Ministerstwo Zdrowia zaleca aby pozostać domach i ograniczyć wychodzenie na zewnątrz do minimum. Uikaj skupisk ludzi i dbaj o higienę. Być może w ten sposób uda nam się ograniczyć epidemię i wspólnie ją pokonać. To interes nasz wszystkich, stańmy razem na wysokości zadania. Bądź zdrów!

#ZOSTAŃWDOMU

Drodzy Rodzice, Uczniowie!

Od 12 marca znaleźliśmy się w nowej dla nas sytuacji, która wymusiła inny niż dotychczasowy tryb życia. Dziś wiemy, że sytuacja ta potrwa jeszcze bliżej nieokreślony czas. Nasza aktywność i działania zostały mocno ograniczone co mogło zrodzić niepokój a nawet frustracje. Niepokojące informacje napływające z różnych stron informujące o stanie epidemiologicznym w Polsce, niepewność dotycząca pracy i obawy o zdrowie własne i bliskich dodatkowo wzbudzają strach i lęk, szczególnie wśród dzieci, które mają prawo nie rozumieć pewnych spraw.

W obecnej sytuacji wciąż najważniejsze jest dostosowanie się do zaleceń epidemiologicznych i ograniczenie kontaktów z innymi. Ale oprócz tego bardzo ważne jest zadbanie o zdrowie emocjonalne swoje i bliskich. Można to zrobić na wiele sposobów jak chociażby odnalezienie w tych gwałtownych zmianach dobrych stron – jesteśmy ?więcej? i ?bardziej? razem niż dotychczas, mamy czas na wspólne rozmowy, działania. Możemy rozwijać swoje pasje, odkrywać nowe zainteresowania. To dobry moment na dokonywanie refleksji, podsumowania i snucia kolejnych planów na życie, przy jednoczesnym nie podejmowaniu drastycznych i poważnych decyzji i zmian w życiu.

W tym szczególnym czasie powinniśmy zadbać o swoich bliskich – wspierać ich w momentach zwątpienia, gdy górę bierze niepokój i lęk o przyszłość, lub pozwolić by ktoś w takich momentach zadbał o nas samych. Dotyczy to także naszych dzieci dla których brak kontaktu z rówieśnikami, ograniczona aktywność fizyczna i poczucie „zamknięcia” może mieć niekorzystny wpływ na ich poczucie pewności siebie, motywację do nauki, chęć do rozmowy pogłębiając tym samym ucieczkę w świat Internetu ze wszystkimi swoimi potrzebami.

Powinniśmy na spokojnie rozmawiać z dziećmi o aktualnej sytuacji, przekazywać im rzetelne i sprawdzone informacje, wyrażać nadzieję na to, że trudny czas minie, że różne zmiany to nieodzowny element naszego życia i niesie ze sobą najczęściej pozytywne efekty na przyszłość. Powinniśmy na spokojnie obserwować i zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez dzieci. Jeżeli coś nas zaniepokoi powinniśmy skonsultować z kimś swoje obawy, a jeśli się potwierdzą zareagować i nie bać się szukać wsparcia. Bądźmy czujni i nie wstydźmy się swoim uczuć, sytuacje trudne mogą spotkać każdego z nas, ale to od nas zależy czy zawalczymy o dobro swoje i naszych bliskich.

W tym szczególnym czasie jako szkoła wciąż pozostajemy cały czas do dyspozycji Państwa i Waszych dzieci, choć bardziej on-line niż dotychczas.

Wsparcia udziela także nasza Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Lubaczowie http://www.poradnia.powiatlubaczowski.pl/plan-dyzurow-telefonicznych/ . Warto ponadto zaglądać na stronę internetową Poradni w poszukiwaniu ciekawych artykułów i pomysłów.

Skontaktować możemy się również z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
w Lubaczowie, które ponadto na swojej stronie internetowej http://www.pcprlubaczow.pl przekazuje bardzo potrzebne informacje m.in. o bezpłatnym wsparciu psychologicznym on-line prowadzonym przez Fundację ADRA Polska:

www.adra.pl       www.facebook.com/AdraPolska

Aktualne pozostają wszystkie infolinie udzielające wsparcia rodzicom i dzieciom m.in.

  • Telefon dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002
  • Policyjny Telefon Zaufania Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 800 120 226

RAZEM DAMY RADĘ!

 

 

 

Skip to content