KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego  „Ilustracja do ulubionej legendy polskiej”. Konkurs był skierowany do najmłodszych uczniów z klas I – III, którzy wykonali swoje ilustracje w różnych technikach plastycznych – zgodnie               z wymogami organizatora.

Uczniowie klas I – rysunek

Uczniowie klas II – malarstwo

Uczniowie klas III – kolaż

NAGRODZENI zostali:

Marcel Jaskólecki z kl. 1a

Jagoda Matyaszek z kl. 2a

Aleksander Jarmuż z kl. 3a

WYRÓŻNIENIA:

Hanna Żurawel z kl. 3a

Oliwia Wronka z kl. 3b

MISTRZOWIE POLSKI WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW

6 uczniów, po wcześniejszej wygranej na szczeblu powiatowym reprezentowało  naszą szkołę na etapie ogólnopolskim. Wielkiej Ligi Czytelników. Wszyscy okazali się świetnymi znawcami konkursowej literatury.

1 miejsce i tytuł MISTRZA POLSKI

/w kategorii klas I – III/  zdobyli:

  • Zofia Gałas
  • Karolina Salach
  • Karol Ilczyszyn

1 miejsce i tytuł MISTRZA POLSKI

/w kategorii klas IV – VI/

  • Michalina Kopciuch
  • Wojciech Walicki

1 miejsce i tytuł MISTRZA POLSKI

/w kategorii klas VII – VIII/

  • Marta Sopel

7 czerwca 2024r. w Katowicach najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w uroczystym podsumowaniu  VII Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielkiej Ligi Czytelników. Po otrzymaniu dyplomów i nagród wzięli udział w autorskim spotkania z pisarzem  Pawłem Beręsewiczem.

                                                                Gratulujemy naszym MISTRZOM!

Kwalifikacje do finału – etapu ogólnopolskiego „Wielkiej Ligi Czytelników”

14 marca 2024r. odbył się II etap – półfinał konkursu Wielkiej Ligi Czytelników. Uczniowie zmierzyli się w nim z indywidualnym testem. 

Najwyższe wyniki a tym samym kwalifikacje do finału – etapu ogólnopolskiego otrzymali:

W kategorii klas I – III

Zofia Gałas z klasy 3b

Karolina Salach z klasy 2b

Karol Ilczyszyn z klasy 3a

W kategorii klas IV – VI

Michalina Kopciuch z klasy 6a

Wojciech Walicki z klasy 6a

W kategorii klas VII – VIII

Marta Sopel z klasy 8b

Konkurs czytelniczy „Wielka Liga Czytelników”

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie  Wielka Liga Czytelników. Do pierwszego etapu – szkolnego, zgłosiło się 32 uczestników z klas od 2 do 8. Ostatecznie sprawności czytelnicze  ( do co najmniej 5 książek) zdobyło tylko 20 uczniów i tym samym zakwalifikowali się oni do półfinału:

  • W kategorii klas 1 – 3

Karolina Salach – 2b

Joanna Sopel – 2b

Seweryn Paryniak – 2b

Stanisław Walicki – 2b

Apolonia Czerkowska – 3a

Katarzyna Hulak – 3a

Karol Ilczyszyn – 3a

Zofia Gałas – 3b

Oliwia Wronka – 3b

  • W kategorii klas 4 – 6

        Marika Gancarz – 4a

      Julia Janczura – 4a

Lena Olejnik – 4a

Oliwia Gancarz – 5a

           Michalina Kopciuch – 6a

           Michał Stupak – 6a

           Wojciech Walicki – 6a

          Wiktoria Spławińska – 6b 

  • W kategorii klas 7 – 8

Bartosz Ożóg – 7b 

Marta Sopel – 8b

Marlena Paryniak – 8b

ŚWIĘTO  BIBLIOTEK

8 maja obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Biblioteki. Z tej okazji została przeprowadzona wśród uczniów akcja „Moja ulubiona książka z domowej biblioteczki”. Uczniowie mogli przedstawić i zareklamować swoje ulubione książki.

W tym dniu miał również początek  XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8 – 15 maja), który odbywał się pod hasłem „Biblioteka -miejsce na czasie”

Nasza szkolna biblioteka również włączyła się do tej akcji. Podczas tego tygodnia uczniowie uczestniczyli w spotkaniach czytelniczych poświęconych książkom przygodowym oraz podróżniczym. Mieli możliwość samodzielnego poruszania się pomiędzy regałami, przeglądania i wyszukiwania interesujących ich książek nie tylko w dziale Podróże czy dziale Przygody. Spotkania odbyły się również w MGBP w Oleszycach.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Obchodzony w szkolnej bibliotece  23 kwietnia  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zgromadził uczniów wokół książek znajdujących się w księgozbiorze (ale nie tylko) – gatunkiem dominującym w tym dniu był KOMIKS. Odwiedzający bibliotekę mogli nie tylko pooglądać przygotowane wystawki z propozycjami czołowych twórców komiksu: Janusza Christy, Henryka Chmielewskiego czy Uderzo i Gościnnego  ale oczywiście  posłuchać wybranych propozycji, wypożyczyć je czy obejrzeć niektóre z powstałych  ekranizacji.

Chętni miłośnicy komiksowych bohaterów wzięli udział w przygotowanym z tej okazji konkursie „Świat komiksu”

Najlepszymi znawcami tematu  a tym samym nagrodzonymi zostały:

  • Karolina Salach
  • Lena Olejnik
  • Julia Janczura

 

 

Dzień książki dla dzieci-Rocznica urodzin Hansa Ch. Andersena

        2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci a także  dzień urodzin Hansa Chrystiana Andersena To świetna okazja do spotkania czytelników z różnymi baśniami. Uczniowie w tym dniu w szkolnej bibliotece mogli wysłuchać czytanych baśni autorstwa Andersena oraz obejrzeć przygotowaną wystawkę, na której zostały przedstawione różne ich wydania. Ciesząca się dużą popularnością bogata spuścizna baśniopisarza odzwierciedla się podczas wypożyczania książek. W tym dniu również uczniowie najczęściej sięgali po zbiory zawierające ich ulubione baśnie m.in. „Dziecię elfów”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrena”, „Nowe szaty cesarza”, „Królowa śniegu”, „Świniopas”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Słowik”. Był to również odpowiedni czas żeby poznać i wypożyczyć mniej popularne baśnie, których Hans Ch. Andersen napisał ponad 150. Zagorzali fani twórczości baśniopisarza mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „Bohaterowie Andersena”.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

Obchodzony 3 marca  Międzynarodowy Dzień Pisarzy był dobrą okazją do spotkań czytelniczych w szkolnej bibliotece. Uczniowie     w dniach 1 – 4 marca mogli wsłuchać się w czytane fragmenty nagrodzonych oraz popularnych książek polskich autorów czy sprawdzić znajomość ich treści w różnych quizach. Spotkania zawsze kończyły się licznymi wypożyczeniami.

Warszawa – moja stolica

1 marca 2024r. zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „WARSZAWA – MOJA STOLICA”

Uczniowie w swoich pracach przedstawili stolicę Polski prezentując  m.in. jej ruch uliczny, zabytki, parki, pomniki, kościoły czy charakterystyczne  miejsca.

Nagrodzeni:

Oliwia Wronka z klasy 3b

Karol Szyk z klasy 1b

Michał Stupak z klasy 6a

Wyróżnieni:

Karol Foryś z klasy 1b

Kacper Ilczyszyn z klasy 5a

Wojciech Wakicki z klasy 6a

„Niebo w kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”

12 lutego 2024r. poznaliśmy laureatów szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w kolorze – Spotkanie z Zorzą Polarną”.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką zorzy polarnej oraz związkami środowiska przyrodniczego z życiem człowieka, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży tradycji oraz dziedzictwa kulturowego poprzez poznanie legend, mitów, bajek i opowieści o Aurora Borealis, budzenie szacunku dla odmienności kulturowej ludzi zamieszkujących obszary występowania zorzy polarnej oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości plastycznej uczestników konkursu.

Prace, przedstawiające plastyczne wyobrażenie zorzy polarnej nasi uczniowie wykonali w różnych technikach. 

Nagrody otrzymali:

Karolina Kopaczek – 2b

Maksymilian Gałas  – 1b

Michał Stupak – 6a

Wyróżnienia:

Hanna Dworak – 2b

Karol Szyk – 1b

Bartłomiej Górecki – 1b

Wojciech Walicki – 6a

zdjęcia

100 bajek Jana Brzechwy

Szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem „100 bajek Jana Brzechwy” został zorganizowany z okazji 125 rocznicy urodzin poety, autora bajek oraz wierszy dla dzieci  – Jana Brzechwy.

Uczestnicy konkursu mieli okazję do przypomnienia sobie popularnych oraz mniej znanych wierszy takich jak m.in.  Samochwała, Na straganie, Leń, Kłamczucha, Tańcowała igła z nitką, Kaczka Dziwaczka czy Arbuz.

Przedmiotem konkursu było przygotowanie ilustracji do wybranego wiersza tego autora.

Nagrodę otrzymał Marcel Jaskulecki z kl. 1a

a wyróżnienia: Oliwia Wronka z kl. 3b, Julia Sopel z kl. 3b, Karol Ilczyszyn z kl. 3a oraz  Michał Stupak z kl. 6a.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada przypada światowy Dzień Pluszowego Misia . Była to świetna okazja do wspólnej zabawy. W szkolnej bibliotece (28 listopada)  po raz kolejny spotkali się miłośnicy miśków.  Najmłodsi uczniowie przynieśli  swoje ulubione pluszaki. Na początku wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość ?misiowych? bohaterów z książek i filmów. Następnie zapoznali się z książkowymi propozycjami biblioteki opisującymi przygody miśków.

Punktem kulminacyjnym „misiowego święta” był wybór:

„MIŚKA  MINI”- jego właścicielem okazał się Stanisław Walicki z klasy 2b

„MIŚKA  MAXI” – który należał: do Michała Barszcza, ucznia klasy 3a

Po dużej dawce emocji uczniowie udali się do klas, gdzie przygotowali swoje prace przedstawiające ulubione miśki. Wykorzystali do ich przedstawienia  jedynie materiały papierowe.  Wykonane prace można zobaczyć na przygotowanej wystawce obok biblioteki.

zdjęcia

KONKURS CZYTELNICZO  – PLASTYCZNY

„ZNACZEK BAŚNIOWY NA PRZYGODĘ GOTOWY”

15 listopada 2023r. poznaliśmy wyniki szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Znaczek baśniowy na przygodę gotowy”. Zadanie konkursowe polegało na  wykonaniu projektu znaczka pocztowego    (w formacie A4) z ilustracją do wybranej baśni lub legendy.

Podczas spotkań bibliotecznych uczniowi mogli przypomnieć sobie najpopularniejsze  polskie  oraz światowe baśnie i legendy a także je wypożyczyć.   

Chętni uczniowie przygotowali ciekawe projekty do takich utworów jak m.in.: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Brzydkie kaczątko”,  „O rybaku i złotej rybce”, „Dzikie łabędzie”, „Legenda o smoku wawelskim” czy „Legenda o Lajkoniku”.

W szkolnym etapie konkursu czytelniczo – plastycznego przeprowadzonego pod hasłem: „Przygoda z baśnią” przyznano 3 nagrody oraz 5 wyróżnień.

NAGRODY otrzymali:

Weronika Sęga z kl. 1b

Bartłomiej Górecki z kl. 1b

Wiktoria Wawrejko z kl. 3b

WYRÓŻNIENIA :

Hanna Hamułka z kl. 1a

Pola Bąk z kl. 1b

Aleksandra Hypiak z kl. 3b

Zofia Gałas z kl. 3b

Jagoda Zawitkowska z kl. 4b

zdjęcia

 

MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Jak co roku w październiku włączyliśmy się w obchody  Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zapraszamy do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki, poznawania księgozbioru i sięgania po różne gatunki książek. Z tej okazji pojawiło się w bibliotecznych zbiorach trochę nowości. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia się w licznych zabawach, quizach i konkursach w oparciu o posiadane w bibliotece zbiory: m.in. ortograficznym, frazeologicznym oraz czytelniczo – plastycznym.

KONKURS ORTOGRAFICZNY

W konkursie ortograficznym przeprowadzonym pod hasłem „Podróż po globusie” wzięli udział chętni uczniowie klas 2 i 3  Wykazali się oni znajomością zasad ortograficznych. oraz umiejętnością korzystania ze słownika.

Nagrodzeni zostali:

z klasy 2a: Karol Gontarz

z klasy 2b: Hanna Dworak, Jan Dworak, Karol Jabłoński, Antoni Ożański, Seweryn Paryniak, Wojciech Uszkowski , Stanisław Walicki

z klasy 3aMichał Barszcz, Katarzyna Hulak, Karol Ilczyszyn, Aleksander Jarmuż, Emilia Marciniec, Antoni Posobkiewicz

z klasy 3b: Zofia Gałas,, Julia Sopel, Dawid Wawreńczuk, Oliwia Wronka

KONKURS FRAZEOLOGICZNY

W konkursie frazeologicznym pt. „Trzymane związki” sprawdzili się chętni uczniowie  klas 4 – 8 . którzy lubią bawić się językiem, znają frazeologizmy i potrafią się nimi posługiwać.

Nagrodzeni zostali:

Milena Matyaszek z kl. 4a

Maja Zawitkowska z kl. 4b

Wiktoria Nieckarz z kl. 5b

Wyróżnieni:

Dominika Jarmuż z kl. 5a, Marta Sopel z kl. 8b, Karolina Szydłowska z kl. 4b, Lenart Dubaj z kl. 4b, Alan Rajzer z kl. 4b oraz Bartosz Harasymowicz z kl. 7b

Konkurs czytelniczo – plastyczny

„TWÓRCZOŚĆ ALEKSANDRA FREDRY”

W nawiązaniu do obchodów Roku Aleksandra Fredry  oraz do projektu Fredro w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim został przeprowadzony szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu „Twórczość Aleksandra Fredry”.

Celem konkursu adresowanego do uczniów klas IV – VIII było zainteresowanie ich twórczością Aleksandra Fredry.

Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej dotyczącej twórczości pisarza. Wcześniej uczestnicy konkursu wzięli udział w spotkaniu czytelniczym poświęconym wierszom, bajkom i innym utworom autorstwa Aleksandra Fredry.

Uczniowie wykonali swoje prace inspirując się takimi utworami jak m.in.: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Koguty”, „Zemsta”.

Przyznano nagrody i wyróżnienia, a otrzymali je:

Nagrody:

Lena Olejnik z kl. 4b

Jagoda Zawitkowska z kl. 4b

Wiktoria Nieckarz z kl. 5b

Wiktoria Spławińska z kl. 6b

Wyróżnienia:

Martyna Uszkowska z kl. 4a

Julia Janczura z kl. 4b

Julia Bosak z kl. 4b

Lenart Dubaj z kl. 4b

NARODOWE  CZYTANIE 2023

9 września 2023r. odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. Lekturą tej ogólnopolskiej akcji było tym razem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (?) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek ?przy polskim stole?. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci   i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu ? podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Uczniowie z klasy 8a, jako reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w czytaniu tej lektury na oleszyckim rynku.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

W dniach 8 – 15 maja 2023r, odbył się już XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Nasza szkolna biblioteka również włączyła się do tej akcji. Podczas tego tygodnia uczniowie uczestniczyli w spotkaniach poświęconych twórczości, która cieszy się wśród nich dużym zainteresowaniem. Mieli możliwość samodzielnego poruszania się pomiędzy regałami, przeglądania i wyszukiwania interesujących książek.

Dla czytelników został również przygotowany, wspólnie z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Oleszycach,  konkurs plastyczny pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza biblioteka przyszłości”. Był on skierowany do uczniów klas młodszych (wykonali prace zespołowo) oraz klas IV – VIII (prace indywidualne). Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, za co otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Wyniki za prace zespołowe:

1 miejsce : klasa 3a

2 miejsce: klasa 1b, 2a oraz 2b

Wyniki za prace indywidualne:

Wyróżnienie:

Oliwia Gancarz, Antoni Majdan

zdjęcia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzony w szkolnej bibliotece Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zgromadził uczniów wokół książek znajdujących się w księgozbiorze (ale nie tylko) – autorstwa tegorocznych patronów literackich: Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry oraz Kazimierza Przerwy – Tetmajera. Odwiedzający bibliotekę mogli nie tylko pooglądać przygotowane wystawki z propozycjami tomików wierszy, znanych komedii, powieści oraz bajek ale również posłuchać wybranych propozycji, wypożyczyć je i obejrzeć niektóre z powstałych  ekranizacji.

Spotkanie z baśnią

Przypadający 2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jak również dzień urodzin Hansa Chrystiana Andersena był dobrą okazją do spotkania czytelników z różnymi baśniami. Uczniowie młodszych klas (ale nie tylko) 3 kwietnia w szkolnej bibliotece mogli wysłuchać czytanych baśni autorstwa Hansa Ch. Andersena, sprawdzić swoją wiedzę w przygotowanym baśniowym quizie oraz obejrzeć przygotowaną wystawkę poświęconą twórczości pisarza. Ciesząca się dużą popularnością bogata spuścizna baśniopisarza odzwierciedla się podczas wypożyczania książek. W tym dniu również uczniowie najczęściej sięgali po zbiory zawierające ich ulubione baśnie m.in. „Dziecię elfów”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrena”, „Nowe szaty cesarza”, „Królowa śniegu”, „Świniopas”, „Księżniczka na ziarnku grochu” czy „Słowik”. Był to również odpowiedni czas żeby poznać i wypożyczyć mniej popularne baśnie, których Hans Ch. Andersen napisał ponad 150.

zdjęcia

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

Przyznana dotacja zostanie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych które nie są pozycjami podręcznikowymi, lektur szkolnych i książek rozwijających zainteresowania uczniów.

Zainteresowanych zakupami książek prosimy o przedstawienie swoich propozycji tytułów po przez udział w przygotowanej ankiecie (do pobrania w bibliotece).

WICEMISTRZOWIE POWIATU WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW

22 marca 2023 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Lubaczowie odbył się finał Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW.
Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w trzech kategoriach. Najmłodsi sprawdzili swoją znajomość książki autorstwa Emilii Becker pt. „Marcel i czas”, uczniowie klas IV – VI książki Pawła Beręsewicza pt. „Skandal w stolicy nudy” a najstarsi uczniowie Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Stan splątania”.
Nasi uczniowie wywalczyli tytuły I i II Wicemistrza Powiatu i odebrali dyplomy oraz nagrody.

W kategorii klas I – III

TYTUŁ I WICEMISTRZA POWIATU otrzymali:

Karolina Szydłowska
Zofia Gałas
Karol Ilczyszyn

W kategorii klas IV – VI

TYTUŁ I WICEMISTRZA POWIATU otrzymali:

Oliwia Gancarz
Michalina Kopciuch
Wojciech Walicki

W kategorii klas VII – VIII

TYTUŁ II WICEMISTRZA POWIATU otrzymała

Helena Kowalczyk

zdjęcia

Wyniki II etapu konkursu czytelniczego

„Wielka Liga Czytelników”

10 stycznia 2023r. został przeprowadzony II etap konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników”.

W wyniku wcześniejszych kwalifikacji wzięło w nim udział 26 uczestników z klas 2 – 8. Etap II wyłonił uczniów – laureatów z największą liczbą punktów, którzy będą (jako drużyna) reprezentować szkołę na III etapie powiatowym.

Laureatami II etapu konkursu zostali:

  • W kategorii klas 1 – 3

Karol Ilczyszyn z klasy 2a

Karolina Szydłowska z klasy 3b

Zofia Gałas z klasy 2b

  • W kategorii klas 4 – 6

       Oliwia Gancarz z klasy 4a

       Wojciech Walicki z klasy 5a

        Michalina Kopciuch z klasy 5a

  • W kategorii klas 7 – 8

Helena Kowalczyk z klasy 8a

 

KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Konkurs czytelniczy skierowany jest to uczniów klas 1 – 8 szkoły podstawowej. Organizowany jest w trzech kategoriach:

I kategoria  – uczniowie klas 1 – 3

II kategoria – uczniowie klas 4 – 6

III kategoria – uczniowie klas 7 – 8

Zapraszamy do udziału wszystkich uczniów lubiących spędzać czas z książką.

Szczegóły nt. konkursu można uzyskać w bibliotece, na stronie internetowej www.wielkaliga.pl  lub na rozwieszonych plakatach.

 

Sukces na ogólnopolskim konkursie plastycznym

Wśród prac przesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Superbohaterowie Marvela” znalazły się dwie, które doceniło jury.

W kategorii ILUSTRACJA  7 – 10 lat

  • III miejsce zdobył Aleksander Jarmuż z klasy 2a za pracę pt. „Iron Man”
  • Wyróżnienie – Bartłomiej Łazar z kl. 3b za pracę pt. „Avengers”

                                                                                

SUPERBOHATEROWIE MARVELA

W szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu plastycznego ?Superbohaterowie    Marvela?  wzięli udział uczniowie klas I – VIII, którzy są fanami komiksowych czy filmowych bohaterów stworzonych przez Marvela. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali 46 prac a najczęściej przedstawiany był:  Speiderman, Iron Man, Hulk, Kapitan Ameryka czy Superbohaterowie.  Najciekawsze prace reprezentowały szkołę na etapie ogólnopolskim.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Aleksander Jarmuż z kl. 2a

Bartłomiej Łazar z kl. 3b

Dominika Jarmuż z kl. 4a

Wojciech Walicki z kl. 5a

Michał Stupak z kl. 5a

Wyróżnienia:

Maja Zawitkowska z kl. 3b

Wojciech Uszkowski z kl. 1b

Michał Harasymowicz z kl. 2a

Patrycja Śliwa z kl. 4a

Julia Czaban z kl. 4a

zobacz zdjęcia

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada kolejny już rok w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Był to szczególny dzień, w którym wszyscy miłośnicy pluszowych miśków mogli wspólnie się spotkać i świętować. Uczniowie młodszych klas w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół przypomnieli sobie kilka faktów o historii tego święta, rozwiązywali „misiowe” zagadki, czytali „misiowe” książki, rozpoznawali „misiowych” bohaterów z książek oraz z małego i z dużego ekranu. Uczniowie wykonali również pomysłowe prace plastyczne, które przedstawiały MIŚKA EKO – kochającego przyrodę i dbającego o czystość otaczającego go środowiska.

Najciekawsze prace zostały umieszczone na przygotowanej z tej okazji wystawce. Przy organizacji misiowego święta,  bibliotekarza  – p. Lidię Paryniak wsparli wychowawcy najmłodszych klas oraz p. Lucyna Tomczak.

zobacz zdjęcia

 

Spotkanie w MGBP w Oleszycach

21 listopada 2022r. uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawcy p. Danuty Mulińskiej oraz szkolnego bibliotekarza p. Lidii Paryniak odwiedzili Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleszycach. Celem spotkania była lekcja przygotowana przez dyrektor MGBP p. Irenę Janiszkiewicz.

Tematem przewodnim lekcji był księgozbiór (tematyka, działy) oraz katalogi biblioteczne. Uczniowie podczas spotkania mieli również możliwość samodzielnego opisania kart katalogowych  i udziału w przygotowanych ćwiczeniach w sprawnym posługiwaniu się katalogami.

zobacz zdjęcia

 

 

KONKURS CZYTELNICZO -HISTORYCZNY

9 listopada 2022r. odbył się w szkolnej bibliotece konkurs czytelniczo ? historyczny pod hasłem „Polska w legendach i symbolach”. Został on zorganizowany z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie swoją znajomość polskich legend oraz wiedzę z zakresu polskich symboli narodowych sprawdzili uczniowie klas trzecich.

Nagrody i dyplomy otrzymali:

1 miejsce – Karolina Szydłowska z kl.3b

2 miejsce – Magdalena Sęga i Maja Zawitkowska z kl. 3b

3 miejsce – Jakub Cisek z kl. 3a

KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY

Konkurs „Z pacynkami w baśni świat” został skierowany do uczniów klas 1-3 i stanowił etap szkolny w konkursie ogólnopolskim.. Chętni uczniowie musieli wykazać się znajomością literatury dziecięcej, a  przede wszystkim baśni i wykonać do jednej z nich pacynkę.

Dzieci stworzyły różnorodne pacynki – bohaterów takich baśni jak m.in. Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Kot w butach czy Roszpunka.

Jury przyznało nagrody oraz wyróżnienia:

NAGRODY:

Zofia Gałas z kl. 2b

Lena Olejnik z kl. 3b

Julia Janczura z kl. 3b

WYRÓŻNIENIA:

Katarzyna Hulak z kl. 2a

Hanna Żurawel z kl. 2a

Michał Harasymowicz z kl. 2a

Oliwia Wronka z kl. 2b

zobacz zdjęcia

KONKURS ORTOGRAFICZNY

W konkursie ortograficznym przeprowadzonym pod hasłem „Księżyc” wzięli udział uczniowie klas 2 i 3 , którzy wykazali się znajomością zasad ortograficznych.

Nagrodzeni zostali:

z klasy 2a: Emilia Marciniec, Hanna Żurawel, Karol Ilczyszyn

z klasy 2b: Aleksandra Hypiak, Oliwia Wronka

z klasy 3a: Jakub Cisek, Bartłomiej Dec, Weronika Sopel

z klasy 3b: Julia Janczura, Lena Olejnik, Julia Bosak, Lena Wawreńczuk, Lenart Dubaj, Paweł Czetyrbok

KONKURS FRAZEOLOGICZNY

W konkursie frazeologicznym pt. „Kolorowe związki” sprawdzili się chętni uczniowie  klas 4 – 8 .

Nagrodzeni zostali:

Oliwia Gancarz, Dominika Jarmuż, Michał Stupak, Wojciech Walicki, Lena Smyczyk, Amelia Ozimek.

MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Październik to miesiąc w którym obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Dlatego  w sposób szczególny zapraszamy do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki, poznawania księgozbioru i sięgania po różne gatunki książek. Z tej okazji pojawiło się w bibliotecznych zbiorach trochę nowości. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia się w licznych zabawach, quizach i konkursach w oparciu o posiadane w bibliotece zbiory: m.in. ortograficznym, frazeologicznym oraz czytelniczo – plastycznym.


W roku 2022 przypada 190 rocznica urodzin angielskiego pisarza, poety, matematyka i fotografa Lewisa Carrolla. Zasłynął on z fantazji w tworzeniu literatury.  Naj­więk­szą sła­wę przy­nio­sły mu dwie powieści: 

Alicja w Krainie Czarów” (1865) oraz Po drugiej stronie lustra” (1871)

Rocznica ta obchodzona w szkolnej bibliotece była dobrą okazją do tego, żeby uczniowie mogli  bliżej poznać  twórczość pisarza a w szczególności jego pierwszą książkę o przygodach Alicji. Podczas cyklu przeprowadzonych spotkań uczniowie wysłuchali oraz obejrzeli wybrane fragmenty popularnej ekranizacji książki , poznali jej różne wydania: wersje dla najmłodszych oraz starszych odbiorców. Wzięli również udział w konkursie  plastycznym „Alicja w Krainie Czarów”.

Nagrodzeni zostali:

Aleksander Jarmuż – kl.1a

Ignacy Argasiński – kl. 1b

Lena Olejnik – kl. 2b

Magdalena Sęga  – kl. 2b

Dominika Jarmuż – kl. 3a


KSIĄŻKI DLA DZIECI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM DO BEZPŁATNEGO POBRANIA I CZYTANIA ONLINE

W serwisie KNIGO GO można pobrać za darmo bez rejestracji lub czytać online książki w języku ukraińskim w różnych formatach: fb2, rtf, epub, txt na iPada, iPhone’a, Androida i Kindle. 

Na stronach jest udostępniona bogata oferta książek dla dzieci, w tym sporo klasyki międzynarodowej: https://knigogo.com.ua/zhanri/dityachi-knigi/

Książki do bezpłatnego pobrania bez rejestracji są oznaczone tekstem ? pobieranie

Bezpłatnie w języku ukraińskim swoją książkę pt  „Afryka Kazika” udostępnił jej autor Łukasz Wierzbicki.

Informacje o publikacji są dostępne na stronie:

 https://lukaszwierzbicki.pl/ak-ukraina/,

 a książkę można pobrać na:  https://lukaszwierzbicki.pl/wp-content/uploads/2022/03/Afryka-Kazika-Ukraina.pdf


I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie

„Alicja w Krainie Czarów”

906 uczestników z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Alicja w Krainie Czarów” zorganizowanym przez MPBP w Raciborzu. Wśród nich znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, którzy przesłali prace konkursowe w dwóch kategoriach: ilustracja oraz praca komputerowa. Zgodnie z przedmiotem konkursu upamiętniającego 190 rocznicę urodzin pisarza Lewisa Carolla nawiązywały one do treści jego powieści pt.  „Alicja w Krainie Czarów”.

Jury konkursu w kategorii:  Prace komputerowe /7-10 lat/ przyznało najwyższą nagrodę uczniowi naszej szkoły:

I miejsce zdobył Aleksander Jarmuż z klasy 1a

za pracę pt.  „Spotkanie Alicji z szalonym kotem”


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w szkolnej bibliotece wszystkim miłośnikom Pluszowego Misia przypomnieliśmy o jego święcie.  Ze względu na sytuację pandemiczną nie mogliśmy spotkać się wszyscy razem na „świętowaniu”. Najmłodsi uczniowie – w swoich klasach mogli m.in. sprawdzić swoją znajomość „misiowych” bohaterów z książek i filmów dzięki przygotowanym zagadkom,  zapoznać się z książkowymi propozycjami biblioteki opisującymi przygody miśków czy obejrzeć wybraną bajkę z misiowym bohaterem. Wykonali również piękne prace plastyczne. Misie, które zostały przedstawione w różnych technikach można  podziwiać na przygotowanej wystawce oraz poniższych zdjęciach.

zdjęcia


Wyniki szkolnych konkursów bibliotecznych

W konkursie czytelniczym „Przygoda z Elfem” wzięli udział uczniowie klas 2 i 3. Miłośnicy książek napisanych przez Marcina Pałasza sprawdzili swoją wiedzę w pisemnym teście.

Najlepszymi znawcami Elfa i jego perypetii okazali się:

1 miejsce – Dominika Jarmuż z kl. 3a

2 miejsce – Maja Sopel  z kl. 3a

3 miejsce – Lena Wawreńczuk z kl. 2b

Wyróżnienie – Iga Sopel z kl. 3b

 

W konkursie plastycznym „Konik polny i mrówka” , który był szkolnym etapem ogólnopolskiego konkursu wzięli udział uczniowie klas  1 – 4. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice rysunkowej, malarskiej lub na komputerze przedstawiającej jedną z bajek Jeana de La Fontainea.

Nagrodzeni :

1 miejsce – Dominika Jarmuż z kl. 3a i Lenart Dubaj z kl. 2b

2 miejsce – Julia Janczura z kl. 2b

3 miejsce – Karol Ilczyszyn z kl. 1a

Wyróżnienie:

Aleksander Jarmuż z kl. 1a, Patrycja Śliwa z kl. 3a, Jagoda Zawitkowska z kl. 2b,

Izabela Ożóg z kl. 2b, Julia Majdan z kl. 4b


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

„Konik polny i mrówka…”

Z okazji 400 rocznicy urodzin Jeana de La Fontaine`a raciborska biblioteka ogłasza ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem:

 „Konik polny i mrówka, czyli bajki Jeana de La Fontaine`a”

szczegóły: http://sp-oleszyce.pl/wp-content/uploads/2021/10/ks-konik-polny-i-mrowka….pdf


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W ramach MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH obchodzonego w październiku, zachęcamy uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki i udziału w spotkaniach czytelniczych, zabawach, quizach  i konkursach:

ortograficznym (dla uczniów klas 3)

frazeologicznym (dla uczniów klas 4 ? 8)

czytelniczym „Przygoda z Elfem” (dla uczniów klas 2 ? 4)

plastycznymKonik polny i mrówka…” na wykonanie ilustracji do wybranej bajki Jeana de La Fontaine`a  (dla uczniów klas 1 ? 8)

(Szczegółowe informacje oraz zgody i oświadczenia można uzyskać w bibliotece)


SPOTKANIE  AUTORSKIE  Z  PISARZEM

4 października 2021 roku, dzięki współpracy z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Oleszycach, gościliśmy w naszej szkole pisarza – Marcina Pałasza. Jest on autorem ponad 40 książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych.

Pan Marcin Pałasz przyjechał do nas z Wrocławia, gdzie mieszka i pracuje. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość m.in. Literacką Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Uznaniem cieszą się napisane przez niego książki takie jak: „Straszyć nie jest łatwo”, „Wakacje w wielkim mieście”, „Licencja na zakochanie” czy „Wszystko zaczyna się od marzeń”. Jednak największą popularność uzyskał cykl  7 książek o psie Elfie a jego 1 tom pt. „Sposób na Elfa” również został nagrodzony.

Podczas spotkania z uczniami klas trzecich oraz starszymi fanami jego twórczości, autor opowiadał o swojej pasji pisania. Przedstawił również historię wspólnego życia z psem Elfem, którego przygarnął ze schroniska. Codzienne perypetie i ich wspólne przygody, których kilka  pan Marcin opowiedział (wywołując salwy śmiechu )  były świetnym materiałem do napisania książek.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość otrzymania wpisu oraz autografu od pisarza.

zobacz zdjęcia

 


Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.

Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Więcej informacji o miśkach znajdziecie tutaj: Światowy Dzień Pluszowego Misia


Regulamin wypożyczania darmowych podręczników w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach (w czasie pandemii)

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników -pandemia


Zasady korzystania ze szkolnej biblioteki w czasie pandemii.

  1. Uczeń przed wejściem do biblioteki powinien zdezynfekować ręce.
  2. W bibliotece może przebywać tylko 1 osoba z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
  3. Uczniowie, którzy oczekują na korytarzu zachowują między sobą bezpieczną odległość.
  4. Uczeń nie ma wolnego dostępu do regałów z książkami i innymi zbiorami.
  5. Zwiększa się liczba wypożyczanych jednorazowo książek i czasopism ? do 4 egzemplarzy.
  6. Każda klasa wypożycza książki w określonych dniach i wyznaczonych godzinach:

KLASY 1, 2 i 3  – poniedziałek –  od 750  oraz po 1, 2 i 3 lekcji

Środa – od 750  oraz po  1, 2 i 3 lekcji

piątek – od 750  oraz po 1, 2 i 3 lekcji

KLASY 4 i 5   –    poniedziałek –  po 4 i 5 lekcji

wtorek –  od 750  oraz po 1, 2, 3, 4, 5 i 6 lekcji

środa –  po 4 i 5 lekcji

piątek –  po 4 i 5 lekcji

KLASY  6, 7 i 8  –  poniedziałek – po 5 i 6 lekcji

środa – po 5 i 6 lekcji

czwartek – od 750  oraz po 1, 2, 3, 4, 5 i 6 lekcji

piątek –  po 5 i 6 lekcji

  1. Możliwe są wypożyczenia w czasie lekcji (np. na godz. wychowawczej).
  2. Zwrócone książki i czasopisma będą poddane kwarantannie.

Drodzy Czytelnicy!       

Zachęcam Was do zapoznania się regulaminem konkursu literackiego

Siedzę w domu i piszę…”,

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:

  • do 10 lat ( do dnia 10 urodzin w momencie przesłania pracy do organizatora)
  • 10 -14 lat
  • 14 -18 lat

Tematy opowiadania konkursowego to:

  • życie podczas epidemii,
  • ekologia,
  • uniwersalne wartości moralne (szacunek, uczciwość, odwaga, mądrość).

Organizatorem konkursu jest :

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Prace należy przesyłać na adres e-mail Fundacji do 30 kwietnia 2020 roku.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie:

                                                                                       Powodzenia!


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, które zostało ustanowione w 1995r. przez UNESCO.

 Obchodzone co roku ma na celu promocję czytelnictwa. Jest świętem autorów, ilustratorów, wydawców, książek  i czytelników w ponad 100 krajach.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii święto to jest wyjątkowo obchodzone w pierwszy czwartek marca, aby wypadało w trakcie szkolnego semestru.

Pamiętaj – warto czytać!

Dinozaury nie czytały.

Sam wiesz, co się z nimi stało…

Zastanów się dlaczego warto czytać książki … i  często po nie sięgaj.


Rymowane zagadki dotyczące bohaterów baśni Andersena (spróbuj odgadnąć tytuł baśni)

zagadki znajdziesz tutaj: http://sp-oleszyce.pl/wp-content/uploads/2020/04/Rymowane-zagadki-z-baśni-Andersena.pdf


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników.

2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Chrystiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.

Baśnie Andersena to klasyka baśni dla dzieci. Są to uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto o nich pamiętać. Hans Christian Andersen to duński pisarz. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii.

Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie. Autor napisał ich ponad 150.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronach:

Baśnie Andersena – Wikiwand

www.wikiwand.com – Baśnie_Andersena

Hans Christian Andersen – król bajek – Historia – polskieradio.pl

https://wolnelektury.pl/katalog/autor/hans-christian-andersen
https://www.ipla.tv/wideo/dzieci/Bajki-Andersena/5001535

 Zapraszamy do udziału  w Ogólnopolskim Konkursie   Ortograficzno-Plastycznym  „Chwyć byka za rogi”.

Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach wiekowych:
– uczniowie klas I-III
– uczniowie klas IV-VII

szczegóły znajdziesz tutaj: chwyć byka – informacja


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w szkolnej bibliotece obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Najmłodsi uczniowie przynieśli  swoje ulubione pluszaki. Na początku wszyscy mogli sprawdzić swoją znajomość „misiowych” bohaterów z książek i filmów. Następnie zapoznali się z książkowymi propozycjami biblioteki opisującymi przygody miśków. W dalszej części odbyła się wspólna zabawa z pluszakami przy dźwiękach muzyki.
Punktem kulminacyjnym akcji był wybór:

– „MIŚKA  MINI”- jego właścicielem okazał się Wojciech Walicki

– „MIŚKA  MAXI” – który należał ex aequo: do Mileny i Miłosza Osiowego oraz Szymona Woszczaka

– „MIŚKA MIĘKUSZKA” – również wybrano ex aequo: należały one do Michała Jabłońskiego i Leona Mitana

Po dużej dawce emocji uczniowie udali się do klas, gdzie kolorowali i rysowali swoje ulubione miśki. Wykonane prace można zobaczyć na przygotowanej wystawce.

zobacz zdjęcia

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,ED840DF2085FB3EAD5DDDCECA7710BDB3DB98623#/

http://zdjecia.interia.pl/galeria,gcsi,7AB8BAAA0223C19ABD36A9365DF60F06CF78FB36#/


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

„Hej, przygodo!”

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów wraz z organizatorem: Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Raciborzu do udziału         w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Hej przygodo!”,     którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji lub pracy komputerowej tematycznie związanej z bohaterami książek o tematyce przygodowej.

Prace będą oceniane w następujących kategoriach:
1) 7-10 lat
2) 11-14 lat
3) powyżej 15 lat
4) kategoria rodzinna – prace przygotowane przez dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz przez ich rodziców/prawnych opiekunów

Uczestnicy konkursu mogą zgłosić tylko jedną pracę w każdej z w/w kategorii

Wymogi techniczne dotyczące wykonania prac:

  1. a)Ilustracja– format A4  lub A3 –  technika dowolna;
    Na odwrocie pracy  powinny  się  znaleźć następujące  informacje: imię  i  nazwisko  autora  pracy, wiek, tytuł utworu, który został zilustrowany
  2. b) Praca     komputerowa– wykonana     w     dowolnym     graficznym     programie komputerowym  (praca  musi  być  wydrukowana).
    Na  odwrocie  pracy  powinny  się znaleźć  następujące  informacje:   imię  i  nazwisko  autora  pracy,  wiek, tytuł utworu, który został zilustrowany
  3. Kryteria oceny prac konkursowych:

– zgodność z tematem

– indywidualność interpretacji

– stopień trudności techniki

– staranność  i dbałość wykonania

– ogólne wrażenie estetyczne

Ostateczny termin zgłaszania prac do szkolnej biblioteki upływa 4 listopada 2019 r.


Włączając się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  zapraszamy uczniów do licznego odwiedzania biblioteki, udziału w spotkaniach czytelniczych oraz przygotowanych konkursach:

plastycznym na wykonanie ilustracji do wiersza Wandy Chotomskiej „Bańkowice mydlane” /etap szkolny i ogólnopolski/ dla uczniów klas 1 – 8/

frazeologicznym / dla uczniów klas 4 – 8/

ze znajomości polskich przysłów / dla uczniów klas 3 – 6/

(szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece)


Ruszyła KOLEJNA EDYCJA KONKURSU szkolnej biblioteki o tytuł
„CZYTELNIKA ROKU”
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:
– dla uczniów klas I – III
– dla uczniów klas IV – VIII

Osoba będąca miłośnikiem czytania, która w danej kategorii przeczyta
(co może być sprawdzane) dużo książek, zostanie wyróżniona i otrzyma na koniec roku szkolnego nagrodę.
Zapraszamy do czytania


 „CZYTELNIK ROKU

W czerwcu został rozstrzygnięty całoroczny konkurs biblioteczny o tytuł   „CZYTELNIKA ROKU„, skierowany do uczniów klas I – VIII
Zdobywcami tytułu zostali:
w kategorii klas 1 – 3
Lena Smyczyk z klasy 2b i Klaudia Kantor z kl. 3b
– w kategorii klas 4 – 8
Judyta Hałucha z kl. 5c oraz Aleksandra Rubacha z kl. 6a


Dzień bibliotekarza i bibliotek

W ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 8 maja został przeprowadzony konkurs na Hasło promujące bibliotekę, czytanie, książkę…Wzięli w nim udział uczniowie z klas I – VI.
Nagrodzeni zostali:
Wiktoria Wawreńczuk, Michalina Kopciuch, Milena Wit, Michał Stupak i Miłosz Osiowy


„BOHATEROWIE CZESKICH BAJEK”

Uczniowie klas I – III naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  „BOHATEROWIE CZESKICH BAJEK”. Ich zadaniem było narysowanie ulubionej postaci z czeskiej bajki czy kreskówki. 
Udział w konkursie został poprzedzony spotkaniami,  podczas których czytano fragmenty książek o Kreciku i Rumcajsie. Dzieci miały również możliwość poznania innych czeskich bohaterów – Pata i Mata, Żwirka i Muchomorka, Motyla Emanuela czy  Makowej Panienki – podczas oglądania kreskówek. 


„Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”

2 kwietnia obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Była to kolejna okazja do poznania czy przypomnienia różnych ciekawych tytułów i ich autorów. Przeprowadzone spotkania z młodszymi uczniami, oprócz przedstawienia nowości dla dzieci skoncentrowane były przede wszystkim na twórczości Aleksandra Fredry. Chcieliśmy przypomnieć wiersze, bajki, komedie tego wielkiego bajkopisarza i poety, który urodził się na naszym terenie. Zwieńczeniem spotkania było zainteresowanie i zachęcenie uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Dzieła Aleksandra Fredry w malarstwie i rysunku„.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „PTAKI FRUWAKI”

Udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ptaki Fruwaki” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Jego celem było rozwijanie kreatywności oraz uczenie się bacznego obserwowania świata zwierząt – wykorzystując do tego m. in. atlasy, leksykony, poradniki.
Zadaniem uczniów było wykonanie w dowolnej technice plastycznej pracy twórczej przedstawiającej ciekawie ptaki.
Łącznie wpłynęło 42 prace.
Przeprowadzono szkolny etap konkursu – wyróżnione prace przesłano  do Organizatora Konkursu.
Dziękujemy za liczny udział w konkursie!


Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  „Najpierw była książka – literaccy bohaterowie popularnych animacji”
 Organizatorem konkursu jest Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie we współpracy z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. 

Konkurs jest skierowany do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych:

klas I – III oraz klas IV – VIII

Prace plastyczne , przedstawiające portrety oraz przygody literackich  bohaterów popularnych kreskówek mogą być wykonane w dowolnej technice na arkuszu A 4 i grubości nieprzekraczającej  0,5 cm.

Kryteria oceny prac:
– twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu
– sposób i technika wykonanej pracy
– ogólna estetyka wykonania prac
– stopień opanowania technik plastycznych
– samodzielność wykonania pracy
Lista  książek polecanych do wykorzystania w konkursie:(m.in.)
– A Bahdaj „Mały Pingwin Pik – Pok”
– M. Bond seria przygód Misia Paddingtona
– W. Bonsels „Pszczółka Maja”
– A. Hoffman „Idzie Gąska Balbinka”
– CZ. Janczarski „opowieści o Misiu Uszatku
–  T. Jansson tomy  opowieści o Muminkach
– H. Januszewska cykl o wędrującej Pyzie
– L. J. Kern „Proszę słonia”
– M. Kownacka „Plastusiowy Pamiętnik”
– K. Makuszyński przygody Kozioła Matołka
– A. A. Milne „Kubuś Puchatek „, „Chatka Puchatka”
– S. Pagaczewski  przygody Baltazara Gąbki
– J. Pollakówna ” Marceli Szpak dziwi się światu”
Prace należy składać w szkolnej bibliotece do 26 marca 2019r. 
Do każdej pracy należy dołączyć zgodę rodziców  i metryczkę -/do odbioru w bibliotece/
                                                                                         ZAPRASZAMY


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Po raz kolejny w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji odbyły się spotkania z młodszymi uczniami. Mieli oni możliwość przedstawienia koleżankom i kolegom swoich ulubionych pluszaków. Wybraliśmy 3 NAJWIĘKSZE PLUSZOWE MISIE, a ich właściciele otrzymali słodki upominek. Odbyło się również głośne czytanie wierszy oraz quiz czytelniczy z miśkiem w roli głównej. Uczniowie ze swoimi pluszakami mogli także pobawić się i potańczyć w rytmie „misiowych” przebojów. Na zakończenie „świętowania” uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ukochanego misia. Zostały one zaprezentowane na wystawce obok biblioteki.

zobacz zdjęcia


„POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”

Włączając się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w szkolnej bibliotece został przygotowany konkurs historyczno – czytelniczy pod hasłem „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”. Został on skierowany do młodszych czytelników, których obowiązywała znajomość polskich legend oraz polskich symboli narodowych.
Nagrody książkowe i dyplomy otrzymali:
1 miejsce – Jakub Kozłowski z klasy 3a
2 miejsce – Lena Smyczyk z klasy 2b
3 miejsce – Marta Sopel z klasy 3b


MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Również w naszej bibliotece, jak co roku z tej okazji, miały miejsce różne wydarzenia czytelnicze: spotkania, wystawki, quizy. Na zakończenie tego miesiąca zostały przeprowadzone konkursy:
– czytelniczy „Tropiciele książek” dla uczniów klas III – VIII (wśród uczestników zostały wylosowane dwie nagrody)
– czytelniczy ” Znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy” również dla uczniów klas III – VIII
– plastyczny ” „Niezapomniane wiersze Jana Brzechwy” dla uczniów klas I – III
Najlepsi znawcy twórczości Jana Brzechwy i wykonawcy prac do jego wierszy otrzymali dyplomy i zostali nagrodzeni.


23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się w szkolnej bibliotece spotkania czytelnicze ( min. czytanie fragmentów nowości książkowych, zabawy czytelnicze). Został również  przeprowadzony konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka”
Nagrodzeni zostali:
Klaudia Kantor
Wiktor Nieradka
Marlena Paryniak
Zofia Studencka

Wyróżnienia otrzymali:
Milena Skalij
Oliwia Sopel
Paweł Janowski
Szymon Jedynowicz


Wyniki konkursu bibliotecznego

W ogłoszonym przez szkolną bibliotekę konkursie pod hasłem: „Bohaterowie bajek Perraulta” – skierowanym do młodszych uczniów, wzięło udział 26 czytelników.
Nagrodzeni zostali:
1 miejsce – Ewa Wojtak
2 miejsce – Franciszek Matyaszek
3 miejsce – Szymon Jedynowicz
Wyróżnienia :
Angelika Wajs
Wiktor Nieradka
Lena Smyczyk
Michał Uszkowski
Tomasz Perżydło
Amelia Kwiatkowska
Hubert Hypiak


Wyniki konkursu

Przeprowadzony w kwietniu konkurs biblioteczno-historyczny na wykonanie ściennej gazetki w związku z obchodzonym ROKIEM KONFEDERACJI BARSKIEJ– został rozstrzygnięty.
Nagrody otrzymały uczennice reprezentujące klasę 6b:
Justyna Stec, Justyna Cichocka, Martyna Komenda, Karolina Borysowicz oraz Angelika Wójcik.

Ogólnopolski konkurs plastyczny „Ilustracja do książki Adama Bahdaja”

W ogólnopolskim konkursie plastycznym „Ilustracja do książki Adama Bahdaja” zostały nagrodzone prace 3 uczniów naszej szkoły, otrzymali je:
– Rafał Paryniak nagroda /w kategorii 9-12 lat/
– Nikola Birnbach nagroda /w kategorii 13- 15 lat/

– Michalina Czajkowska wyróżnienie /w kategorii 9-12 lat/

Opiekę nad konkursem sprawowały: p. Lidia Paryniak i p. Renata Kisała

KONKURS CZYTELNICZY
Rozpoczął się już rok 2018, w którym obchodzimy 100 rocznicę urodzin polskiego autora książek dla dzieci i młodzieży – Adama Bahdaja
Z tej okazji ogłaszamy konkurs czytelniczy dotyczący życia i twórczości pisarza pod hasłem „Niezwykłe przygody z panem Adamem”.
Chętnych uczniów z klas IV – VII zapraszamy do zapoznania się z życiorysem pisarza oraz jego różnorodną twórczością i do wzięcia udziału w konkursie  ( zgłoszenia przyjmowane są w szkolnej bibliotece). Konkurs zostanie przeprowadzony 22 stycznia.

Skip to content