Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.
(Z. Kucówna)

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

Świętując rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, nawiązujemy do jej doniosłego dzieła, przypominającego czasy wielkiej, nowoczesnej reformy oświaty w Polsce i na świecie.

Ten dzień to święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników oświaty, organów prowadzących – ludzi, którzy swoją pracą i postawą budują oraz dbają o rozwój młodych ludzi.

W naszej szkole uroczysta akademia zorganizowana została 11 października, z tej okazji swoją obecnością zaszczycili naszą społeczność p. Andrzej Gryniewicz – burmistrz miasta i gminy, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Słowa uznania do nauczycieli i pracowników szkoły skierowali: dyrekcja oraz burmistrz, dziękując: za poświęcenie i zaangażowanie w codziennej pracy; przekazywanie wiedzy; kształtowanie właściwych postaw; rozwijanie zainteresowań; jednocześnie wręczyli wyróżniającym się w swojej pracy nagrody. Na koniec życzyli, aby wykonywanie pracy było źródłem dumy i radości, aby uczniowie doceniali trud, a także, aby ten rok szkolny był pomyślny i nie zabrakło w nim sukcesów zawodowych i osobistych. Natomiast uczniowie klas  IV i V (pod czujnym okiem p. M. Żaczek, D. Mulińskiej i p. B. Brzyskiej) oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego (opiekun p. B. Nepelska – Walicka) wierszem, tańcem i piosenką, a także symboliczną różą wraz z życzeniami wyrazili wdzięczność za poświęcenie i codzienny trud.