Rocznica bitwy pod Oleszycami

83 lata temu na terenach naszej gminu rozegrał się bój żołnierzy 21. Dywizji Piechoty Górskiej dowodzonej przez gen. Józefa Kustronia z oddziałami armii niemieckiej.

Była to jedna z bitew „kampanii wrześniowej” 1939 roku.

Bitwa pod Oleszycami był tragiczna w skutkach. Żołnierze polscy, pomimo wielkiego bohaterstwa i heroicznych wysiłków, zostali pokonani. Część z nich zginęła, reszta zaś dostała się do niemieckiej niewoli. Wśród poległych był również gen. Józef Kustroń.

Z tej okazji już od wielu lat na uroczysku Horaj organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne związane z upamiętnieniem rocznicy „Bitwy Pod Oleszycami” oraz tragiczną śmiercią dowódcy 21. Dywizją Piechoty Górskiej.

W tym roku uroczystość odbył się 16 września. Przedstawiciele naszej szkoły, w osobach Dyrekcji naszej placówki oraz uczniów siódmych klas, również wzięli w niej udział.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, a następnie głos zabrali przedstawiciele władz Miasta i Gminy Oleszyce. Po części oficjalnej został odczytany apel poległych z oddaniem salwy honorowej przez żołnierzy kompanii honorowej I Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, a przed pomnikiem gen. Józefa Kustronia delegacje władz Miasta i Gminy Oleszyce oraz przedstawiciele szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń i Kombatantów, złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie pomordowanym.

Była to dobra lekcja patriotyzmu dla wszystkich obecnych.

Po części oficjalnej wszyscy chętni zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem.

zobacz zdjęcia

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content