Palma bije, nie ja biję, za tydzień Wielki Dzień,
za sześć noc Wielkanoc!

Coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach „PALMA WIELKANOCNA 2024”

Palma wielkanocna jest jednym z ważniejszych symboli świąt wielkanocnych,
nierozerwalnie związanych z Niedzielą Palmową. W religii chrześcijańskiej, nawiązując do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, gałązki palmy symbolizowały zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Dawniej wykonywano je z zielonych gałązek (cisa, bukszpanu, itp.), gdyż symbolizowało to życie, siły witalne, radość i coroczną odnowę roślin. Wierzono również, że palmy posiadały dobroczynne właściwości. Osiągały je dzięki gałązce wierzbowej, która o tej porze obsypywana jest pięknymi, srebrnymi baziami. Dodawano przy tym sztuczne lub suszone kwiaty oraz zdobiono wstążkami. Następnie z kolorowymi palmami należało pójść do kościoła w celu ich poświęcenia. W naszym kraju tradycja święcenia palm jest wielowiekowa, jej początki sięgają XI w. Dziś rzadko wykonuje się palmy własnoręcznie, ponieważ można je kupić w każdym sklepie.
W związku z czym z pewnością wielu cieszy fakt, że w naszej Małej Ojczyźnie,
każdego roku odbywa się konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Ma on na celu
pogłębić więzi z regionem, kultywować znaczenie tradycji, utrwalić wiedzę na temat
symboliki i ważności palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzić aktywność twórczą. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci, młodzież szkół podstawowych i przedszkola z terenu naszej gminy. W tym roku na konkursie palmy wielkanocnej spotykaliśmy się już 16. raz. Podsumowanie konkursu miało miejsce w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach, 19 marca br. i przybrało uroczysty charakter, zwłaszcza, że uświetnione zostało obecnością i wystąpieniem pana Andrzeja Gryniewicza burmistrza miasta i gminy Oleszyce. Podczas spotkania głos zabrała pani Agata Adamska dyrektor szkoły, która witając wszystkich podziękowała za przybycie oraz udział w konkursie, jednocześnie przedstawiając jego wyniki. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego przedstawili krótką informację o sposobie pielęgnowania tej tradycji w różnych regionach naszego kraju. Były również wiersze, piosenki oraz piękne tańce w wykonaniu naszych uczennic i uczniów.

zdjęcia

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content