„W Niedzielę Palmową
Piękne palmy święcimy,
na pamiątkę wjazdu
Chrystusa do Jerozolimy”
Świecenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień.
Dla chrześcijan jest to czas refleksji i zadumy nad śmiercią Chrystusa.
Obecnie najbardziej charakterystycznym akcentem w obchodach Niedzieli Palmowej jest obrzęd święcenia plam. W Polsce palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzbowych, przystrojonych kwiatami z bibuły i suszonymi, barwionymi roślinami. W tradycji Kościoła symbolizują one mękę oraz triumf i zmartwychwstanie Jezusa a także nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej zaś są symbolem sił witalnych przyrody – corocznej odnowy roślin, zapowiedzią ich kwitnienie i owocowania. Palma jest symbolem radości i triumfu, jest także wg biblii symbolem człowieka sprawiedliwego, oznacza życie rajskie. W cieniu palmy święci szukają wytchnienia i ochłody. Jest również symbolem zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem.
Palmę przechowuje się z szacunkiem, wkłada się za święty obraz, aby strzegła dom od złego i użyczyła mu Bożego Błogosławieństwa. Palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik po świętach wielkanocnych, bo może to sprowadzić rychłe nieszczęście na domowników. Kto już jej nie chce, powinien ją spalić albo zanieść do kościoła i dać księdzu na przechowanie, a potem – spalenie.
Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną wpisał się w tradycję naszej szkoły: organizowany corocznie przed Niedzielą Palmową. Społeczność szkół, przedszkoli, świetlic oraz indywidualni artyści prezentują swoje palmy, które rywalizują o miano najpiękniejszej!
Jak co roku wybór nie jest łatwy. Zaprezentowano 36 palm spośród których wyłoniono najpiękniejsze
szczegóły znajdziesz tutaj: protokol 2018 palma
Organizatorzy konkursu dziękują kołom gospodyń za przygotowanie stołów wielkanocnych oraz uczniom i rodzicom za wykonanie stroików i dekoracji, które wprowadziły mieszkańców Oleszyc w świąteczny nastrój.