„Naród, który nie zna swojej przeszłości,
umiera i nie buduje przyszłości”
„Wspólnie śpiewajmy, dla tej co nie zginęła”
Z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 12 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach przygotowali coroczny koncert piosenki patriotycznej pn.Wspólnie śpiewajmy, dla tej co nie zginęła”. Na hali widowiskowo – sportowej wspólnie z zaproszonymi gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, odśpiewaliśmy uroczyście Hymn Polski oraz celebrowaliśmy ważne zarówno dla małego jak i dużego Polaka święto. Koncert uświetniły również występy naszych uczniów w zespołach tanecznych, a także poprzez zaprezentowanie wierszy patriotycznych nagrodzonych w II Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej zorganizowanym przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleszycach.
Wspólne świętowanie było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć, tym wszystkim, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także wyraz naszej radości, że mamy dziś wolną
Polskę. Patriotyczne utwory nie były tylko melodiami i zwrotkami tekstu, ale stały się przede wszystkim fascynującą lekcją historii. Pamiętajmy, że w ważnych wydarzeniach, tańcu, utworach i pieśniach patriotycznych zawarta jest kwintesencja polskości. Dbajmy o nią i o podtrzymywanie naszych pięknych tradycji narodowych.
Bądźmy dumni z naszej wolnej Polski. Nie tylko w święta, ale każdego dnia.