu oraz z pracą strażaków. Panowie strażacy poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo ? gaśniczy oraz ogromne samochody strażackie, które im służą podczas akcji. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, ubranie specjalne ?żaroodporne, przymierzały ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Aby lepiej poczuć klimat strażackiego ducha, strażacy przygotowali pokaz wyjazdu do akcji: alarm, zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie dla chłopców, gdyż każdy mały chłopiec pragnie zostać strażakiem. Podczas wycieczki okazało się, że ten zawód podoba się również dziewczynkom. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci wykazały się dużą znajomością z zakresu działania straży pożarnej jak i zachowania się w chwili zagrożenia. Na koniec wszyscy ochoczo ustawili się do pamiątkowych zdjęć. Wizyta u strażaków bardzo podobała się uczniom, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w ich pamięci.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Lekcja w muzeum

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o rodzinnej miejscowości 21 listopada b.r. dzieci z kl. IV b uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Celem wycieczki było:

  • poznanie historii swojego regionu,
  • przybliżenie pojęć związanych z muzeum: eksponat, ekspozycja, wystawa,
  • kształtowanie wypowiedzi na temat oglądanych eksponatów.

Dzieci zapoznały się z tradycjami i obrzędami  ludowymi związanymi z naszym regionem. Wystawy obejmują dzieje miasta i regionu, kulturę materialną wsi lubaczowskiej i sztukę Kresów.    Dział archeologiczny gromadzi znaleziska pradziejowe i średniowieczne z terenu powiatu lubaczowskiego. Wśród zabytków dzieci zobaczyły krzemienne wyroby datowane na paleolit i mezolit a w szczególności odkryte w Opace narzędzie przypominające pięściak związane z obecnością tutaj grup neandertalczyków.

Zwiedzający poznali przedmioty związane z codziennym życiem i zajęciami ludności wiejskiej i małomiasteczkowej, przede wszystkim z zakresu rolnictwa, przetwórstwa płodów rolnych i przechowywania pokarmów.  Narzędzia i wyroby kowalskie, garncarskie, bednarskie, tkackie, ciesielskie, gontarskie, stolarskie i snycerskie.

Najciekawszą częścią zbiorów okazały się militaria pochodzące z okresu od XIV do II poł. XX w. m.in.:  broń sieczna i obuchowa, broń palna krótka i długa, broń artyleryjska, mundury, sprzęt wojskowy, oporządzenie oraz umundurowanie żołnierzy, a także dokumenty archiwalne oraz fotografie.

Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.

zobacz zdjęcia


Teatr Iluzji

19 listopada b.r. w szkole gościliśmy Teatr Iluzji Aleksandra Tkacza. Aktorzy zaprezentowali niesamowity spektakl przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży. Forma spektaklu, składającego się z muzyki, iluzji, tańca i fantazji była bardzo atrakcyjna, dopasowana do poziomu percepcji uczestników. Pobudzała aktywność intelektualną uczestników, w aktywny sposób angażowała ich do wykonywania sztuczek oraz dawała interesujący pogląd na matematykę i fizykę poprzez sztukę iluzji. Latający stolik, magiczny sznurek czy pojawiające się nagle pieniądze i słodkości budziły wiele emocji. Podobnie wyjątkowa sztuczka, w której magik zamknięty w skrzyni, skuty łańcuchami zamienił się nagle miejscami ze swoją asystentką, która w dodatku w trakcie sztuczki zdążyła zmienić sukienkę. Jednak bez wątpienia najwięcej wrażeń dostarczył trik z przecinaniem piłą osoby leżącej w podłużnym pudle. Pan Aleksander potrafi też czarować – zaczarował jednego z uczniów w … królika. Uczniowie doświadczyli jak odbiera nasz mózg, to, co widzą oczy i dowiedzieli się na czym polega złudzenie optyczne! Sztuka iluzji dostarczyła wszystkim miłych wrażeń, niezapomnianych przeżyć oraz korzystnie wpłynęła na rozwój wyobraźni i logicznego myślenia.

zobacz zdjęcia


PASOWANIE KLAS I

29 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją, aby stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły, uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali więc piosenki, recytowali wiersze i odpowiadali na pytania

Następnie w obecności dyrektora szkoły, rodziców, grona pedagogicznego oraz starszych kolegów ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Agata Adamska  dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów, a Pani Wicedyrektor Dorota Czajkowska- Guszta wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki.
Po akademii wszyscy udali się pod pomnik Patrona szkoły, żeby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicza. Ostatnim punktem uroczystości był  poczęstunek, który przygotowali rodzice. Pasowanie  była dla wszystkich ogromnym przeżyciem i  na pewno długo będziemy go  wspominać.


Wycieczka do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

26 października 2018 w ramach realizacji treści patriotycznych, uczniowie klas IV a, IV b oraz II b naszej szkoły udali się do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Wizyta w jednostce w ramach Dnia Otwartych Koszar była dla dzieci ogromną frajdą. Mieli oni możliwość, nie tylko obserwacji bojowych pojazdów wojskowych, ale także wejścia do każdego z nich. Dzięki miłej i życzliwej atmosferze dzieci chętnie zadawały pytania żołnierzom, oglądały broń oraz inne wojskowe akcesoria. Przymierzali hełmy, plecaki, mogli wziąć karabin do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów.

Gospodarze przygotowali dla gości dużo atrakcji, m.in. wystawę w „Sali Tradycji”. Tematem Sali Tradycji jest przedstawienie historii i funkcjonowania Jednostki Wojskowej 3928 – 5 batalionu strzelców podhalańskich na tle dziejów garnizonu przemyskiego od czasów odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.

Wizyta w wojsku nie tylko dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń ale przede wszystkim była lekcją historii i patriotyzmu.

zobacz zdjęcia


 

Wystawa „Drogi do niepodległości”

23 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt wziąć udział
w otwarciu wystawy pt. „Drogi do niepodległości”, jako doskonałej lekcji historii Polski
i patriotyzmu, zorganizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę w Oleszycach przy współudziale Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Do wolności i niepodległości naszego kraju wiodło wiele dróg, a jedna z nich to walka zbrojna Polaków w powstaniu styczniowym. To właśnie temu powstaniu poświęcona została ta wystawa. Prelekcję dla uczniów, gości i mieszkańców miasta i gminy Oleszyce wygłosił
i po wystawie oprowadzał pracownik muzeum a jednocześnie były uczeń naszej szkoły,
Pan Dariusz Sałek.

Za względów logistycznych nie wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w otwarciu wystawy, dlatego też w dniach następnych kolejne klasy wraz z wychowawcami
i nauczycielami historii, odwiedzają wystawę, zapoznając się z jej tematyką.

Uczniowie mogą zobaczyć fragmenty filmów dotyczących tego powstania narodowego, dotknąć niektórych rekwizytów, zapoznać się z historią zrywu styczniowego
z 1863 roku na naszych terenach, a w szczególności z przebiegiem bitwy pod Kobylanką – jednej z niewielu w powstaniu wygranej przez Polaków nad oddziałami wojska rosyjskiego.

To często do tego powstania odnosił się w przemówieniach Marszałek Józef Piłsudski, podkreślając męstwo, poświęcenie i patriotyzm walczących z bronią w ręku Polaków przeciwko zaborcy o wolną i niepodległą Ojczyznę. Kiedy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, weterani powstania styczniowego zostali otoczeni szczególną troską, szacunkiem i miłością przez władze i społeczeństwo niepodległej Polski.

zobacz zdjęcia


STUDENCI – DZIECIOM

Dzięki uprzejmości Pani Ireny Janiszkiewicz – Dyrektora Miejsko ? Gminnej Biblioteki, uczniowie z klasy I b, mieli  okazję spotkać się z młodymi studentkami  Uniwersytetu Rzeszowskiego działającymi w ramach organizacji Projektor ? wolontariat studencki.  Celem tej organizacji jest dotarcie do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów. Prowadzące warsztaty – Lucyna i Sylwia Maszlanka kierując się zasadą,  że nie tylko trzeba się uczyć, aby być mądrym, ale doświadczenie i zabawa także mogą nas czegoś nauczyć, przez trzy kolejne dni,  w fascynujący sposób ćwiczyły z dziećmi na misiach, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dodatkowo tworzyły piękne jesienne inspiracje i wprowadzały dzieci w świat bajki i baśni. Dużem zainteresowaniem cieszyły się quizy i zawody drużynowe oraz malowanie twarzy. Ogromne wrażenie wywiera album, który stworzony został przez dzieci pod kierunkiem wolontariuszek. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie wykazali się aktywnością, byli otwarci na propozycje zabaw ze strony prowadzących.

zobacz zdjęcia


02.06.2018 r. uczniowie klas IV wyjechali na wycieczkę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, na terenie którego mieściły się naturalne niedostępne osady obronne. Pod opieką przewodnika przenieśliśmy się do epoki kamienia, brązu i metalu. Kolejnym miejscem było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne szyby naftowe oraz pospacerowaliśmy pięknymi alejkami pośród lasu. Odwiedziliśmy dom Ignacego Łukasiewicza z 1865 r. Obejrzeliśmy również kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Ostatnim punktem który odwiedziliśmy z wielkim zainteresowaniem było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

Maja Stupak

zobacz zdjęcia



Wycieczka do Szkółki Leśnej w Starym Siole

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i nauczycielami Elżbietą Ozimek, Magdaleną Stupak, Aurelią Szyk z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyły  wycieczkę do Szkółki Leśnej w Starym Siole. , gdzie miały zajęcia w terenie, które dały możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

W czasie trwania imprezy, dzieci mogły wyzwolić swoją energię podczas licznych zabaw ruchowych, Niektórym dzieciom towarzyszyło rodzeństwo, które świetnie integrowało się z resztą grupy.

Otrzymaliśmy również sadzonki drzewek, Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Podczas naszej wycieczki obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, dostrzegając jej piękno. Wtedy jeszcze mocniej poczuliśmy potrzebę dbania o nią. Na łonie przyrody można odpocząć, zapomnieć o kłopotach, dokonać ciekawych obserwacji .Cała impreza nie doszłaby do skutku  gdyby nie zainteresowanie i poświęcenie rodziców przy współpracy nauczycieli  z oddziału przedszkolnego. Rodzice i nauczyciele dołożyli naprawdę wielkich starań, by ten dzień na długo zapadł w pamięci dzieci.

zobacz zdjęcia


 

OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO SZKOLNE

14 maja 2018 roku chętni uczniowie klas III wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym.

Test składał się z dwóch części:
cześć I – 10 pytań testowych z 4 odpowiedziami,
cześć II – Dyktando – tekst z 30 lukami.

Uczennice z klasy III a: Helena Kowalczyk, Zuzanna Bębnik, Katarzyna Kurdziel, Milena Skalij, znalazły się w gronie zwycięzców i zdobyły tytuł laureata. Do konkursu przygotowywała ich P. Maria Żaczek
Aleksandra Harasymowicz – uczennica klasy III b – otrzymała wyróżnienie. Do konkursu przygotowywała ją P. Alicja Wójciak


 

Dzień Mamy i Taty w Kresowej Osadzie

W dniu 18 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami oraz opiekunami Elżbietą Ozimek, Aurelią Szyk i Magdaleną Stupak odwiedziły  Kresową Osadę w Baszni Dolnej , aby tam uczcić Dzień Mamy i Taty. Cała uroczystość przebiegała w rodzinnej i miłej atmosferze . Dzieci wraz  z rodzicami uczestniczyli  w warsztatach kulinarnych ?pieczenia pierników. Następnie słowem , piosenką wyraziły miłość wdzięczność za cierpliwość i dobroć rodziców, za serce , które tak wiele rozumie i wybacza , a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym występie, dzieci  ofiarowały bukiety z kwiatów zebranych na łące. Po części artystycznej  w pełnym słońcu dniu bawiły się na placu zabaw. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie . Po spędzeniu czasu na aktywnych zabawach ruchowych dzieci wraz z rodzicami zjadły ciepły posiłek. Pobyt bardzo szybko dobiegał końca i nadszedł czas pożegnania . Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia , a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły nie tylko dzieciom , ale i rodzicom przez następne dni.

zobacz zdjęcia


III MIEJSCE „CZERWONYCH KORALI”

      W Horyńcu – Zdroju 27 maja 2018 r. odbyły się VII Konfrontacje Amatorskich Zespołów Tanecznych. Naszą Szkołę reprezentował zespół „Czerwone korale ” z układem  z girlandami. Pośród 8 zespołów z powiatu lubaczowskiego nasze dziewczyny wytańczyły III miejsce.

    Po zaprezentowaniu się na Konfrontacjach zespół przyjechał do Lubaczowa, by na Rynku wystąpić w części artystycznej podczas Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej.

               Dziewczynom gratulujemy i życzymy kolejnych pięknych występów.


Wycieczka do Zakopanego – prezentacja 

Wycieczka do Zakopanego

 

 

 

 

 

 

 


Transmisja na żywo spektaklu „Piotruś Pan” dla uczniów klas IV naszej szkoły

15 maja br. uczniowie klas IV naszej szkoły oglądali, podczas transmisji na żywo spektakl Piotruś Pan w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa.

„Piotruś Pan” – to propozycja dla widzów od lat 7 do 107?

Świat dorosłych jest czarno-biały. Tykanie budzika w świecie dorosłych oznacza tylko tyle, że już czas – czas spać, odrabiać lekcje, przestać zachowywać się jak dziecko… W świecie dzieci tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. Kiedy, więc uwierają cię ramy dobrego wychowania i rozsądku, wybór jest prosty – Nibylandia! Druga gwiazda na prawo i prosto, aż do poranka. Wystarczy tylko chcieć. A, ponieważ w Nibylandii wszystko jest możliwe, niewykluczone także, że pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych.

„Piotruś Pan” to spektakl muzyczny z elementami tańca stworzony i wyreżyserowany przez Annę Nowicką, a wystawiony przez aktorów Teatru Maska w Rzeszowie.


WYCIECZKA NA WĘGRY

Podróże kształcą, ale też bawią i zostają w naszej pamięci na zawsze. Na tę wycieczkę czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez nas dzień. Wyruszyliśmy na Węgry, aby poznać nową tradycję i kulturę zaprzyjaźnionego kraju, zakosztować nowych smaków, podziwiać niezwykłe miejsca i zabytki, a także odpocząć i miło spędzić wspólny czas.

11 maja 2018 roku uczniowie z klasy VII a i uczniowie klas II Publicznego Gimnazjum wraz z opiekunami, udali się na trzydniową wycieczkę na Węgry. Grupa liczyła 49 osób. Wcześnie rano, bo o 4.45 zebraliśmy się na rynku, by wyruszyć w kilkudniową podróż autokarową. Droga do wyznaczonego celu trwała z przerwami 7 godzin. Postoje zazwyczaj miały miejsce na stacjach benzynowych. Rozmawialiśmy tam na świeżym powietrzu oraz chodziliśmy  aby rozprostować nogi. Jazda upłynęła szybko i przyjemnie. Cały czas żartowaliśmy i śpiewaliśmy znane nam piosenki.
            Swoją trzydniową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Egaru-  perły Baroku, miasta z ruinami największej węgierskiej średniowiecznej warowni. Obejrzeliśmy Katedrę Św. Piotra i Pawła, Minaret oraz Kościół św. Antoniego. Podziwialiśmy piękno budynków, które zostały zbudowane w stylu barokowym i z dużym zainteresowaniem  słuchaliśmy przewodnika, który przeniósł nas do przeszłości. Następnie zwiedzaliśmy  Podzamcze, które było ostatnim obiektem do zwiedzania. Po jego obejrzeniu wróciliśmy do hotelu, na smaczny posiłek. Po obiedzie, przebraliśmy się w stroje kąpielowe   i udaliśmy się  do najważniejszego punktu wycieczki, jakim były baseny termalne. Kąpiel w tych uzdrowiskowych wodach  to nie tylko wspaniała  zabawa, ale przede wszystkim moc walorów zdrowotnych i szansa na szybką poprawę samopoczucia. Pomimo długiej podróży i rannego wstawania, odzyskaliśmy siły i chęć do dalszej zabawy. Pierwsza noc nie należała do spokojnych, ale mamy nadzieję, że opiekunowie nam wybaczą.

II dzień

Po porannej pobudce i pysznym śniadaniu, udaliśmy się ponownie na baseny termalne. Po naładowaniu akumulatorów, wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się do  Budapesztu-  miasta dziesięciu wzgórz, często nazywane Perłą Dunaju.
Tego dnia, pogoda postanowiła spłatać nam figla, więc początkowo podziwialiśmy stolicę Węgier  z okien autokaru. Obejrzeliśmy Plac Bohaterów, Aleje Anadrssiego, Parlament oraz Pałac Habsurgów. Duże wrażenie wywarła na nas panorama Budapesztu, którą obejrzeliśmy z punktu widokowego na Górze Gellerta. Po kilku godzinach zwiedzania opiekunowie dali nam czas wolny, żeby kupić sobie i najbliższym pamiątki. Około godziny 19 wszyscy udaliśmy się na godzinny  rejs statkiem po rzece Dunaj, który był  podsumowaniem całego dnia zwiedzania i zobaczenia wcześniej odwiedzanych zabytków z perspektywy rzeki. Zaparło nam dech w piersiach, gdy  przewodnik zakomunikował nam, że przepływamy pod Mostem Wolności, zwanym potocznie mostem samobójców. Gdy zrobiło się ciemno, wszyscy wsiedli do autobusu aby zwiedzić  pięknie oświetlone miasto a Pan Przewodnik ? skarbnica wiedzy o Budapeszcie nie pozwolił się nudzić. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat stolicy Węgier.

III dzień

Kolejny etap naszego pobytu również był udany. Dzień był słoneczny i ciepły, więc po wykwaterowaniu się,  pojechaliśmy  autokarem do miejsca ostatniego punktu naszej wycieczki –  Nyireghazy. Znajdowało tam się ogromne zoo i imponujące oceanarium, w którym odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno?lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Na koniec  udaliśmy się do fokarium, które było główną atrakcją tego obiektu. Tam podziwialiśmy pokaz akrobatyczny fok, który  był niesamowity i wywarł na nas gigantyczne wrażenie. Po udanej wizycie w zoo nastąpił czas powrotu do domu. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło.  Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 24. Na twarzy każdego z uczestników gościł uśmiech. Mimo zmęczenia do domu wracaliśmy w świetnych nastrojach z nadzieją, że jeszcze kiedyś odwiedzimy ten piękny kraj.

Była to niezapomniana podróż, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

Weronika, Nikola, Dominika z VII a

Op. Teresa Pruchnik

ZOBACZ ZDJĘCIA


Wycieczka na Dni Otwarte Straży Granicznej do Budomierza

Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej mogli się przekonać uczniowie klasy IV b i IV c, we wtorek 16 maja. Funkcjonariusze oprowadzili uczniów po placówce; pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień. Najwięcej emocji milusińskich wzbudziły cele, w których przetrzymywane są osoby nielegalnie przekraczające granice naszego kraju. W dużej hali obejrzeliśmy sprzęt, który jest potrzebny i wykorzystywany w codziennej pracy Straży Granicznej. Ponadto uczniowie skorzystali z możliwości zobaczenia i posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa.

                         Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Z rozmów między uczniami wynikało, że praca w straży granicznej , to dla wielu marzenie, które może się spełni w przyszłości.

                         Opiekunkami grupy były panie Danuta Mulińska, Magdalena Żaczek, Bernadeta Brzyska.

                         Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom placówki za zaproszenie i miłe przyjęcie.

zobacz zdjęcia


PATRYK KOMENDA FINALISTĄ KONKURSU Z RELIGII

Dnia 10 maja br. odbył się w Kurii Diecezjalnej w Zamościu finał Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Patryk Komenda z kl. VIb znalazł się w gronie 22 finalistów tego konkursu. Był pierwszą osobą „pod kreską”, do tytułu laureata. Ucznia do konkursu przygotowywała p. Monika Jezuit.

Patrykowi gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

 


WYCIECZKA DO MUZEUM

10.04.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i wychowawcą wybrały się do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Po zapoznaniu się z zasadami zachowania, zwiedziły wnętrze muzeum, a następnie uczestniczyły w warsztatach pt. „Damy i rycerze”. Na zajęciach dzieci zapoznały się z drogą do godności rycerskiej czyli od funkcji pazia, potem giermka do pasowania na rycerza. Następnie omawiana była rola rycerza w społeczeństwie i jego obowiązki wobec króla i państwa. Przy eksponatach omawiane było uzbrojenie (zbroje, różnorodna broń biała bojowa i turniejowa) oraz formy walki zarówno w turniejowych szrankach jak i na polu bitwy. Przedstawiono także postać damy, jej zajęcia i miejsce w życiu rycerza. Lekcja zakończona była zajęciami plastycznymi.

            Wycieczka do muzeum dostarczyła dzieciom dużo wiadomości i będzie dla uczestników wycieczki niezapomnianym przeżyciem.


 

18, 19, 20 kwietnia br. odbył się egzamin uczniów klas III gimnazjum.

18 kwietnia  – część humanistyczna (historia wiedza o społeczeństwie, język polski)

19 kwietnia – część matematyczno-przyrodnicza (przedmioty przyrodnicze, matematyka)

20 kwietnia – część językowa  (poziom podstawowy i rozszerzony).

zobacz zdjęcia

 


Sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza –  ucznia klasy IVc

Dwoje uczniów, jedna  szkoła, dwa pierwsze miejsca – tak najkrócej można podsumować sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza  ucznia klasy IVc, którzy wygrali i tym samym zostali laureatami ( w swoich kategoriach wiekowych) VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły  i o Janie Pawle II. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że Helenka i Gabryś przeszli pomyślnie przez sito eliminacyjne Jury w Ulanowie ( półfinały) i zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

Finał konkursu odbył się 7-8 kwietnia 2018 r. w Toruniu pod egidą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział  około 40  uczniów, występujących w pięciu kategoriach wiekowych, którzy wcześniej zajęli 1 lub 2 miejsce w etapie regionalnym.

Sukces Helenki i Gabrysia jest tym większy, że ich doskonałą recytację doceniło jury, w skład którego  weszły  osoby z różnych środowisk: aktorzy, pisarze i poloniści. Opinie komisji  o wysokim poziomie konkursu spotkały się z pełną akceptacją wszystkich zgromadzonych.

Z relacji uczestników wynika, że przekaz recytacji uczniów był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem i ucztą słowa, przez które przemówił  NASZ PAPIEŻ – JAN PAWEŁ II.

Dziękujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Podziękowania składamy również nauczycielom P. Marii Żaczek i P. Dorocie Czajkowskiej – Guszta oraz rodzicom, którzy w dużej mierze przyczynili się do uzyskania tych wysokich wyników.

zobacz zdjęcia


Wielkanocne Spotkanie

W Wielki Wtorek 27.03.2018r. Pod Księcia Górką

w Oleszycach odbyło się Spotkanie Wielkanocne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, które występem uświetniły dzieci z naszej szkoły. Uczniowie pod kierunkiem siostry Stanisławy montażem słowno – muzycznym pt. „To On” wprowadziły słuchaczy w czas Wielkiej Nocy. Wiersze

o wielkanocnych tradycjach, z entuzjazmem zaśpiewane pieśni

o Zmartwychwstaniu Pana oraz tańce zespołów „Czerwone korale” i „Perełki” przeniosły uczestników w radosną atmosferę najważniejszych świąt w roku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content