PASOWANIE KLAS I

29 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją, aby stać się pełnoprawnymi uczniami szkoły, uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Śpiewali więc piosenki, recytowali wiersze i odpowiadali na pytania

Następnie w obecności dyrektora szkoły, rodziców, grona pedagogicznego oraz starszych kolegów ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani Dyrektor Agata Adamska  dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów, a Pani Wicedyrektor Dorota Czajkowska- Guszta wręczyła pamiątkowe dyplomy i upominki.
Po akademii wszyscy udali się pod pomnik Patrona szkoły, żeby złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicza. Ostatnim punktem uroczystości był  poczęstunek, który przygotowali rodzice. Pasowanie  była dla wszystkich ogromnym przeżyciem i  na pewno długo będziemy go  wspominać.


Wycieczka do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

26 października 2018 w ramach realizacji treści patriotycznych, uczniowie klas IV a, IV b oraz II b naszej szkoły udali się do Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Wizyta w jednostce w ramach Dnia Otwartych Koszar była dla dzieci ogromną frajdą. Mieli oni możliwość, nie tylko obserwacji bojowych pojazdów wojskowych, ale także wejścia do każdego z nich. Dzięki miłej i życzliwej atmosferze dzieci chętnie zadawały pytania żołnierzom, oglądały broń oraz inne wojskowe akcesoria. Przymierzali hełmy, plecaki, mogli wziąć karabin do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów.

Gospodarze przygotowali dla gości dużo atrakcji, m.in. wystawę w „Sali Tradycji”. Tematem Sali Tradycji jest przedstawienie historii i funkcjonowania Jednostki Wojskowej 3928 – 5 batalionu strzelców podhalańskich na tle dziejów garnizonu przemyskiego od czasów odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.

Wizyta w wojsku nie tylko dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń ale przede wszystkim była lekcją historii i patriotyzmu.

zobacz zdjęcia


 

Wystawa „Drogi do niepodległości”

23 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt wziąć udział
w otwarciu wystawy pt. „Drogi do niepodległości”, jako doskonałej lekcji historii Polski
i patriotyzmu, zorganizowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę w Oleszycach przy współudziale Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Do wolności i niepodległości naszego kraju wiodło wiele dróg, a jedna z nich to walka zbrojna Polaków w powstaniu styczniowym. To właśnie temu powstaniu poświęcona została ta wystawa. Prelekcję dla uczniów, gości i mieszkańców miasta i gminy Oleszyce wygłosił
i po wystawie oprowadzał pracownik muzeum a jednocześnie były uczeń naszej szkoły,
Pan Dariusz Sałek.

Za względów logistycznych nie wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w otwarciu wystawy, dlatego też w dniach następnych kolejne klasy wraz z wychowawcami
i nauczycielami historii, odwiedzają wystawę, zapoznając się z jej tematyką.

Uczniowie mogą zobaczyć fragmenty filmów dotyczących tego powstania narodowego, dotknąć niektórych rekwizytów, zapoznać się z historią zrywu styczniowego
z 1863 roku na naszych terenach, a w szczególności z przebiegiem bitwy pod Kobylanką – jednej z niewielu w powstaniu wygranej przez Polaków nad oddziałami wojska rosyjskiego.

To często do tego powstania odnosił się w przemówieniach Marszałek Józef Piłsudski, podkreślając męstwo, poświęcenie i patriotyzm walczących z bronią w ręku Polaków przeciwko zaborcy o wolną i niepodległą Ojczyznę. Kiedy 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, weterani powstania styczniowego zostali otoczeni szczególną troską, szacunkiem i miłością przez władze i społeczeństwo niepodległej Polski.

zobacz zdjęcia


STUDENCI – DZIECIOM

Dzięki uprzejmości Pani Ireny Janiszkiewicz – Dyrektora Miejsko ? Gminnej Biblioteki, uczniowie z klasy I b, mieli  okazję spotkać się z młodymi studentkami  Uniwersytetu Rzeszowskiego działającymi w ramach organizacji Projektor ? wolontariat studencki.  Celem tej organizacji jest dotarcie do dzieci i młodzieży z małych miejscowości z aktywnością i wiedzą studentów. Prowadzące warsztaty – Lucyna i Sylwia Maszlanka kierując się zasadą,  że nie tylko trzeba się uczyć, aby być mądrym, ale doświadczenie i zabawa także mogą nas czegoś nauczyć, przez trzy kolejne dni,  w fascynujący sposób ćwiczyły z dziećmi na misiach, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Dodatkowo tworzyły piękne jesienne inspiracje i wprowadzały dzieci w świat bajki i baśni. Dużem zainteresowaniem cieszyły się quizy i zawody drużynowe oraz malowanie twarzy. Ogromne wrażenie wywiera album, który stworzony został przez dzieci pod kierunkiem wolontariuszek. Zajęcia przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie wykazali się aktywnością, byli otwarci na propozycje zabaw ze strony prowadzących.

zobacz zdjęcia


02.06.2018 r. uczniowie klas IV wyjechali na wycieczkę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, na terenie którego mieściły się naturalne niedostępne osady obronne. Pod opieką przewodnika przenieśliśmy się do epoki kamienia, brązu i metalu. Kolejnym miejscem było Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne szyby naftowe oraz pospacerowaliśmy pięknymi alejkami pośród lasu. Odwiedziliśmy dom Ignacego Łukasiewicza z 1865 r. Obejrzeliśmy również kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

Ostatnim punktem który odwiedziliśmy z wielkim zainteresowaniem było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jedyny obiekt w Polsce prezentujący proces wytwarzania szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Pobyt w Centrum zakończył się zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wycieczka z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.

Maja Stupak

zobacz zdjęciaWycieczka do Szkółki Leśnej w Starym Siole

Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i nauczycielami Elżbietą Ozimek, Magdaleną Stupak, Aurelią Szyk z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyły  wycieczkę do Szkółki Leśnej w Starym Siole. , gdzie miały zajęcia w terenie, które dały możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

W czasie trwania imprezy, dzieci mogły wyzwolić swoją energię podczas licznych zabaw ruchowych, Niektórym dzieciom towarzyszyło rodzeństwo, które świetnie integrowało się z resztą grupy.

Otrzymaliśmy również sadzonki drzewek, Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Podczas naszej wycieczki obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, dostrzegając jej piękno. Wtedy jeszcze mocniej poczuliśmy potrzebę dbania o nią. Na łonie przyrody można odpocząć, zapomnieć o kłopotach, dokonać ciekawych obserwacji .Cała impreza nie doszłaby do skutku  gdyby nie zainteresowanie i poświęcenie rodziców przy współpracy nauczycieli  z oddziału przedszkolnego. Rodzice i nauczyciele dołożyli naprawdę wielkich starań, by ten dzień na długo zapadł w pamięci dzieci.

zobacz zdjęcia


 

OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO SZKOLNE

14 maja 2018 roku chętni uczniowie klas III wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym.

Test składał się z dwóch części:
cześć I – 10 pytań testowych z 4 odpowiedziami,
cześć II – Dyktando – tekst z 30 lukami.

Uczennice z klasy III a: Helena Kowalczyk, Zuzanna Bębnik, Katarzyna Kurdziel, Milena Skalij, znalazły się w gronie zwycięzców i zdobyły tytuł laureata. Do konkursu przygotowywała ich P. Maria Żaczek
Aleksandra Harasymowicz – uczennica klasy III b – otrzymała wyróżnienie. Do konkursu przygotowywała ją P. Alicja Wójciak


 

Dzień Mamy i Taty w Kresowej Osadzie

W dniu 18 maja 2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami oraz opiekunami Elżbietą Ozimek, Aurelią Szyk i Magdaleną Stupak odwiedziły  Kresową Osadę w Baszni Dolnej , aby tam uczcić Dzień Mamy i Taty. Cała uroczystość przebiegała w rodzinnej i miłej atmosferze . Dzieci wraz  z rodzicami uczestniczyli  w warsztatach kulinarnych ?pieczenia pierników. Następnie słowem , piosenką wyraziły miłość wdzięczność za cierpliwość i dobroć rodziców, za serce , które tak wiele rozumie i wybacza , a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym występie, dzieci  ofiarowały bukiety z kwiatów zebranych na łące. Po części artystycznej  w pełnym słońcu dniu bawiły się na placu zabaw. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie . Po spędzeniu czasu na aktywnych zabawach ruchowych dzieci wraz z rodzicami zjadły ciepły posiłek. Pobyt bardzo szybko dobiegał końca i nadszedł czas pożegnania . Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia , a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły nie tylko dzieciom , ale i rodzicom przez następne dni.

zobacz zdjęcia


III MIEJSCE „CZERWONYCH KORALI”

      W Horyńcu – Zdroju 27 maja 2018 r. odbyły się VII Konfrontacje Amatorskich Zespołów Tanecznych. Naszą Szkołę reprezentował zespół „Czerwone korale ” z układem  z girlandami. Pośród 8 zespołów z powiatu lubaczowskiego nasze dziewczyny wytańczyły III miejsce.

    Po zaprezentowaniu się na Konfrontacjach zespół przyjechał do Lubaczowa, by na Rynku wystąpić w części artystycznej podczas Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej.

               Dziewczynom gratulujemy i życzymy kolejnych pięknych występów.


Wycieczka do Zakopanego – prezentacja 

Wycieczka do Zakopanego

 

 

 

 

 

 

 


Transmisja na żywo spektaklu „Piotruś Pan” dla uczniów klas IV naszej szkoły

15 maja br. uczniowie klas IV naszej szkoły oglądali, podczas transmisji na żywo spektakl Piotruś Pan w wykonaniu Teatru Maska z Rzeszowa.

„Piotruś Pan” – to propozycja dla widzów od lat 7 do 107?

Świat dorosłych jest czarno-biały. Tykanie budzika w świecie dorosłych oznacza tylko tyle, że już czas – czas spać, odrabiać lekcje, przestać zachowywać się jak dziecko… W świecie dzieci tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. Kiedy, więc uwierają cię ramy dobrego wychowania i rozsądku, wybór jest prosty – Nibylandia! Druga gwiazda na prawo i prosto, aż do poranka. Wystarczy tylko chcieć. A, ponieważ w Nibylandii wszystko jest możliwe, niewykluczone także, że pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych.

„Piotruś Pan” to spektakl muzyczny z elementami tańca stworzony i wyreżyserowany przez Annę Nowicką, a wystawiony przez aktorów Teatru Maska w Rzeszowie.


WYCIECZKA NA WĘGRY

Podróże kształcą, ale też bawią i zostają w naszej pamięci na zawsze. Na tę wycieczkę czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Wreszcie nadszedł wyczekiwany przez nas dzień. Wyruszyliśmy na Węgry, aby poznać nową tradycję i kulturę zaprzyjaźnionego kraju, zakosztować nowych smaków, podziwiać niezwykłe miejsca i zabytki, a także odpocząć i miło spędzić wspólny czas.

11 maja 2018 roku uczniowie z klasy VII a i uczniowie klas II Publicznego Gimnazjum wraz z opiekunami, udali się na trzydniową wycieczkę na Węgry. Grupa liczyła 49 osób. Wcześnie rano, bo o 4.45 zebraliśmy się na rynku, by wyruszyć w kilkudniową podróż autokarową. Droga do wyznaczonego celu trwała z przerwami 7 godzin. Postoje zazwyczaj miały miejsce na stacjach benzynowych. Rozmawialiśmy tam na świeżym powietrzu oraz chodziliśmy  aby rozprostować nogi. Jazda upłynęła szybko i przyjemnie. Cały czas żartowaliśmy i śpiewaliśmy znane nam piosenki.
            Swoją trzydniową przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Egaru-  perły Baroku, miasta z ruinami największej węgierskiej średniowiecznej warowni. Obejrzeliśmy Katedrę Św. Piotra i Pawła, Minaret oraz Kościół św. Antoniego. Podziwialiśmy piękno budynków, które zostały zbudowane w stylu barokowym i z dużym zainteresowaniem  słuchaliśmy przewodnika, który przeniósł nas do przeszłości. Następnie zwiedzaliśmy  Podzamcze, które było ostatnim obiektem do zwiedzania. Po jego obejrzeniu wróciliśmy do hotelu, na smaczny posiłek. Po obiedzie, przebraliśmy się w stroje kąpielowe   i udaliśmy się  do najważniejszego punktu wycieczki, jakim były baseny termalne. Kąpiel w tych uzdrowiskowych wodach  to nie tylko wspaniała  zabawa, ale przede wszystkim moc walorów zdrowotnych i szansa na szybką poprawę samopoczucia. Pomimo długiej podróży i rannego wstawania, odzyskaliśmy siły i chęć do dalszej zabawy. Pierwsza noc nie należała do spokojnych, ale mamy nadzieję, że opiekunowie nam wybaczą.

II dzień

Po porannej pobudce i pysznym śniadaniu, udaliśmy się ponownie na baseny termalne. Po naładowaniu akumulatorów, wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się do  Budapesztu-  miasta dziesięciu wzgórz, często nazywane Perłą Dunaju.
Tego dnia, pogoda postanowiła spłatać nam figla, więc początkowo podziwialiśmy stolicę Węgier  z okien autokaru. Obejrzeliśmy Plac Bohaterów, Aleje Anadrssiego, Parlament oraz Pałac Habsurgów. Duże wrażenie wywarła na nas panorama Budapesztu, którą obejrzeliśmy z punktu widokowego na Górze Gellerta. Po kilku godzinach zwiedzania opiekunowie dali nam czas wolny, żeby kupić sobie i najbliższym pamiątki. Około godziny 19 wszyscy udaliśmy się na godzinny  rejs statkiem po rzece Dunaj, który był  podsumowaniem całego dnia zwiedzania i zobaczenia wcześniej odwiedzanych zabytków z perspektywy rzeki. Zaparło nam dech w piersiach, gdy  przewodnik zakomunikował nam, że przepływamy pod Mostem Wolności, zwanym potocznie mostem samobójców. Gdy zrobiło się ciemno, wszyscy wsiedli do autobusu aby zwiedzić  pięknie oświetlone miasto a Pan Przewodnik ? skarbnica wiedzy o Budapeszcie nie pozwolił się nudzić. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat stolicy Węgier.

III dzień

Kolejny etap naszego pobytu również był udany. Dzień był słoneczny i ciepły, więc po wykwaterowaniu się,  pojechaliśmy  autokarem do miejsca ostatniego punktu naszej wycieczki –  Nyireghazy. Znajdowało tam się ogromne zoo i imponujące oceanarium, w którym odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno?lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Na koniec  udaliśmy się do fokarium, które było główną atrakcją tego obiektu. Tam podziwialiśmy pokaz akrobatyczny fok, który  był niesamowity i wywarł na nas gigantyczne wrażenie. Po udanej wizycie w zoo nastąpił czas powrotu do domu. Droga powrotna minęła bardzo przyjemnie i wesoło.  Dotarliśmy na miejsce ok. godz. 24. Na twarzy każdego z uczestników gościł uśmiech. Mimo zmęczenia do domu wracaliśmy w świetnych nastrojach z nadzieją, że jeszcze kiedyś odwiedzimy ten piękny kraj.

Była to niezapomniana podróż, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

Weronika, Nikola, Dominika z VII a

Op. Teresa Pruchnik

ZOBACZ ZDJĘCIA


Wycieczka na Dni Otwarte Straży Granicznej do Budomierza

Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy Straży Granicznej mogli się przekonać uczniowie klasy IV b i IV c, we wtorek 16 maja. Funkcjonariusze oprowadzili uczniów po placówce; pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień. Najwięcej emocji milusińskich wzbudziły cele, w których przetrzymywane są osoby nielegalnie przekraczające granice naszego kraju. W dużej hali obejrzeliśmy sprzęt, który jest potrzebny i wykorzystywany w codziennej pracy Straży Granicznej. Ponadto uczniowie skorzystali z możliwości zobaczenia i posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa.

                         Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Z rozmów między uczniami wynikało, że praca w straży granicznej , to dla wielu marzenie, które może się spełni w przyszłości.

                         Opiekunkami grupy były panie Danuta Mulińska, Magdalena Żaczek, Bernadeta Brzyska.

                         Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom placówki za zaproszenie i miłe przyjęcie.

zobacz zdjęcia


PATRYK KOMENDA FINALISTĄ KONKURSU Z RELIGII

Dnia 10 maja br. odbył się w Kurii Diecezjalnej w Zamościu finał Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Patryk Komenda z kl. VIb znalazł się w gronie 22 finalistów tego konkursu. Był pierwszą osobą „pod kreską”, do tytułu laureata. Ucznia do konkursu przygotowywała p. Monika Jezuit.

Patrykowi gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

 


WYCIECZKA DO MUZEUM

10.04.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami i wychowawcą wybrały się do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Po zapoznaniu się z zasadami zachowania, zwiedziły wnętrze muzeum, a następnie uczestniczyły w warsztatach pt. „Damy i rycerze”. Na zajęciach dzieci zapoznały się z drogą do godności rycerskiej czyli od funkcji pazia, potem giermka do pasowania na rycerza. Następnie omawiana była rola rycerza w społeczeństwie i jego obowiązki wobec króla i państwa. Przy eksponatach omawiane było uzbrojenie (zbroje, różnorodna broń biała bojowa i turniejowa) oraz formy walki zarówno w turniejowych szrankach jak i na polu bitwy. Przedstawiono także postać damy, jej zajęcia i miejsce w życiu rycerza. Lekcja zakończona była zajęciami plastycznymi.

            Wycieczka do muzeum dostarczyła dzieciom dużo wiadomości i będzie dla uczestników wycieczki niezapomnianym przeżyciem.


 

18, 19, 20 kwietnia br. odbył się egzamin uczniów klas III gimnazjum.

18 kwietnia  – część humanistyczna (historia wiedza o społeczeństwie, język polski)

19 kwietnia – część matematyczno-przyrodnicza (przedmioty przyrodnicze, matematyka)

20 kwietnia – część językowa  (poziom podstawowy i rozszerzony).

zobacz zdjęcia

 


Sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza –  ucznia klasy IVc

Dwoje uczniów, jedna  szkoła, dwa pierwsze miejsca – tak najkrócej można podsumować sukces Heleny Kowalczyk – uczennicy klasy IIIa i Gabriela Gryniewicza  ucznia klasy IVc, którzy wygrali i tym samym zostali laureatami ( w swoich kategoriach wiekowych) VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły  i o Janie Pawle II. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że Helenka i Gabryś przeszli pomyślnie przez sito eliminacyjne Jury w Ulanowie ( półfinały) i zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

Finał konkursu odbył się 7-8 kwietnia 2018 r. w Toruniu pod egidą Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wzięło w nim udział  około 40  uczniów, występujących w pięciu kategoriach wiekowych, którzy wcześniej zajęli 1 lub 2 miejsce w etapie regionalnym.

Sukces Helenki i Gabrysia jest tym większy, że ich doskonałą recytację doceniło jury, w skład którego  weszły  osoby z różnych środowisk: aktorzy, pisarze i poloniści. Opinie komisji  o wysokim poziomie konkursu spotkały się z pełną akceptacją wszystkich zgromadzonych.

Z relacji uczestników wynika, że przekaz recytacji uczniów był dla wszystkich niezwykłym przeżyciem i ucztą słowa, przez które przemówił  NASZ PAPIEŻ – JAN PAWEŁ II.

Dziękujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Podziękowania składamy również nauczycielom P. Marii Żaczek i P. Dorocie Czajkowskiej – Guszta oraz rodzicom, którzy w dużej mierze przyczynili się do uzyskania tych wysokich wyników.

zobacz zdjęcia


Wielkanocne Spotkanie

W Wielki Wtorek 27.03.2018r. Pod Księcia Górką

w Oleszycach odbyło się Spotkanie Wielkanocne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, które występem uświetniły dzieci z naszej szkoły. Uczniowie pod kierunkiem siostry Stanisławy montażem słowno – muzycznym pt. „To On” wprowadziły słuchaczy w czas Wielkiej Nocy. Wiersze

o wielkanocnych tradycjach, z entuzjazmem zaśpiewane pieśni

o Zmartwychwstaniu Pana oraz tańce zespołów „Czerwone korale” i „Perełki” przeniosły uczestników w radosną atmosferę najważniejszych świąt w roku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.