Narodowe Czytanie 2019

Na ósme Narodowe Czytanie, które odbyło się 7 września 2019r. , para prezydencka wybrała osiem lektur. Znalazły się wśród nich: „Dobra pani ” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej,”Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą ” Bruno Schulza,” Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.
W odpowiedzi na zaproszenie dyrektor MGBP w Oleszycach, uczniowie naszej szkoły z klas VI – VIII: Agata Posobkiewicz, Jakub Czerniak, Kacper Cich, Aleksandra Rubacha, Alicja Mazur i Justyna Sopel pod opieką p. Lidii Paryniak – spotkali się na oleszyckim rynku, gdzie odczytali „Sachem” H. Sienkiewicza. Było to jedno z ponad 3 tysięcy miejsc, w którym głośno rozbrzmiewały wersy polskich nowel.

zobacz zdjęcia:

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,8AB4FDC87F3740BB75ED5E4C944A74A58C468FA7#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,03B81F131FABED9D707E474910B8D0B0946E694D#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,494064B68671EF3B1490D3E30686C7023E6B01B4#/


„A rzeka nadal płynie”

4 września 2019r. przedstawiciele  uczniów klas szóstych wraz z panią Bernadetą Brzyską  uczestniczyli w spotkaniu w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleszycach  z panią Orą Regev- autorką książki „A rzeka nadal płynie”.  Spotkanie zorganizowała pani dyrektor biblioteki- Irena Janiszkiewicz.

Ora Regev – córka żydowskich emigrantów z Polski, urodziła się i wychowała w Izraelu. W wieku osiemnastu lat wstąpiła do CaHaL-u, a po odbyciu dwuletniej służby wojskowej rozpoczęła studia na Wydziale Statystyki i Socjologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Po ich ukończeniu podjęła pracę w statystyce medycznej. W 1980 roku wyjechała razem z mężem do Bazylei. Tam urodziła troje dzieci. W 1994 roku wróciła z rodziną do Izraela, gdzie kontynuowała pracę naukową w dziedzinie medycyny.

  Bohaterka spotkania   niezwykle ciekawie opowiedziała o swojej podróży sentymentalnej do Polski w 2007 roku , kiedy po raz pierwszy szukała swoich korzeni. Przez wiele lat zbierała informacje , głównie dotyczące swojej matki i tak w końcu powstała  pełna osobistych  wspomnień relacja o życiu w  czasach, o których niełatwo było mówić autorce.

Dla wszystkich zebranych, zwłaszcza dla młodych uczestników spotkania,  to ważna lekcja historii i  refleksja, że mamy szczęście żyć w czasach pokoju.

zobacz zdjęcia


Spływ kajakowy – Susiec 2019

8 czerwca 2019 roku klasa IV b odbyła wycieczkę do Suśca na spływ kajakowy. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 10.00 na placu naprzeciw ratusza. Wszyscy uczestnicy przyszli punktualnie. Kierownik wycieczki sprawdził obecność po czym uczniowie zajęli miejsca w autokarze. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godzinie 11.00 grupa była już na miejscu .Na miejscu zostały dostarczone kajaki i rozdane kamizelki. Uczniowie parami kolejno siadali do kajaków i ruszali wzdłuż nurtu rzeki. Mimo ciężkich początków wszyscy dopłynęli do wyznaczonej mety trasy. Po skończonej trasie zostało zorganizowane ognisko gdzie zmęczeni podróżnicy mogli upiec i zjeść kiełbasę. Zmęczeni ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do Oleszyc i rozeszli się do domu.

zobacz zdjęcia

 


„80. rocznica rozpoczęcia II wojny Światowej”

Nigdy więcej wojny!

Podsumowanie wewnątrzszkolnego konkursu historycznego
?80. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej? 

1 września bieżącego roku będziemy obchodzić 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, która zapisała się w pamięci Polaków jako wielki i tragiczny koszmar minionego wieku. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został wewnątrzszkolny konkurs historyczny, w którym biorący w nim udział uczestnicy (startujący w różnych kategoriach wiekowych) mieli za zadanie przygotować prezentację multimedialną związana z tematyką konkursu. 17 maja jury, w składzie: Pan Tymoteusz Furgała, Pani Danuta Harasymowicz
i Pan Lucjan Mularz, ogłosiło wyniki konkursu.

Uczestników biorących udział w konkursie było 24. Wszyscy za udział otrzymali cząstkowe oceny z przedmiotu historia oraz wpis do dziennika, zaś laureaci pierwszych miejsc dodatkowo otrzymają dyplomy.

Lista laureatów i uczestników konkursu:

Kategoria I (kl. IV – V) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

 1. Bosak Bartosz – IV a, Wajs Amelia – V a
 2. Stupak Maja – V a
 3. Hałucha Judyta – V c, Zawitkowska Urszula – V c

????????????? (pozostali uczestnicy nagrodzeni stopniem z przedmiotu)
(Żurawel Zuzanna – V a, Hulak Amelia – V a, Tarnawska Julia – V a,
Bosak Mateusz – V a, Bosak Michał – V a, Czerniak Jakub – V b)

Kategoria II (kl. VI – VII) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

 1. Harasymowicz Anna – VI b
 2. Wawreńczuk Patryk -VII b
 3. Bednarz Ksawery – VII b

Kategoria III (kl. VIII i III gimnazjum) – laureaci (nagrodzeni stopniem i dyplomem)

 1. Mazur Klaudia – III c, Janczura Aleksandra – III c
 2. Grabiec Emilia – III b, Mróz Natalia – III a
 3. Kowal Stanisława – III a

(pozostali uczestnicy nagrodzeni stopniem z przedmiotu)
(Harasymowicz Joanna – III c, Hanczakowska Patrycja – III c, Poziemska Katarzyna – VIII b,
Maciąg Julia – III a, Stec Marcin – III b)

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wykonaną pracę,
a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

II wojna światowa 1939-1945 prezentacja Klaudii Mazur

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vS4y8R26P4iJOtnNd1MmQqgIeT5btR89B6CcxY5nbYaLi4LAn1xJ9VBgJf88dy-v1EnNx5A2DoNjjmx/pub?start=true&loop=true&delayms=10000


Sukces plastyczny

Uczeń klasy V b RAFAŁ PARYNIAK zdobył nagrodę w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Wesołego Alleluja”. Nagrodzoną kartkę wielkanocną wykonał w technice rysunkowej.
Na konkurs wpłynęło 1009 prac świątecznych ze 158 szkół z Polski a także z zagranicy.
Gratulujemy!


Czerwone korale”

laureatami Szkolnych Prezentacji Artystycznych

    XV Przegląd Scenicznej Twórczości Dziecięcej „Szkolne Prezentacje Artystyczne” jak co roku przebiegał w trzech etapach i w trzech kategoriach: śpiew, taniec i teatr.

     Naszą szkołę w kategorii śpiewu na etapie powiatowych w Horyńcu-Zdroju 2 kwietnia 2019r. reprezentowali: Aleksandra Wojtak, Maja Karczmarz, Zuzanna Bogusz i Bartosz Bosak. W kategorii taniec: zespoły taneczne „Perełki”, „Dzieci Oleszyc” i „Czerwone korale”.  

    Nominacje do etapu regionalnego otrzymały „Czerwone korale”, które w Przemyślu na koncercie finałowym 25 kwietnia 2019r. wytańczyły wyróżnienie. Wieczorem w Centrum Kulturalnym tego samego dnia dziewczyny jeszcze raz wykonały taniec „Barwy Karpat”, który ostatecznie przyniósł im tytuł laureata.  

          Tancerkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

ZDJĘCIA


Podium jest nasze

6 maja 2019 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach odbył się VIII Gminny Konkurs Recytatorski w parach z podziałem na role, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Miasta i Gminy Oleszyce. Przesłuchania konkursowe odbywały się w II kategoriach: klasy I – III , IV-VIII i gimnazjum.

Jury w składzie: Tomasz Róg – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
Irena Janiszkiewicz – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleszycach
Edyta Panek – animator kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie, po wysłuchaniu 19 prezentacji, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, postanowiło przyznać:

Kategoria klas I – III

I miejsce: ex aequo Milena Wit i Filip Birnbach,  a także Wiktoria Wawreńczuk i Wojciech Walicki  – opiekun p. Maria Żaczek

II miejsce: Karolina Kawalczuk i Wojciech Kubala  – opiekun p. Alicja Wójciak

III miejsce: brak

Kategoria klas IV-VIII

I miejsce: Helena Kowalczyk i Gabriel Gryniewicz: opiekun p. Dorota Czajkowska – Guszta

II miejsce: Gabriela Salach i Agata Posobkiewicz: opiekun p. Bernadetta Brzyska

III miejsce: Nikola Birnbach i Weronika Żaczek – opiekun p. Teresa Pruchnik

Wyróżnienie: Kacper Młodowiec i Aleksandra Władyka – opiekun  p. Teresa Pruchnik.

Każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem i pamiątkową książką.

Wszystkim recytatorom i ich opiekunom gratulujemy wspaniałych występów.


Bartosz Bosak WYRÓŻNIONY w III Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym „My Town”. Uczeń klasy IV a, Bartosz Bosak, zdobył wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Językowo-Plastycznym „My Town”, organizowanym przez Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Szkołę Podstawową nr 25 w Lublinie.
Na konkurs wpłynęło 115 prac z 65 szkół podstawowych w Polsce oraz z 7 szkół zagranicznych. Zadaniem uczestników było wykonanie albumu

prezentującego swoje miasto wraz z opisami w języku angielskim. Bartek w swojej pracy przedstawił najciekawsze miejsca w Oleszycach. Jego album składał się z tekstów w języku angielskim oraz prac plastycznych.

Bartoszowi GRATULUJEMY oraz życzymy dalszych sukcesów!


Święta tuż tuż …

Magiczny okres w klasie I a

 

 

 

 

 

 


OKOLICZNOŚCIOWE WYSTĘPY TANECZNE 

     Młodzież i dzieci z zespołów tanecznych istniejących przy szkole uświetniają nie tylko uroczystości szkolne, ale także występują gościnnie na innych okolicznościowych imprezach. Starsza grupa taneczna „Dzieci Oleszyc” wystąpiła 27.10.2018 roku podczas koncertu „Piosenka przypomni Ci”, a także wraz z  zespołem tanecznym „Czerwone korale” w Koncercie Patriotycznym 11.11.2018 r. Koncerty miały miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Oleszycach.   

    Zespoły zaprezentowały się również podczas otwarcia XX Indywidualnych Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Seniorów w Warcabach, który miał miejsce w Zespole Szkół w Oleszycach 23.11.2018 r.

 zobacz zdjęcia


Sukcesy uczniów  na

I Ogólnopolskim Konkursie

o bł. Karolinie Kózce i św. Stanisławie Kostce

    W Zamościu 19 listopada 2018 r. odbył się ogólnopolski finał konkursu wiedzy o bł. Karolinie Kózce i św. Stanisławie Kostce naszą szkołę reprezentowała Izabela Maciąg. Godzinny test wielokrotnego wyboru zawierał szczegółowe zagadnienia z życia i kultu patronów młodzieży. Nasza uczennica uzyskała tytuł finalisty.

     Tego samego dnia wręczono narody uczestnikom konkursu plastycznego i poetyckiego. W każdej kategorii, prace uczniów naszej szkoły zostały zauważone i nagrodzone. W konkursie na najładniejszy wiersz Kacper Matyaszek zdobył  II miejsce, a Mikołaj Młodowiec  wyróżnienie. W kategorii praca plastyczna otrzymaliśmy dwa wyróżnienia w klasach młodszych Michał Sitarz, a w klasach starszych Michalina Czajkowska.

Uczniom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

zobacz zdjęcia


WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ PSP

W LUBACZOWIE

21 listopada 2018r. uczniowie klasy IV b wraz z opiekunem p. T. Pruchnik oraz wychowawcą p. J. Gryniewiczem  byli na wycieczce w KP PSP w Lubaczowie. Na miejscu uczniowie zapoznali się  obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy, centrum zarządzania na wypadek alarmu oraz z pracą strażaków. Panowie strażacy poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo ? gaśniczy oraz ogromne samochody strażackie, które im służą podczas akcji. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, kurtynę wodną, ubranie specjalne ?żaroodporne, przymierzały ciężkie hełmy strażackie i inne specjalne ubrania. Aby lepiej poczuć klimat strażackiego ducha, strażacy przygotowali pokaz wyjazdu do akcji: alarm, zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie dla chłopców, gdyż każdy mały chłopiec pragnie zostać strażakiem. Podczas wycieczki okazało się, że ten zawód podoba się również dziewczynkom. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci wykazały się dużą znajomością z zakresu działania straży pożarnej jak i zachowania się w chwili zagrożenia. Na koniec wszyscy ochoczo ustawili się do pamiątkowych zdjęć. Wizyta u strażaków bardzo podobała się uczniom, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w ich pamięci.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Lekcja w muzeum

Aby wzbogacić doświadczenia dzieci w wiedzę o rodzinnej miejscowości 21 listopada b.r. dzieci z kl. IV b uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Celem wycieczki było:

 • poznanie historii swojego regionu,
 • przybliżenie pojęć związanych z muzeum: eksponat, ekspozycja, wystawa,
 • kształtowanie wypowiedzi na temat oglądanych eksponatów.

Dzieci zapoznały się z tradycjami i obrzędami  ludowymi związanymi z naszym regionem. Wystawy obejmują dzieje miasta i regionu, kulturę materialną wsi lubaczowskiej i sztukę Kresów.    Dział archeologiczny gromadzi znaleziska pradziejowe i średniowieczne z terenu powiatu lubaczowskiego. Wśród zabytków dzieci zobaczyły krzemienne wyroby datowane na paleolit i mezolit a w szczególności odkryte w Opace narzędzie przypominające pięściak związane z obecnością tutaj grup neandertalczyków.

Zwiedzający poznali przedmioty związane z codziennym życiem i zajęciami ludności wiejskiej i małomiasteczkowej, przede wszystkim z zakresu rolnictwa, przetwórstwa płodów rolnych i przechowywania pokarmów.  Narzędzia i wyroby kowalskie, garncarskie, bednarskie, tkackie, ciesielskie, gontarskie, stolarskie i snycerskie.

Najciekawszą częścią zbiorów okazały się militaria pochodzące z okresu od XIV do II poł. XX w. m.in.:  broń sieczna i obuchowa, broń palna krótka i długa, broń artyleryjska, mundury, sprzęt wojskowy, oporządzenie oraz umundurowanie żołnierzy, a także dokumenty archiwalne oraz fotografie.

Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.

zobacz zdjęcia


Teatr Iluzji

19 listopada b.r. w szkole gościliśmy Teatr Iluzji Aleksandra Tkacza. Aktorzy zaprezentowali niesamowity spektakl przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży. Forma spektaklu, składającego się z muzyki, iluzji, tańca i fantazji była bardzo atrakcyjna, dopasowana do poziomu percepcji uczestników. Pobudzała aktywność intelektualną uczestników, w aktywny sposób angażowała ich do wykonywania sztuczek oraz dawała interesujący pogląd na matematykę i fizykę poprzez sztukę iluzji. Latający stolik, magiczny sznurek czy pojawiające się nagle pieniądze i słodkości budziły wiele emocji. Podobnie wyjątkowa sztuczka, w której magik zamknięty w skrzyni, skuty łańcuchami zamienił się nagle miejscami ze swoją asystentką, która w dodatku w trakcie sztuczki zdążyła zmienić sukienkę. Jednak bez wątpienia najwięcej wrażeń dostarczył trik z przecinaniem piłą osoby leżącej w podłużnym pudle. Pan Aleksander potrafi też czarować – zaczarował jednego z uczniów w … królika. Uczniowie doświadczyli jak odbiera nasz mózg, to, co widzą oczy i dowiedzieli się na czym polega złudzenie optyczne! Sztuka iluzji dostarczyła wszystkim miłych wrażeń, niezapomnianych przeżyć oraz korzystnie wpłynęła na rozwój wyobraźni i logicznego myślenia.

zobacz zdjęcia


PASOWANIE KLAS I

29 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją, aby stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły, uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali więc piosenki, recytowali wiersze i odpowiadali na pytania

Następnie w obecności dyrektora szkoły, rodziców, grona pedagogicznego oraz starszych kolegów ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Agata Adamska  dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów, a Pani Wicedyrektor Dorota Czajkowska- Guszta wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki.
Po akademii wszyscy udali się pod pomnik Patrona szkoły, żeby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicza. Ostatnim punktem uroczystości był  poczęstunek, który przygotowali rodzice. Pasowanie  była dla wszystkich ogromnym przeżyciem i  na pewno długo będziemy go  wspominać.


Wycieczka do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

26 października 2018 w ramach realizacji treści patriotycznych, uczniowie klas IV a, IV b oraz II b naszej szkoły udali się do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Wizyta w jednostce w ramach Dnia Otwartych Koszar była dla dzieci ogromną frajdą. Mieli oni możliwość, nie tylko obserwacji bojowych pojazdów wojskowych, ale także wejścia do każdego z nich. Dzięki miłej i życzliwej atmosferze dzieci chętnie zadawały pytania żołnierzom, oglądały broń oraz inne wojskowe akcesoria. Przymierzali hełmy, plecaki, mogli wziąć karabin do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów.

Gospodarze przygotowali dla gości dużo atrakcji, m.in. wystawę w „Sali Tradycji”. Tematem Sali Tradycji jest przedstawienie historii i funkcjonowania Jednostki Wojskowej 3928 – 5 batalionu strzelców podhalańskich na tle dziejów garnizonu przemyskiego od czasów odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.

Wizyta w wojsku nie tylko dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń ale przede wszystkim była lekcją historii i patriotyzmu.

zobacz zdjęcia


 

Wystawa „Drogi do niepodległości”

23 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt wziąć udział
w otwarciu wystawy pt. „Drogi do niepodległości”, jako doskonałej lekcji historii Polski
i patriotyzmu, zorganizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę w Oleszycach przy współudziale Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Do wolności i niepodległości naszego kraju wiodło wiele dróg, a jedna z nich to walka zbrojna Polaków w powstaniu styczniowym. To właśnie temu powstaniu poświęcona została ta wystawa. Prelekcję dla uczniów, gości i mieszkańców miasta i gminy Oleszyce wygłosił
i po wystawie oprowadzał pracownik muzeum a jednocześnie były uczeń naszej szkoły,
Pan Dariusz Sałek.

Za względów logistycznych nie wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w otwarciu wystawy, dlatego też w dniach następnych kolejne klasy wraz z wychowawcami
i nauczycielami historii, odwiedzają wystawę, zapoznając się z jej tematyką.

Uczniowie mogą zobaczyć fragmenty filmów dotyczących tego powstania narodowego, dotknąć niektórych rekwizytów, zapoznać się z historią zrywu styczniowego
z 1863 roku na naszych terenach, a w szczególności z przebiegiem bitwy pod Kobylanką – jednej z niewielu w powstaniu wygranej przez Polaków nad oddziałami wojska rosyjskiego.

To często do tego powstania odnosił się w przemówieniach Marszałek Józef Piłsudski, podkreślając męstwo, poświęcenie i patriotyzm walczących z bronią w ręku Polaków przeciwko zaborcy o wolną i niepodległą Ojczyznę. Kiedy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, weterani powstania styczniowego zostali otoczeni szczególną troską, szacunkiem i miłością przez władze i społeczeństwo niepodległej Polski.

zobacz zdjęcia


STUDENCI – DZIECIOM

Dzięki uprzejmości Pani Ireny Janiszkiewicz – Dyrektora Miejsko ? Gminnej Biblioteki, uczniowie z klasy I b, mieli  okazję spotkać się z młodymi studentkami  Uniwersytetu Rzeszowskiego działającymi w ramach organizacji Projektor ? wolontariat studencki.  Celem tej organizacji jest dotarcie do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów. Prowadzące warsztaty – Lucyna i Sylwia Maszlanka kierując się zasadą,  że nie tylko trzeba się uczyć, aby być mądrym, ale doświadczenie i zabawa także mogą nas czegoś nauczyć, przez trzy kolejne dni,  w fascynujący sposób ćwiczyły z dziećmi na misiach, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dodatkowo tworzyły piękne jesienne inspiracje i wprowadzały dzieci w świat bajki i baśni. Dużem zainteresowaniem cieszyły się quizy i zawody drużynowe oraz malowanie twarzy. Ogromne wrażenie wywiera album, który stworzony został przez dzieci pod kierunkiem wolontariuszek. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie wykazali się aktywnością, byli otwarci na propozycje zabaw ze strony prowadzących.

zobacz zdjęcia


02.06.2018 r. uczniowie klas IV wyjechali na wycieczkę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, na terenie którego mieściły się naturalne niedostępne osady obronne. Pod opieką przewodnika przenieśliśmy się do epoki kamienia, brązu i metalu. Kolejnym miejscem było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne szyby naftowe oraz pospacerowaliśmy pięknymi alejkami pośród lasu. Odwiedziliśmy dom Ignacego Łukasiewicza z 1865 r. Obejrzeliśmy również kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Ostatnim punktem który odwiedziliśmy z wielkim zainteresowaniem było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

Maja Stupak

zobacz zdjęciaWycieczka do Szkółki Leśnej w Starym Siole

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i nauczycielami Elżbietą Ozimek, Magdaleną Stupak, Aurelią Szyk z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyły  wycieczkę do Szkółki Leśnej w Starym Siole. , gdzie miały zajęcia w terenie, które dały możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

W czasie trwania imprezy, dzieci mogły wyzwolić swoją energię podczas licznych zabaw ruchowych, Niektórym dzieciom towarzyszyło rodzeństwo, które świetnie integrowało się z resztą grupy.

Otrzymaliśmy również sadzonki drzewek, Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Podczas naszej wycieczki obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, dostrzegając jej piękno. Wtedy jeszcze mocniej poczuliśmy potrzebę dbania o nią. Na łonie przyrody można odpocząć, zapomnieć o kłopotach, dokonać ciekawych obserwacji .Cała impreza nie doszłaby do skutku  gdyby nie zainteresowanie i poświęcenie rodziców przy współpracy nauczycieli  z oddziału przedszkolnego. Rodzice i nauczyciele dołożyli naprawdę wielkich starań, by ten dzień na długo zapadł w pamięci dzieci.

zobacz zdjęcia


 

OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO SZKOLNE

14 maja 2018 roku chętni uczniowie klas III wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym.

Test składał się z dwóch części:
cześć I – 10 pytań testowych z 4 odpowiedziami,
cześć II – Dyktando – tekst z 30 lukami.

Uczennice z klasy III a: Helena Kowalczyk, Zuzanna Bębnik, Katarzyna Kurdziel, Milena Skalij, znalazły się w gronie zwycięzców i zdobyły tytuł laureata. Do konkursu przygotowywała ich P. Maria Żaczek
Aleksandra Harasymowicz – uczennica klasy III b – otrzymała wyróżnienie. Do konkursu przygotowywała ją P. Alicja Wójciak


 

Dzień Mamy i Taty w Kresowej Osadzie

W dniu 18 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami oraz opiekunami Elżbietą Ozimek, Aurelią Szyk i Magdaleną Stupak odwiedziły  Kresową Osadę w Baszni Dolnej , aby tam uczcić Dzień Mamy i Taty. Cała uroczystość przebiegała w rodzinnej i miłej atmosferze . Dzieci wraz  z rodzicami uczestniczyli  w warsztatach kulinarnych ?pieczenia pierników. Następnie słowem , piosenką wyraziły miłość wdzięczność za cierpliwość i dobroć rodziców, za serce , które tak wiele rozumie i wybacza , a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym występie, dzieci  ofiarowały bukiety z kwiatów zebranych na łące. Po części artystycznej  w pełnym słońcu dniu bawiły się na placu zabaw. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie . Po spędzeniu czasu na aktywnych zabawach ruchowych dzieci wraz z rodzicami zjadły ciepły posiłek. Pobyt bardzo szybko dobiegał końca i nadszedł czas pożegnania . Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia , a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły nie tylko dzieciom , ale i rodzicom przez następne dni.

zobacz zdjęcia


III MIEJSCE „CZERWONYCH KORALI”

      W Horyńcu – Zdroju 27 maja 2018 r. odbyły się VII Konfrontacje Amatorskich Zespołów Tanecznych. Naszą Szkołę reprezentował zespół „Czerwone korale ” z układem  z girlandami. Pośród 8 zespołów z powiatu lubaczowskiego nasze dziewczyny wytańczyły III miejsce.

    Po zaprezentowaniu się na Konfrontacjach zespół przyjechał do Lubaczowa, by na Rynku wystąpić w części artystycznej podczas Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej.

               Dziewczynom gratulujemy i życzymy kolejnych pięknych występów.


Wycieczka do Zakopanego – prezentacja 

Wycieczka do Zakopanego

 

 

 

 

 

 

 


Transmisja na żywo spektaklu „Piotruś Pan” dla uczniów klas IV naszej szkoły

15 maja br. uczniowie klas IV naszej szkoły oglądali, podczas transmisji na żywo spektakl Piotruś Pan w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa.

„Piotruś Pan” – to propozycja dla widzów od lat 7 do 107?

Świat dorosłych jest czarno-biały. Tykanie budzika w świecie dorosłych oznacza tylko tyle, że już czas – czas spać, odrabiać lekcje, przestać zachowywać się jak dziecko… W świecie dzieci tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. Kiedy, więc uwierają cię ramy dobrego wychowania i rozsądku, wybór jest prosty – Nibylandia! Druga gwiazda na prawo i prosto, aż do poranka. Wystarczy tylko chcieć. A, ponieważ w Nibylandii wszystko jest możliwe, niewykluczone także, że pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych.

„Piotruś Pan” to spektakl muzyczny z elementami tańca stworzony i wyreżyserowany przez Annę Nowicką, a wystawiony przez aktorów Teatru Maska w Rzeszowie.


WYCIECZKA NA WĘGRY

Podróże kształcą, ale też bawią i zostają w naszej pamięci na zawsze. Na tę wycieczkę czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez nas dzień. Wyruszyliśmy na Węgry, aby poznać nową tradycję i kulturę zaprzyjaźnionego kraju, zakosztować nowych smaków, podziwiać niezwykłe miejsca i zabytki, a także odpocząć i miło spędzić wspólny czas.

11 maja 2018 roku uczniowie z klasy VII a i uczniowie klas II Publicznego Gimnazjum wraz z opiekunami, udali się na trzydniową wycieczkę na Węgry. Grupa liczyła 49 osób. Wcześnie rano, bo o 4.45 zebraliśmy się na rynku, by wyruszyć w kilkudniową podróż autokarową. Droga do wyznaczonego celu trwała z przerwami 7 godzin. Postoje zazwyczaj miały miejsce na stacjach benzynowych. Rozmawialiśmy tam na świeżym powietrzu oraz chodziliśmy  aby rozprostować nogi. Jazda upłynęła szybko i przyjemnie. Cały czas żartowaliśmy i śpiewaliśmy znane nam piosenki.
            Swoją trzydniową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Egaru-  perły Baroku, miasta z ruinami największej węgierskiej średniowiecznej warowni. Obejrzeliśmy Katedrę Św. Piotra i Pawła, Minaret oraz Kościół św. Antoniego. Podziwialiśmy piękno budynków, które zostały zbudowane w stylu barokowym i z dużym zainteresowaniem  słuchaliśmy przewodnika, który przeniósł nas do przeszłości. Następnie zwiedzaliśmy  Podzamcze, które było ostatnim obiektem do zwiedzania. Po jego obejrzeniu wróciliśmy do hotelu, na smaczny posiłek. Po obiedzie, przebraliśmy się w stroje kąpielowe   i udaliśmy się  do najważniejszego punktu wycieczki, jakim były baseny termalne. Kąpiel w tych uzdrowiskowych wodach  to nie tylko wspaniała  zabawa, ale przede wszystkim moc walorów zdrowotnych i szansa na szybką poprawę samopoczucia. Pomimo długiej podróży i rannego wstawania, odzyskaliśmy siły i chęć do dalszej zabawy. Pierwsza noc nie należała do spokojnych, ale mamy nadzieję, że opiekunowie nam wybaczą.

II dzień

Po porannej pobudce i pysznym śniadaniu, udaliśmy się ponownie na baseny termalne. Po naładowaniu akumulatorów, wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się do  Budapesztu-  miasta dziesięciu wzgórz, często nazywane Perłą Dunaju.
Tego dnia, pogoda postanowiła spłatać nam figla, więc początkowo podziwialiśmy stolicę Węgier  z okien autokaru. Obejrzeliśmy Plac Bohaterów, Aleje Anadrssiego, Parlament oraz Pałac Habsurgów. Duże wrażenie wywarła na nas panorama Budapesztu, którą obejrzeliśmy z punktu widokowego na Górze Gellerta. Po kilku godzinach zwiedzania opiekunowie dali nam czas wolny, żeby kupić sobie i najbliższym pamiątki. Około godziny 19 wszyscy udaliśmy się na godzinny  rejs statkiem po rzece Dunaj, który był  podsumowaniem całego dnia zwiedzania i zobaczenia wcześniej odwiedzanych zabytków z perspektywy rzeki. Zaparło nam dech w piersiach, gdy  przewodnik zakomunikował nam, że przepływamy pod Mostem Wolności, zwanym potocznie mostem samobójców. Gdy zrobiło się ciemno, wszyscy wsiedli do autobusu aby zwiedzić  pięknie oświetlone miasto a Pan Przewodnik ? skarbnica wiedzy o Budapeszcie nie pozwolił się nudzić. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat stolicy Węgier.

III dzień

Kolejny etap naszego pobytu również był udany. Dzień był słoneczny i ciepły, więc po wykwaterowaniu się,  pojechaliśmy  autokarem do miejsca ostatniego punktu naszej wycieczki –  Nyireghazy. Znajdowało tam się ogromne zoo i imponujące oceanarium, w którym odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno?lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Na koniec  udaliśmy się do fokarium, które było główną atrakcją tego obiektu. Tam podziwialiśmy pokaz akrobatyczny fok, który  był niesamowity i wywarł na nas gigantyczne wrażenie. Po udanej wizycie w zoo nastąpił czas powrotu do domu. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło.  Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 24. Na twarzy każdego z uczestników gościł uśmiech. Mimo zmęczenia do domu wracaliśmy w świetnych nastrojach z nadzieją, że jeszcze kiedyś odwiedzimy ten piękny kraj.

Była to niezapomniana podróż, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

Weronika, Nikola, Dominika z VII a

Op. Teresa Pruchnik

ZOBACZ ZDJĘCIA


Wycieczka na Dni Otwarte Straży Granicznej do Budomierza

Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej mogli się przekonać uczniowie klasy IV b i IV c, we wtorek 16 maja. Funkcjonariusze oprowadzili uczniów po placówce; pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień. Najwięcej emocji milusińskich wzbudziły cele, w których przetrzymywane są osoby nielegalnie przekraczające granice naszego kraju. W dużej hali obejrzeliśmy sprzęt, który jest potrzebny i wykorzystywany w codziennej pracy Straży Granicznej. Ponadto uczniowie skorzystali z możliwości zobaczenia i posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa.

                         Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Z rozmów między uczniami wynikało, że praca w straży granicznej , to dla wielu marzenie, które może się spełni w przyszłości.

                         Opiekunkami grupy były panie Danuta Mulińska, Magdalena Żaczek, Bernadeta Brzyska.

                         Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom placówki za zaproszenie i miłe przyjęcie.

zobacz zdjęcia


PATRYK KOMENDA FINALISTĄ KONKURSU Z RELIGII

Dnia 10 maja br. odbył się w Kurii Diecezjalnej w Zamościu finał Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Patryk Komenda z kl. VIb znalazł się w gronie 22 finalistów tego konkursu. Był pierwszą osobą „pod kreską”, do tytułu laureata. Ucznia do konkursu przygotowywała p. Monika Jezuit.

Patrykowi gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

 


WYCIECZKA DO MUZEUM

10.04.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i wychowawcą wybrały się do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Po zapoznaniu się z zasadami zachowania, zwiedziły wnętrze muzeum, a następnie uczestniczyły w warsztatach pt. „Damy i rycerze”. Na zajęciach dzieci zapoznały się z drogą do godności rycerskiej czyli od funkcji pazia, potem giermka do pasowania na rycerza. Następnie omawiana była rola rycerza w społeczeństwie i jego obowiązki wobec króla i państwa. Przy eksponatach omawiane było uzbrojenie (zbroje, różnorodna broń biała bojowa i turniejowa) oraz formy walki zarówno w turniejowych szrankach jak i na polu bitwy. Przedstawiono także postać damy, jej zajęcia i miejsce w życiu rycerza. Lekcja zakończona była zajęciami plastycznymi.

            Wycieczka do muzeum dostarczyła dzieciom dużo wiadomości i będzie dla uczestników wycieczki niezapomnianym przeżyciem.


 

18, 19, 20 kwietnia br. odbył się egzamin uczniów klas III gimnazjum.

18 kwietnia  – część humanistyczna (historia wiedza o społeczeństwie, język polski)

19 kwietnia – część matematyczno-przyrodnicza (przedmioty przyrodnicze, matematyka)

20 kwietnia – część językowa  (poziom podstawowy i rozszerzony).

zobacz zdjęcia

 


Sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza –  ucznia klasy IVc

Dwoje uczniów, jedna  szkoła, dwa pierwsze miejsca – tak najkrócej można podsumować sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza  ucznia klasy IVc, którzy wygrali i tym samym zostali laureatami ( w swoich kategoriach wiekowych) VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły  i o Janie Pawle II. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że Helenka i Gabryś przeszli pomyślnie przez sito eliminacyjne Jury w Ulanowie ( półfinały) i zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

Finał konkursu odbył się 7-8 kwietnia 2018 r. w Toruniu pod egidą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział  około 40  uczniów, występujących w pięciu kategoriach wiekowych, którzy wcześniej zajęli 1 lub 2 miejsce w etapie regionalnym.

Sukces Helenki i Gabrysia jest tym większy, że ich doskonałą recytację doceniło jury, w skład którego  weszły  osoby z różnych środowisk: aktorzy, pisarze i poloniści. Opinie komisji  o wysokim poziomie konkursu spotkały się z pełną akceptacją wszystkich zgromadzonych.

Z relacji uczestników wynika, że przekaz recytacji uczniów był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem i ucztą słowa, przez które przemówił  NASZ PAPIEŻ – JAN PAWEŁ II.

Dziękujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Podziękowania składamy również nauczycielom P. Marii Żaczek i P. Dorocie Czajkowskiej – Guszta oraz rodzicom, którzy w dużej mierze przyczynili się do uzyskania tych wysokich wyników.

zobacz zdjęcia


Wielkanocne Spotkanie

W Wielki Wtorek 27.03.2018r. Pod Księcia Górką

w Oleszycach odbyło się Spotkanie Wielkanocne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, które występem uświetniły dzieci z naszej szkoły. Uczniowie pod kierunkiem siostry Stanisławy montażem słowno – muzycznym pt. „To On” wprowadziły słuchaczy w czas Wielkiej Nocy. Wiersze

o wielkanocnych tradycjach, z entuzjazmem zaśpiewane pieśni

o Zmartwychwstaniu Pana oraz tańce zespołów „Czerwone korale” i „Perełki” przeniosły uczestników w radosną atmosferę najważniejszych świąt w roku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.