Szkoła Podstawowa w Oleszycach imię Jana Pawła II otrzymała 31 maja 1991 r.

Była pierwszą szkołą na Podkarpaciu i ósmą w Polsce, która otrzymała to zaszczytne imię. Obecnie do szkoły uczęszcza 425 uczniów, którzy uczą się w 22 oddziałach. Przy naszej szkole działa również oddział przedszkolny do którego uczęszcza 11 sześciolatków. Nad edukacją naszych uczniów pracuje 45 nauczycieli. Radą i wsparciem służy uczniom pedagog i logopeda szkolny. Funkcje dyrektora pełni pani Agata Adamska, a jego zastępcą jest pani Dorota Czajkowska – Guszta. Szkoła posiada dobrą bazę lokalową, w skład której wchodzi między innymi: sala gimnastyczna, dwie pracownie komputerowe z dostępem do internetu, świetlica, multimedialna czytelnia i biblioteka szkolna, wielofunkcyjne boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią. Ponadto w kwietniu 2008r. oddano do użytku nowoczesną halę widowiskowo-sportową z widownią na 350 miejsc siedzących o wymiarach 24m x.54m.

Myślą przewodnią pracy szkoły są słowa wypowiedziane przez naszego Patrona

” Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”