Echa Konstytucji,

tej trzeciomajowej

ciągle pobrzmiewają,

zachęcając nas do wiary,

w lepiej zaprogramowany świat?

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej. Z okazji jej uchwalenia, dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Dzieje tego święta były niezwykle burzliwe. Jego obchody były zakazane w trakcie rozbiorów, a w 1919 roku święto przywróciły władze II Rzeczypospolitej, zaś podczas okupacji hitlerowskiej i sowieckiej ponownie je zdelegalizowano. Podobnie postąpiły później władze komunistyczne, które zastąpiły Święto Konstytucji hucznymi obchodami Święta 1 Maja. Dochodziło wówczas do demonstracji i protestów antykomunistycznych tłumionych przez milicję. Ten, kto po 1 maja nie zdjął w porę flagi państwowej mógł narazić się na surowe represje ze strony władz PRL. Po zmianie ustroju w Polsce, święto z powrotem zagościło w kalendarzu.

    Jak co roku, uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycieli przygotowali uroczystą akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Wspólne świętowanie jest wyrazem przywiązania do narodowych symboli i wartości, które kształtowały tożsamość Polaków na przestrzeni wieków, a Konstytucja świadczy o wielkości i mądrości naszych Rodaków, i bądźmy z niej dumni.

W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor zachęciła do czynnego udziału w lokalnych uroczystościach związanych z Majem, a mianowicie Świętem Flagi oraz Świętem Konstytucji 3 Maja.

zobacz zdjęcia

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content