W Niedzielę Palmową
piękne palmy święcimy,
na pamiątkę wjazdu
Chrystusa do Jerozolimy

W nasze życie wpisane są różne tradycje, zwyczaje oraz święta. Najważniejszym świętem w tradycji chrześcijańskiej jest Wielkanoc.

Wiąże się z nią wiele zwyczajów i obrzędów. Zwiastunem tych świąt oraz początkiem Wielkiego Tygodnia jest święcenie przyozdobionych gałązek wierzbowych z baziami zwanymi palmami.

Palma wielkanocna
nierozerwalnie związana jest z Niedzielą Palmową. Niedziela Palmowa i palmy wielkanocne w liturgii chrześcijańskiej, upamiętniają uroczyste powitanie Jezusa Chrystusa w Jerozolimie.
W naszym kraju tradycja ta jest wielowiekowa, a początki święcenia palm wielkanocnych  sięgają XI w. W kościele katolickim wierzba uważana jest za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności. W tradycji ludowej, zaś istnieje przekonanie, że palma chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami, i wszelkim złem przez cały kolejny rok. Obecnie także, w wielu naszych miejscowościach można spotkać rolników, którzy po powrocie z kościoła w niedzielę palmową święcą swoje obejścia przyniesionymi palmami, a wierzbowych „baź” używają jako leku w chorobach gardła.
W związku z czym z pewnością wielu cieszy fakt, że w naszej Małej Ojczyźnie, każdego roku odbywa się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. W tym roku na konkursie palmy wielkanocnej spotykaliśmy się już 15 raz. Podsumowanie konkursu miało miejsce w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach, 28 marca br. i przybrało uroczysty charakter, zwłaszcza że uświetnione zostało obecnością i wystąpieniem pana Andrzeja Gryniewicza burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Podczas spotkania głos zabrała pani Agata Adamska dyrektor szkoły, która witając wszystkich podziękowała za przybycie oraz udział w konkursie, jednocześnie przedstawiając jego wyniki.

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego przedstawili krótką informację o sposobie pielęgnowania tej
tradycji w różnych regionach naszego kraju. Były również wiersze, piosenki w wykonaniu
teatrzyku „Wesoła Gromadka” prowadzonego przez panią Łucję Joniec. Nie zabrakło także pięknych tańców w wykonaniu naszych uczennic.

W bieżącym roku nagrodzeni zostali w kategorii przedszkola:
Nagroda Główna – Oddział Przedszkolny SP w Zalesiu op. Józefa Buczek
– Oddział Przedszkolny SP w Futorach op. Joanna Posobkiewicz
– Oddział Przedszkolny SP w Starych Oleszycach op. Ewa Kocaj
– Oddział Przedszkolny SP w Oleszycach op. pani Elżbieta Ozimek
– Samorządowe Przedszkole w Oleszycach grupa ?Biedronki? op. Elwira Piotrowska –
Argasińska
w kategorii klasy I-III: