„Bohaterowie nie umierają.

Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych,

którzy podążają ich śladem”.

Emily Potter

Wrzesień to miesiąc, który w pamięci Polaków zapisany jest wydarzeniami z roku 1939. Pamiętając i oddając hołd bohaterom tamtych dni, w piątek, 17 września br. przedstawiciele społeczności szkolnej (poczet sztandarowy, dyrekcja, nauczyciele, katecheci, uczniowie) wzięli udział w lokalnych obchodach 82. rocznicy Bitwy pod Oleszycami. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, sprawowaną prze księdza proboszcza Artura Schodzińskiego.

Następnie również w kościele (względy atmosferyczne) okolicznościowe przemówienia wygłosili Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, dowódca Batalionu Strzelców Podhalańskich, przedstawiciel Rady Powiatu. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku, upamiętniającym bitwę pod Oleszycami na Horaju.

Uroczystość ta, to dla społeczności szkolne i lokalnej ważna lekcja historii, w myśl starożytnej sentencji „historia nauczycielką życia jest”.